Elektrik Arızası / Kesintisi Olduğunda Ne Yapılabilir?

Güncelleme tarihi
min reading

Bu yazımızda bulunduğunuz bölgede elektrik arızası yaşandığında, ya da planlı elektrik kesintisi olduğunda neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler bulunur. Elektrik kesintisi ve arızası Elektrik Dağıtım Şirketi'nin sorumluluğundadır. Türkiye'de dağıtım şirketleri bölgeye göre elektrik dağıtım hizmetini vermektedir.

Elektriğim Kesildi! Ne Yapmalıyım?

Elektrik Dağıtım Şirketleri ve Elektrik Satış Şirketi Arasındaki Farklar Nedir?

Elektrik kesintisinde eskiden size elektrik faturası gönderen elektrik şirketini arıyorduk. Ancak şu anda dağıtım şirketleri ile satış şirketleri ayrılmış durumda. Elektrik satışı yapan şirketleri daha çok abonelik, fatura düzenlenmesi, elektrik taşıma, abonelik başlatma ya da kapatma gibi işlemlerle ilgilenirken, dağıtım şirketleri ise elektrik dağıtım hatlarından, ve elektriğin evlerinize ulaşmasındaki teknik kısımdan sorumlu. Bu demek oluyor ki, eğer elektrik kesintisi ya da arızası yaşarsanız, sokak aydınlatmaları ile ilgili şikayetleriniz ve önerileriniz varsa Elektrik Dağıtım Şirketleri ile iletişime geçmelisiniz.

Elektrik dağıtım şirketleri ve perakende satış şirketleri arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek ve hangi işlemi hangi şirket ile yapacağınızı anlamak için "Elektrik Dağıtım Şirketi ve Elektrik Tedarik Şirketi Arasındaki Farklar Nelerdir?" adlı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Dağıtım Şirketlerinin Çağrı Merkezi Telefonu, Planlı Kesinti ve Elektrik Arıza Duyuruları

  • Elektrik kesintisi ile karşılaştığınızda bunun birkaç sebebi olabilir:
  • Sigortanız atmış olabilir. Birden fazla cihazın aynı anda çalışmasından dolayı aşırı yüklenme yaşandığında elektrik sigortaları emniyet amaçlı kapanabilir. Sigorta kutunuzu kontrol edebilirsiniz.
  • Bakım, onarım tamirat sebebiyle planlı olarak gerçekleştirilen bir kesinti olabilir. Bu tarz kesintiler belli bir semti kapsayacak şekilde birkaç saat süreyle yapılır ve genelde mesai saatleri içinde gerçekleşir.
  • Beklenmeyen bir hat arızası sebebiyle kesinti yaşanıyor olabilir. Bu durumda en kısa sürede yetkililer müdahale yaparak kesintiyi gidermek adına çalışırlar. Bölgenizde gerçekleşen kesinti planlı bir kesinti değilse bildirim yapmanız faydalı olacaktır.
  • Binanızdaki elektrik tesisatı ile ilgili küçük çaplı bir arıza yaşanıyor olabilir. Bununla ilgili bina veya site yönetimine ulaşarak bilgi alabilirsiniz.
  • Kesinti sadece eviniz ile sınırlıysa ödenmemiş fatura borcunuzdan dolayı elektrik kesilmiş olabilir.

Planlı kesintileri nereden öğrenebilirim?

Elektrik hatlarındaki rutin bakım ve geliştirme amacı taşıyan işlemleri yapabilmek için elektrik planlı olarak belli bir süreliğine kesilir. Kesintiler semt veya mahallelerde, genelde mesai saatlerinde olacak şekilde belirli saatlerde organize edilerek çalışmalar yapılır.

  • Planlı kesintiler hakkında iki şekilde bilgi alabilirsiniz:
  • Bulunduğunuz ilin bağlı olduğu dağıtım şirketinin internet sitesine girerek planlı kesintilerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listelerde gün ve saat bilgisiyle birlikte kesintinin hangi mahalleleri kapsayacağı ve ne kadar süreceği belirtilir.
  • 186 numaralı elektrik arıza ve kesinti hattını, veya dağıtım şirketinizin çağrı merkezini arayarak dağıtım şirketi yetkililerine ulaşabilir, kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

Elektrik kesildi, nereyi aramalıyım?

Elektrik kesintisi yaşıyorsanız ve bölgenizde planlı yapılan bir kesinti duyurusu yapılmamışsa sebebini öğrenmek ve olası bir arızaya ile ilgili bildirimde bulunmak için dağıtım şirketinizi aramalısınız.

Dağıtım şirketine telefonla 186 numaralı Elektrik Arıza Çağrı Merkezi'nden veya dağıtım şirketlerinin kendi çağrı merkezi numaralarından ulaşabilirsiniz.

