BTK 5G'ye hız verdi

4,5 G ihalesinin nihayete ulaşmasının ardından BTK, 5G çalışmalarına da hız verdiğini ‘Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)’ toplantısında belirtildi.

BTK'nın internet sitesinden de hakkında bilgilendirme yapılan ve BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın başkanlığında Turkcell ve Aselsan yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen ‘Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)’ toplantısında BTK Başkanı Sayan:

BTK’da 5G konusundaki çalışmaları takip etmek üzere bir çalışma grubu kurulması talimatını verdim. Japonya ile ülkemiz adına BTK olarak 5G konusunda işbirliğine ilişkin bir protokol imzaladık. Yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda ulusal ve uluslararası platformlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu, aynı desteği üretici ve işletmecilerden de beklediğimizi ifade etmek isterim.

Böylelikle yaptığı konuşmada 5G'ye ilk geçen ülkelerden biri olma hedefini de sunan Sayan, 26 Ağustos'ta IMT-Advanced ihalesini başarıyla tamamladıklarını ve bu ihaleyi kazan işletmecilere en yeni teknolojileri kullanma fırsatı sunulduğunu belirtti.

 

Kaynak: CHA

 

Güncelleme tarihi