EPDK Osmangazi Elektrik'in Zorlu Enerji'ye satışını onayladı

Enerji Piyasası Düzeneme Kurumu (EPDK) aldığı kararla Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerinin Zorlu Enerji'ye satışına onay verdi. Zorlu Enerji, önceki günlerde Osmangazi EDAŞ'ı satın almaya ilişkin kararını duyurmuştu. Konu ile ilgili son gelişme EPDK tarafından yapılan açıklama oldu.

EPDK'nın açıklamasına göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, dün gerçekleştirdiği toplantısında Osmangazi EDAŞ ve Osmangazi EPSAŞ’ın ana hissedarı olan Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret AŞ’nin tüm hisselerinin Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’ye devredilebilmesine onayladı.

Devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından Zorlu Grubu, Türkiye elektrik dağıtım sektöründe faaliyet göstermeye başlayacak.

Osmangazi EDAŞ ve EPSAŞ, Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak'ta 1,5 milyondan fazla aboneye dağıtım ve perakende satış hizmetleri sunuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun 1 Ağustos 2013 tarihli toplantısında alınan karar, şirketlerin yönetiminde yaşanan zaaflar ve problemler nedeniyle 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 16. maddesi üçüncü fıkrası kapsamında tedbiren şirketin mevcut yönetim kurulu üyelerine görevden el çektirilmesini ve yerlerine yeni yönetim kurulu üyelerinin atanmasını öngörüyordu.

Şirket hisselerinin devrinin tamamanmasının ardından bu kararın uygulanmasına son verilerek tedbirlerin kaldırılması bekleniyor.

Zorlu Enerji geçtiğimiz Ekim ayı sonunda Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın satın alınmasına karar verdiğini açıklamıştı. Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Bilecik illerini kapsayan dağıtım şirketini 2010 yılında özelleştirme ihalesi ile alan Yıldızlar SSS Holding’in verdiği teklif 485 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti. Ancak ihale sonrası şirket ödemelerini yapamamıştı.

Kaynak: Hürriyet, Bloomberg HT

Güncelleme tarihi