Ulusal Elektrik Fiyatları 2015

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturası 82 TL'yi geçenler! İndirimli elektrik almak için, başvuru formunu doldurun, elektrik şirketinizi değiştirmek üzere bilgi ve teklif alın. Akıllı Tarife, tedarikçileri karşılaştırıp size piyasadaki en uygun teklifi bulur. Akıllı Tarife tedarikçi değiştirme başvurunuzu alır, sözleşmenizi hazırlar ve imzalamanız için kapınıza getirir. Tedarikçi değiştirmek ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınTanıtım

2016 Elektrik Birim Fiyatları

Ulusal elektrik tarifelerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirler ve üç ayda bir günceller. Elektrik birim fiyatı, 1 kilowatt-saat enerji tüketimine ödenen tutardır. Yalnızca görevli elektrik tedarikçileri ulusal tarifeden satış yapar.

Ekim 2015'te mesken aboneleri için, elektrik birim fiyatı 39,03 kuruş (vergi dahil) olmuştur.

 

Ekim 2015 Epdk elektrik tarifesindeki mesken birim bedellerine göre hazırlanmıştır.

Daha ucuza elektrik alınElektrik faturanızı kabarıksa, Akıllı Tarife indirimli elektrik başvuru formunu doldurarak bilgi ve teklif alın. Tedarikçinizi değiştirerek ulusal fiyatlara göre, %5 civarında (faturanıza göre bu oran değişebilir) daha ucuza elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tek ve Üç Zamanlı Mesken Elektrik Tarifeleri

EPDK kontrolündeki mesken tarifeleri tek zamanlı ve üç zamanlı olarak ikiye ayrılır. Tüm mesken aboneleri olağan olarak tek zamanlı tarifeden elektrik alır. Üç zamanlı tarifenin, tek zamanlıdan temel farkı, gün içinde elektrik talebinin yoğunluğuna göre, üç farklı birim enerji fiyatı uygulanmasıdır. Birim enerji bedelinin, gündüz, puant ve gece adındaki zaman dilimlerine göre artıp azalması dışında, kalan bileşenler tek zamanlı tarifeyle tamamen aynıdır.

Mesken Elektrik kWh fiyatı (bedel ve vergiler dahil):

Mesken Tarifesi Gündüz (06:00 - 17:00) Puant (17:00 - 22:00) Gece (22:00 - 06:00)
Tek Zamanlı 0,3903 TL
Üç Zamanlı 0,3681 TL 0,5741 TL 0,219 TL

Elektronik sayaç sahibi olan herkesin üç zamanlı tarife kullandığına yönelik yanlış bir algı vardır; oysa tüketici tarife değiştirmeyi talep etmediği sürece tek zamanlı tarifededir. Hangi tarifede olduğunuzu faturada bulabilirsiniz.

Birim Fiyat Bileşenleri

Konutlar için elektrik birim fiyatını üç ana bileşene ayırmak mümkündür:

 • Birim Enerji Bedeli : Elektriğin santrallerde üretim maliyetine karşılık gelir. Vergiler dahil toplam fatura borcunda % 51,5 ile en fazla paya sahip olan bedeldir.
 • Enerji Harici Bedeller: Elektriğin üretildiği yerden kullanım yerine ulaştırılması sırasındaki aşamalara ait maliyetlerdir. Fatura borcunun yaklaşık dörtte biridir.
  • İletim: Santralde üretilen elektriğin şehir dağıtım şebekesine ulaştırılması için yüksek gerilimli iletim şebekesinin kullanım ve bakım maliyetlerine karşılık alınır.
  • Dağıtım: İletimden kullanım yerlerine dağıtılması için kullanılan şebekesin bakım ve işletim maliyetleridir.
  • Kayıp Kaçak: Elektrik iletim ve dağıtımında ortaya çıkan teknik kayıp ve kaçak kullanım gibi maliyetleri dengelemek için alınır. Faturada birim enerji bedelinin içine dahil edilir ayrıca gösterilmez.
  • PSH: Elektrik tedarikçisinin satış hizmetleri maliyetini yansıtır. Görevli tedarikçiler için EPDK kontrolündedir.
 • Vergi ve Fonlar : Elektrik tüketiminden dört farklı vergi uygulanır. Birim enerji ve kayıp kaçak bedeli toplamı üzerinden yüzde alınarak hesaplanan vergi fonlar: enerji fonu (%1) , TRT payı (%2) ve elektrik tüketim vergisidir (%5). Tüm bedeller ve vergiler dahil edildikten sonra, elde edilen tutardan 18 oranında KDV alınır. Vergiler toplam faturanın %20,5'ine denk gelir.

Elektrik faturasında, PSH - sayaç okuma adında bir bedel daha bulunur. Aylık sayaç okumalarını dağıtım şirketi yapar; ancak bu bedel dağıtım bedeli içine dahil edilmez. Sayaç okuma, enerji tüketim miktarına göre değişmeyen ve okuma başına alınan sabit bir bedel olduğu için, yukarıdaki grafikte yüzde olarak gösterilmemiştir.

Mesken Elektrik Zamları

Ulusal tarifede, mesken birim enerji fiyatı 2008 yılından beri, her sene farklı oranlarda artış göstermiştir. Son iki yılda birim fiyatı arttırmayan EPDK, son zammı geçtiğimiz Ekim ayında yapmıştır.

Mesken elektrik fiyatı zamları

Yıllar

2008

2009

2010

2011

2012

2013

04/2014

10/2014

Değişim

+%19,55

+%33,53

+%9,37

+9,58

+%19,60

+%0,00

+%0,35

+%9,00

Yıllara göre, vergi hariç tek zamanlı mesken birim fiyatına EPDK tarafından yapılan zamlar.

Ticarethane Elektrik Birim Fiyatı 2015

Ticarethane grubu, sanayi sicil belgesi olmayan işletmelerin aboneliklerini kapsar. Şirketlerin elektrik tüketim niteliğine bağlı olarak küçük ölçekli işletmeler, esnaf ve KOBİ'ler ticarethane abone grubuna dahil olabilir. EPDK perakende satış tarifesinde ticarethane grubu için, iki sınıf belirlemiştir: bunlar tek ve üç zamanlıdır. Ticarethane tarife fiyat ve sınıfları mesken abone grubuna benzer.

Ticarethane elektrik kWh fiyatı (fon ve vergiler dahil)

Ticarethane Tarifesi Gündüz (06:00 - 17:00) Puant (17:00 - 22:00) Gece (22:00 - 06:00)
Tek Zamanlı 0,3938 TL
Üç Zamanlı 0,3698 TL 0,5656 TL 0,2224 TL

İş yerleri için tedarikçi değiştirme rehberi