Elektrik Faturasında Son 1 Yıllık Tüketim

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturasında son 1 yıllık tüketim neyi ifade eder?

Elektrik faturanızdaki son 1 yıllık tüketim hanesindeki değer, faturanızın son okuma tarihine kadarki son 12 aylık tüketiminizin toplamının kilovat saat (kWH) cinsinden ifade edilmiş halidir. Bu haneye bakarak geride bıraktığınız 12 ay boyunca ne kadar elektrik enerjisi tükettiğinizi görebilirsiniz.

Son 1 yıllık tüketimi bilmek neden önemlidir?

 Elektrik İlk Bağlantı

Türkiye'de elektrik piyasası EPDK (Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen ve her yıl aşağı çekilen Serbest Tüketici Limiti ile kademeli olarak serbestleşmektedir. Bu limiti karşılayan tüketiciler Serbest Tüketici olarak tedarikçi şirketlerini değiştirme hakkı elde ederek indirimli elektrik avantajından faydalanabilirler.

Serbest Tüketci Limiti yıllık tüketim üzerinden ifade edilir. 2021 yılı için serbest tüketici limiti yıllık 1400 kWh olarak belirlenmiştir. Bu da 21,5 milyon elektrik abonesinin Serbest Tüketici statüsü ile dilerlerse perakende satış şirketlerini değiştirebilecekleri ve indirimli elektrik alabilecekleri anlamına gelmektedir.

Serbest Tüketici kavramı ve Serbert Tüketici Limiti Hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Serbest Tüketici olup olmadığınızı anlamak için ilk bilmeniz gereken bilgi son 1 yıllık tüketiminizdir. Bu yüzden indirimli elektrik almak istiyorsanız faturanızdaki yıllık tüketim hanenize bakmanızda fayda vardır. Eğer yıllık tüketiminiz 1400 kWh sınırını geçiyorsa siz de Serbest Tüketici olarak tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

Faturanız 82 TL'nin üzerinde mi?Serbest Tüketici Limiti olan 1400 kWh aylık ortalama 82 TL fatura tutarına denk gelmektedir. Her ay faturanız ortalama 82 TL geliyorsa Serbest Tüketici olabilirsiniz. Elektrik faturanızdaki yıllık tüketiminiz 1400 kWh üzerinde ise 0850 390 28 39 numaralı Çarı Merkezimizi arayın, en hesaplı tarifeleri sizin için karşılaştıralım.

Yıllık elektrik tüketimini nasıl öğrenirim?

yillik-tuketim

Son 1 yıllık tüketiminizi öğrenmek için faturanıza bakabilirsiniz. Faturanızdaki birçok bilgi arasında bu haneyi bulmak güç olabilir. Bu bilgi tüketimnizle ilgili sayacınızdan okunan bir değer oluğundan genellikle faturalarda sayaç okuma bilgilerinin olduğu bölümde karşınıza çıkacaktır. Görevli tedarik şirketlerinin elektrik faturalarında bu tip bilgilere genelde faturanın sonuna doğru yer verilir. Ancak kimi faturalarda en üstte yer aldığını da görebilirsiniz. Kısacası faturanızı incelerken sayaç bilgileri gözünüze çarpıyorsa son 1 yıllık tüketiminizi de yakın bir yerde bulabilirsiniz.

Yanda yıllık tüketim miktarı ve sayaç bilgilerine faturanın üst kısmında yer veren bir şirketin faturasını görebilirsiniz. Aşağıdaki örneklerde ise bu bilgiler faturanın alt kısmında belirtilmiştir.

yillik-tuketim