Doğal gaz aboneliği kapatma işlemleri

Ev ya da iş yerinizden taşınırken doğal gaz aboneliğini kapatmak için, dağıtım şirketine başvurmalısınız. Şirket son tüketiminizi tespit ederek hesabınızı kapatır. İşte doğal gaz kullanım sözleşmesi iptali konusunda bilmeniz gerekenler.

Başlıklar

 1. Gerekli evraklar
 2. Abonelik iptali nasıl yapılır ?
 3. Depozito (güvece bedeli) iadesi
 4. Geçici gaz kapama işlemi

Aboneliği kapatmak için gerekli evraklar

 • Konut aboneleri
 • Abone / tesisat numarası (doğal gaz faturası)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sayaçtan okunan son endeks
 • Banka hesabı IBAN numarası (Güvence bedelinin havelesi için gerekebilir.)
 • Konut harici aboneler
 • Yetki belgesi
 • İmza sirküleri
 • Yetkilinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kaşe

Hatırlatma Dağıtım şirketine iletişim bilgilerinizi (cep telefonu vb.) vermeyi unutmayın ve bilgilerinizin güncel olduğuna emin olun.

Doğal gaz abonelik iptali nasıl yapılır ?

Online abonelik iptali / fesih nasıl yapılır ? Birçok doğal gaz dağıtım şirketi, konut abonelerinin işlemlerini hızlandırmak için, online hizmetler sunar. Şirketin sitesini kullanarak hızlıca abonelik sonlandırma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Kim yapabilir ?

Fatura sahibi, yetkili temsilcisi ya da noter onaylı vekili doğal gaz sözleşmesini sonlandırabilir.

Mekanik sayacınız varsa

Doğal gaz aboneliğini kapatmak için bölgenizdeki dağıtım şirketinin abone merkezine başvurun. Konut aboneleri, birçok dağıtım şirketinin sunduğu online abonelik iptali hizmetini kullanabilir. Kullanım sözleşmesinin sona ermesi için, dağıtım şirketine kalan son borcunuzu ödemelisiniz. Başvurudan sonra gazın kesilmesi için, dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir. Görevli, sayacı mühürleyerek gazı keser ve son endeks bilgilerini kaydeder. Başvuru sırasında güvence bedelinin iadesini talep etmeyi unutmayın.

Otomatik Ödeme Talimatı Verenler Dikkat!Doğal gaz faturasını otomatik ödeme talimatıyla ödüyorsanız aboneliği kapattıktan sonra bankanıza başvurarak talimatı kaldırın.

Elektronik (kartlı) sayacınız varsa

Kartınızla beraber dağıtım şirketine başvurarak hesabınızın kapatılmasını talep etmelisiniz. Kartınızdan sayacın son endeks bilgisi alınır ve sayaçta gaz kaldıysa iade edilir. Dağıtım şirketi sayacı sıfırlamanız için, size bir yetki kartı düzenler.

Doğal gaz depozito / güvence bedeli iadesi

Güvence bedeli nedir ? Dağıtım şirketi, mekanik sayacı olan (faturalı) abonelerden alacaklarını garantilemek için güvence bedeli alır. Doğal gaz sözleşmesinin iptal edilmesi halinde, bu bedel iade edilir.

Nereden alınır?

Güvence bedeli iadesi abonenin kendisine ya da yetkili temsilcisine yapılır. Dağıtım şirketinize göre aşağıdaki iade seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz:

 • PTT şubelerinde nakit ödeme yapılmasını tercih edebilirsiniz.
 • IBAN numarasını verdiğiniz hesabınıza havale: Hesap sahibinin faturanın kesildiği kişiyle aynı isme sahip olması gerekir.
 • Aynı doğal gaz şirketiyle yeni bir kullanım yeri için kendi adınıza doğal gaz sözleşmesi yapacaksanız o hesaba aktarılmasını talep edebilirsiniz.

Güvence ve gaz iade bedellerini geri almak kaç gün sürer ?

Doğal gaz dağıtım şirketi, abonelik iptalinden sonraki 5 gün içinde güvence bedelini, 10 gün içinde gaz bedelini geri öder.

Geçici gaz kapama işlemi

Uzun süreli olarak doğal gaz kullanmayacaksınız sözleşmenizi iptal etmeden ev veya iş yerinize gaz verilmesini durdurabilirsiniz. Geçici gaz kapama işlemi için, resmi kimlik fotokopisi ve bir dilekçe ile doğal gaz dağıtım şirketine başvurun. Başvurunuz işleme alındıktan sonra, bir dağıtım şirketi görevlisi sayacınızı mühürleyerek gazı keser.

Geçici gaz kapama ücreti ne kadar ?

Geçici olarak mühürlettiğiniz sayacı, tekrar açtırmak istediğinizde açma kapama bedelini ödemeniz gerekir. Bu ücret, dağıtım şirketi görevlisinin sayaca yaptığı müdahale karşılığında alınır. 2015 yılında, doğal gaz sayacı açma kapma bedeli 26 TL'dir. Türkiye'deki tüm dağıtım şirketleri EPDK'nın düzenlediği tutarı uygulamak zorundadır.