İş Yeriniz için Kurumsal Elektrik Tarifeleri Nelerdir?

İşletmeler için elektrik en önemli masraf kalemlerinden biridir. Bu yazıda kurumsal tarife türlerinin detaylarını ve hangi tür işletmeler için uygun olduğunu inceliyoruz. Bunun yanı sıra kurumsal elektrik abonelerinin serbest tüketici olup indirimli elektrik kullanmak için gereken adımlar.

Başlıklar:

  1. Ulusal elektrik tarifesi nedir ?
  2. Sanayi tarifesi
  3. Ticarethane tarifesi
  4. İş yerleri için indirimli elektrik

Ulusal elektrik tarifesi nedir?

Ulusal elektrik tarifesi EPDK tarafından düzenlenir ve yerel dağıtım bölgesinde görevli elektrik şirketleri tarafından uygulanır. Bu tarife, Tedaş ya da EPDK tarifesi olarak da anılabilir. EPDK, üç ayda bir ulusal tarifedeki fiyatları günceller. Dağıtım şirketlerinden ayrılan tüm görevli şirketler, serbest olmayan tüketicilere ulusal tarifeden satış yapar ve bu tarife genellikle piyasa fiyatı diyebileceğimiz indirimli tarifelerden pahalıdır.

  Ulusal Tarife İndirimli Tarife
Kim uygular? Görevli elektrik şirketi Görevli ve indirimli elektrik şirketleri
Birim enerji fiyatını kim belirler? EPDK Tedarikçi
Hangi tüketici? Tüm tüketiciler Aylık faturası   üzerinde olan tüm serbest tüketiciler

EPDK elektrik tarifelerinde, mesken, sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama-aydınlatma olmak üzere, dört farklı abonelik türü mevcuttur. Bu yazımızda kurumsal elektrik tüketicilerine yönelik olan sanayi ve ticarethane abonelerini inceliyoruz.

 Elektrik İlk Bağlantı

Birim fiyatlar nasıl belirleniyor?

Türkiye'de elektrik üretimi ağırlıklı olarak doğal gaz santrallerinde yapılmaktadır. Doğal gaz, ülkemizde bulunmayan bir kaynak olması sebebi ile, bu santraller, doğal gaz ithalatı yaparak elektrik enerjisi üretmektedirler. EPDK, elektrik fiyatlarını belirlerken göz önünde bulundurduğu en önemli unsur doğal gaz ve Dolar/TL kuru ile ilgili gelecek döneme ait öngörülerdir. Bunun yanı sıra, dağıtım şirketlerinin yaptığı dönemsel artışların sebebi enflasyondur. Bunun yanı sıra, elektrik üretici ve dağıtıcılarının maliyetlerini de göz önünde bulundururak ulusal fiyatlar belirlenir.

Kurumsal elektrik abonelerinin birim enerji fiyatını etkileyen üç temel unsur vardır:

  Ticarethane Sanayi
Elektrik bağlantı seviyesi Alçak gerilim Alçak (AG) ve orta gerilim (OG)
Tarife sınıfı Tek veya üç zamanlı Tek veya çift terimli
Sözleşme gücü (kW) Fiyatı etkilemez Çift terimli tarifedeki fiyatı etkiler

Ulusal sanayi elektrik tarifesi

Sanayi abone grubu tüketicileri, ticarethanelere göre daha avantajlı fiyatlardan elektrik alabilir. Bu tarife üetim yaparak, ekonomiye katkı sağlayan firmaların maliyetlerini düşük tutarak rekabet avantjlarını korumalarını sağlar. EPDK yönetmeliğine göre, "6948 sayılı Sanayi Sicili Kanununda tanıımı yapılan ve ilgili resmi kuruluşça sanayi sicil belgesini ibraz eden sanayi işletmeleri" bu abone grubu kapsamındadır.

Sanayi tarife sınıfları

  • Tek terimli tarifede, tüketilen enerji miktarı kWh cinsinden fiyatlandırılır.
  • Çift terimli tarifede, kWh cinsinden ödenen enerji bedeline ek olarak, sözleşme gücü için aylık kW başına güç bedeli alınır.

SANAYİ ELEKTRİĞİ Mİ KULLANIYORSUNUZ? Sanayi elektrik tarifeleri hakkında daha fazlasını öğrenin.

Ulusal ticarethane elektrik tarifesi

Hangi şirketlere uygun ?

Üretim faaliyetinde bulunmayan ve yüksek elektrik tüketimi olmayan, esnaf, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ve ticarethane abone grubuna dahildir.

Ticarethane tarife sınıfları: tek ve üç zamanlı

Elektrik aboneleri tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki farklı tarife türünden birini seçebilimektedirler. Bu seçimin sunulmasının amacı, elektrik tüketimin düşük olduğu saatlerde elektrik tüketimin teşvik edilerek, tüketimin fazla olduğu saatlerde yoğunluğun azaltılmasıdr.

  • Tek zamanlı tarife seçildiğinde günün tüm zamanlarında tüketilen elektrik enerjisi için ilgili bileşenlerden oluşan ve tek fiyat olarak uygulanan tarifedir.
  • Çok zamanlı tarife seçilirse gün içinde belirli zaman dilimlerinde tüketilen elektrik enerjisi için farklı fiyatlarla ücretlendirilir.

Küçük işletmeler ve esnaf için, ulusal ticarethane tarifeleri ve KOBİ'lere özel elektrik tarifeleri hakkında daha fazla bilgi burada.

Şirketlere daha ucuz elektrik fiyatları sunan tedarikçiler

Serbest tüketici limitini geçen tüm işletmeler, hizmet aldığı elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Serbest tüketici limiti yılda en az   kWh elektrik enerjii tüketimidir; çoğu işletme bu limiti rahatlıkla geçer. Ulusal ticarethane ve sanayi tarifelerinden daha ucuz birim fiyat teklifleri alarak, tedarikçileri karşılaştırmaya hemen başlayabilirsiniz. Aşağıda, Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere, indirimli kurumsal tarifeler sunan elektrik tedarikçilerinden bazılarını bulabilirsiniz.

İş yerlerine indirimli tarife seçenekleri:

Piyasada indirimli elektrik tedariçilerinin sunduğu birim enerji fiyatları temelde iki tarfide toplanabilir; bunlar zamlanmayan ve sabit indirimli tarifelerdir. İndirimli tedarikçiyle sözleşmeler genellikle bir ya da iki yıllık olarak yapılır.

  • Zamlanmayan tarife: Birim enerji bedeli sözleşme boyunca sabitlenir. Teklif edilen bedel, sözleşme anında ulusal tarifeden ucuz olabilir; ancak bu indirim oranı sabit değildir.
  • Sabit indirimli tarife: Ulusal tarifedeki birim enerji bedeline endeksli olarak artıp ve azalan; ancak sözleşme boyunca aynı indirim oranını koruyan tarifedir.
Tedarikçi Örnek iş yeri tarifesi Türü Taahhüt
Enerjisa Ticarethane ve sanayi Epdk ulusal fiyatları Yok
220 plus Standart iş yeri %12,2 sabit indirimli 1 yıl
Akfen elektrik Standart iş yeri %12 sabit indirimli 1 yıl
Cerean Zamlanmayan tarife Sabit fiyatlı (zamlanmayan) 2 yıl
Daha fazla elektrik tedarikçisi