Aşağıda sizin için bölgenizde görevli dağıtım şirketine ve telefon numaralarına ulaşabileceğiniz bir tablo hazırladık:

İllere göre elektrik dağıtım şirketlerinin telefonları
Dağıtım Şirketi Adı Çağrı Merkezi Numaraları Şiketin Görevli Olduğu İller
AKDENİZ DAĞITIM 186 Antalya, Burdur, Isparta
AKEDAŞ DAĞITIM 186 - 444 46 02 Adıyaman, Kahramanmaraş
ARAS DAĞITIM 186 - 0 850 200 20 20 Ağrı, Erzincan, Erzurum
AYDEM DAĞITIM 186 - 444 4 186 Aydın, Denizli, Muğla
AYEDAŞ 186 İstanbul - Anadolu Yakası
BAŞKENT DAĞITIM 186 Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
BOĞAZİÇİ EDAŞ (BEDAŞ) 186 İstanbul - Avrupa Yakası
ÇAMLIBEL EDAŞ 186 Sivas, Tokat, Yozgat
ÇORUH EDAŞ 186 - 444 9 186 Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
DİCLE EDAŞ 186 - 444 8 086 Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
FIRAT EDAŞ 186 - 444 9 186 Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
GEDİZ DAĞITIM 186 İzmir, Manisa
KCETAŞ 186 - 444 7 186 Kayseri
MEDAŞ 186 - 444 8 186 Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
OSMANGAZİ EDAŞ 186 Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak
SEDAŞ 186 Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
TOROSLAR DAĞITIM 186 Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
TREDAŞ 186 Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
ULUDAĞ EDAŞ 186 Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
VEDAŞ 186 Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YEDAŞ 186 Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Dağıtım şirketlerine telefon yoluyla ulaştığınızda size kesinti ile ilgili bilgi vermek adına bulunduğunuz bölgeyi soracaklardır. Kısa bir kontrolden sonra arıza ile ilgili bölgenizde yürütülen bir işleme rastlanmazsa aramanız bildirim olarak kabul edilir ve en kısa zamanda enerjinin verilebilmesi için çalışma yapılır.

Planlı olmayan bir kesinti ile ilgili bildirimde bulunmak için online işlem de yapabilirsiniz. Dağıtım şirketlerinin internet sitelerinde bulunan bildirim bölümlerinden arıza, kesinti kaçak kullanım vb. birçok konuda sorunlarınızı bildirebilirsiniz.

Elektrik, fatura borcundan dolayı kesildiyse...

borçtan dolayı elektrik kesintisi

Fatura borcundan dolayı elektrik nasıl kesilir?

Elektrik borcunuzun ilk bildirimi faturanızdır. Faturayı ödemediğinizde elektrik tedarikçisi yazılı olarak ikinci bildirimde bulunur ve en az beş iş günü olacak şekilde süre belirterek borcunuzun ödenmesini ister. İkinci bildirimden sonraki sürede de ödeme yapılmazsa dağıtım şirketi kesme bildirimi ile elektriğinizi keser. Kesme bildiriminde, kesme tarihi, saati ve sayaçtaki son endeks yer alır.

Faturamı ödemedim, elektrik kesildi. Kimi aramalıyım?

Borçtan dolayı elektriğiniz kesilmiş olabileceğini düşünüyorsanız elektrik tedarikçinizi aramalısınız. Tedarkçiniz faturanızla ilgili yapılan bir işlem varsa sizi bilgilendirecektir. Faturaların kaybolması veya ulaşmamış olması, otomatik ödemedeki aksamalar gibi olağan dışı durumlarda yetkililerle görüşüp bilgi almak en doğrusudur.

Çözüm: Ödenmeyen fatura yüzünden elektriği kesilen abone, borcunu gecikme zammıyla beraber ödediğinde tekrardan enerji verilebilir. Borç ödenince bağlama bildirimi düzenlenerek en geç iki iş günü içerisinde elektrik enerjisi açılır. Bir sonraki faturada kesme bağlama bedeli yansıtılacaktır. 

Önerimiz: Elektrik tüketicilerine, kesintiden dolayı günlük yaşamlarının olumsuz şekilde etkilenmemesi, gecikme faizi ve açma kapama bedeli gibi ek ücretlerin ödenmemesi için fatura son ödeme tarihlerine dikkat etmelerini öneririz. Bu bildirimlere uymanız elektrik kullanımı yaparken sorun yaşamamanız için önemlidir. Dilerseniz otomatik ödeme gibi kolaylıklardan yararlanarak faturalarınızın aksamadan ödemesini de sağlayabilirsiniz.