Elektrik Faturam Yüksek Geldi: Tüketim Artışı, Sayaç Arızası ve Fatura İtirazı

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturanız çok yüksek geldiyse olası nedenlerini ve bu durumda yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Bazı aylar elektrik faturaları beklediğinizden ve önceki aylarki faturalarınızdan oldukça yüksek gelmektedir. Bunun nedenleri elektrik kullanımınızın artması olabileceği gibi, teknik sayaç arızaları ya da dağıtım şirketinin sayaç okumada yapabileceği yanlışlıklar olabilir. Bu yazıda, birden yükselen elektrik faturasının nedenlerini ve bu durumlarda ne yapmalıyım sorusunun cevabını vereceğiz.

Elektrik faturasının çok yüksek gelme sebebi nedir?

Aşağıdaki durumlardan biri sebebiyle elektrik faturanız yüksek gelmiş olabilir

Elektrik tüketiminizin artmış olması

Faturanızdan elektrik tüketiminizi anlamak için elektrik faturaları hakkında herşey yazımızı okuyabilirsiniz.

Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır. Ortalama bir klima (12,000 btu) saatte yaklaşık 1.08 kwh elektrik harcamaktadır. Eğer gün içinde 5 saat boyunca klimanızı çalıştırırsanız, aylık faturanız 65-70 TL arası artacaktır. (1.08 kwh * 5 saat * 30 gün * 42 kuruş kwh başına elektrik maaliyeti) Benzer bir mantıkla, kış aylarında elektrikli ısıtıcı kullanırsanız, faturanızda ayda 110 TL'ye yakın bir artış görebilirsiniz. Faturanızdaki artışın kullanım nedeniyle olup olmadığını anlamak için, faturadaki tüketim satırında kWh cinsinden ne kadar enerji tükettiğinize bakıp bir önceki faturanız ile karşılaştırabilirsiniz.  

 Elektrik Yüksek Fiyat

Sayaç arızası

Sayacınız doğru ölçü yapmaması ya da sayacınızın tamamen bozulması veya arıza yapması durumunda faturanızdaki tüketim miktarı yanlış gözükür. Son zamanlarda bu durum bir çok tüketicinin başına gelmiştir. Elektrik sayacınızın doğru çalışıp çalışmadığını anlamanın en iyi yöntemlerinden biri: evdeki tüm elektrikli aletleri fişten çekin, evin elektrik şalterlerini indirin, tüm bu işlemlerden sonra sayacınızın üzerindeki endeks hala artmaya devam ediyorsa, sayacınızda bir sorun vardır. Bu durumda gerekli işlemlerin yapılması için elektrik dağıtım şirketinize başvurmalısınız.  Uygun bir zamanda, dağıtıcı firmadan yetkililer evinize gelip, sayacınızda gerekli kontrolleri yapacaklardır.

Sayaç okuma tarihleri arasında geçen zaman

Dağıtım şirketiniz normal şartlarda her ayda bir defa sayacınızı okuyup, faturalandırmakla sorumludur. Dolayısıyla, her faturanız ortalama 30 günlük bir kullanımı kapsar. Ancak bazı aylarda dağıtım şirketinin sayacınızı okuması daha uzun sürmüş ya da önceki dönem daha kısa sürede okunmuş olabilir. Özellikle geçen aya göre, daha uzun bir faturalandırma dönemi varsa, yüksek fatura tutarı sizi şaşırtabilir. Bu durumda, ilk ve son endeksin okuma tarihleri arasındaki süreyi bir önceki faturanızla karşılaştırabilirsiniz.  Özellikle yeni yıl zamanlarında okuma zamanları arasındaki zaman 40 günlere varabilir.  Bu da gelen faturanızda 4/3'lük bir artışa tekabül eder.

Sayacınızın yanlış okunması

Sayacınız, her ay dağıtımcı şirketin bir sayaç okuma görevlisi tarafından okunmaktadır. Yetkili, endeksinizin son numarasını kaydeder. Örnek olarak bir önceki ay son fatura kesiminde, sayacınızın üzerinde 30.000 kwh yazıyorsa, bir ay içinde firma yetkilisi sayacınızı okumaya geldiğinde 30.400 kwh görür ve bu rakamı not eder. Siz de 400 kwh'lık elektrik için fatura ödersiniz. Çok nadir olmakla beraber, bazen firma yetkilisi endeksiniz yanlış okuyabilir. Örneğin 30.400 kwh olarak not etmesi gereken rakamı, 21.900 kwh olarak not ederse, siz 1900 kwh'lık elektrik faturası ödemek durumunda kalırsınız. Eğer faturanız yüksek geldiyse, hemen faturanızın üzerinde yazan endeks rakamlarını, sayacınızın üzerindeki endeks rakamları ile karşılaştırın. Fatura yazan endeks rakamı daha yüksekse, dağıtımcı firma yetkilisi sayacınızı yanlış okumuş demektir. Bu durumda gerekli işlemlerin yapılması için faturayı kesen elektrik satış şirketine başvurmalısınız.  Endeks bilgilerini doğru okumak için elektrik faturaları hakkında herşey yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüksek gelen faturanızla ilgili bu bilgilere dikkat ediniz!

  • Eski ödenmiş faturalarınızı ve ödeme dekontlarını her zaman saklayınız. Yüksek gelen faturanızda neyin yanlış olduğunu anlamanın en iyi yolu eski faturalarla karşılaştırmaktır.
  • Faturanızın tutarında bir hata olduğunu düşünüyorsanız, 1 yıl içerisinde istediğiniz zaman itiraz edebilirsiniz.
  • Eğer faturanızda %30'un üzerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız, faturanızı ödemeden itiraz etmeniz durumunda, borç yüzünden cezai bir işlem uygulanmaz.  Ancak daha ufak bir hata varsa, faturanızı önceden ödeyip öyle itiraz etmenizi öneririz.  Faturanızdaki yanlışlık bir sonraki fatura tutarınızdan düşülecektir.
  • İtirazınızın sonucu 10 gün içinde size ulaştırılacaktır.

Elektrik faturasına itiraz

Fatura tutarı çok yüksekse ne yapılır ?

Faturanızın yüksek gelmesinin sebebinin teknik arıza ya da sayacınızın yanlış okunması olduğuna inanıyorsanız, elektrik şirketinize başvuruda bulunmalısınız. İtiraz edeceğinizin faturanın aslı ve kimlik fotokopiniz ile şirketinizin müşteri merkezlerinden birine başvuruda bulunabilirsiniz.  Elektrik şirketleri müşteri merkezleriyle ilgili bilgi için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İtiraz süresi ne kadar ?

İtirazlarınızı, fatura kesildikten itibaren 1 yıl içerisinde yapabilirsiniz. Talebinizi açtıktan sonra, elektrik şirketiniz 10 gün içerisinde talebinize cevap vermekle yükümlüdür.

Yüksek faturaya kesin çözüm : İndirimli Elektrik

Sürekli yüksek gelen faturalarınıza en güzel çözüm indirimli elektrik almaktır! Eğer faturanız aylık ortalama 82 TL'nin üzerindeyse, serbest tüketici olmaya hak kazanırsınız. Türkiye'deki serbest tüketicilerin elektrik hizmeti aldıkları firmayı seçme özgürlükleri var. Bu sayede kullandığınız elektrik kalitesinde değişiklik olmadan tasarruf etmeniz mümkün. Daha fazla bilgi için makalemizi ziyaret ediniz.