Elektrik Faturamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturasını kaybettim nasıl öderim? Elektrik faturamı kaybedince ödeme yapamıyor muyum? gibi sorularınız varsa bu yazıdan doğru cevaplara ulaşabilirsiniz.

Elektrik faturası nasıl hesaplanıyor?

Elektrik faturaları her ay, dağıtım şirketleri tarafından belirtilen tükettiğiniz elektrik miktarına göre elektrik görevli tedarikçi veya serbest tüketiciyseniz ve sunulan fırsatlardan yararlanmayı tercih ettiyseniz indirimli tedarikçiniz tarafından düzenlenerek size ulaşır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun belirlediği ulusal birim fiyatlar üzerinden ya da indirimli tedarikçinizin sunduğu indirimli fiyatlar üzerinden hesaplanan ve aynı zamanda iletim, dağıtım, satış hizmet, kayıp kaçak bedelleri ve vergilerin bulunduğu faturanızın üzerinde, dağıtım ve tedarikçi şirketlerin ayrılmasından sonra tedarikçi şirketlerin tarafından kesilmektedir, tedarikçi şirket ismi bulunur ve bu şirketler tarafından hesaplanır. Aynı zamanda fatura ile ilgili borç sorgulama, borç ödeme, fatura itirazı, tahsilat, abone işlemleriyle tedarikçi firmanız ilgilenmektedir.

Elektrik Faturamı kaybettim nasıl öderim?

Elektrik faturanızı kaybetmenizin fatura öderken etkisi olmaz. Bu kayıp olarak nitelendirilmez ve bunun üzerine cezai bir işlem uygulanmaz. Eski faturanızla ya da adres, abonelik numarası gibi elektrik faturanız üzerindeki bilgileri biliyorsanız, ödeme noktalarından faturanız bulunur ve elektrik fatura ödemesi yapabilirsiniz.

Tedarikçinizin belirlediği fatura arkasında ya da internet sitesinde bulunan anlaşmalı banka şubeleri, ATM'leri, online bankacılık hizmetleri ve ödeme vezneleri gibi ödeme noktaları aracılığıyla eğer bu bilgileri biliyorsanız ya da eski faturanıza sahipsiniz kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca tedarikçiniz bu hizmeti sağlıyorsa, tedarikçinizin web sitesi üzerinden de ödeme yapabilirsiniz.

Tesisat / Abone no öğrenme

Tesisat numaranızı bilmeniz ya da eski faturalarınıza sahip olmanız, güncel dönem elektrik faturanızı kaybettiğinizde ödeme yapmanız için en kolay yöntemdir. Ancak eğer tesisat numaranızı bilmiyorsanız, dağıtım şirketinizin çağrı merkezini 186 numarasını tuşlayıp arıyarak , eğer elektrik tesisatınız adınıza kayıtlıysa yani elektrik aboneliğinizi üstüne aldıysanız abone numaranızı öğrenebilirsiniz.