Esnaf ve Küçük İşletmeler Hangi Elektrik Tarifesini Seçmeli?

Güncelleme tarihi
min reading

Esnaf ve küçük işletmeler genellikle, EPDK ulusal tarifesindeki ticarethane birim fiyatlarından elektrik alır. Diğer yandan, piyasanın rekabete açılmasıyla beraber, birçok indirimli elektrik şirketi esnafa özel tarifeler geliştirmiştir. Esnaf ve küçük işletmeler için, piyasadaki tarifeleri inceledik ve tedarikçi seçme ölçütlerini belirledik.

Esnaf abone grubu nedir?Yüksek miktarda elektrik tüketimi yapmayan kimi zaman meskene yakın faturaları olan şirketlerdir. Örneğin bakkal, fırın, kafe, doktor muayenehanesi bu gruba dahil edilebilir.

Ulusal ticarethane elektrik fiyatı ne kadar ?

Yüksek elektrik tüketen şekil üretim yapmayan, esnaf ve küçük işletmeler ulusal EPDK tarifesinde ticarethane grubuna girer.

EPDK Ticarethane kWh fiyatı (vergi hariç)
  Birim Enerji Bedelleri Dağıtım Bedeli
Ticarethane Tarife Sınıfı Gündüz Puant Gece
Tek Zamanlı 0,2134 0,121 TL
Üç Zamanlı 0,2120 TL 0,3775 TL 0,0926 TL 0,121 TL

Ticarethaneler için daha ucuza elektrik

Tüm tüketicilerin uygun fiyata iyi hizmet almasını sağlamak, elektrik piyasasının rekabete açılmasının amaçlarından biridir. Bu bağlamda, özellikle görevli tedarikçilere rakip olan indirimli satış şirketleri esnafları ve küçük işletmeleri oldukça önemser. Tedarikçi değiştirmek için gereken fatura tutarının ayda en az 82 TL olması, çoğu esnafımızı ve küçük işletmemizi serbest tüketici konumuna getirmektedir.

Esnaf ve küçük işletmelere uygun indirimli elektrik tarifeleri

Elektrik firmaları, esnaf ve küçük işletmeler için genelde "iş yeri" ya da "ticarethane" müşteri grubu altında hazır tarifeler sunarlar. Tarife tipleri genelde ulusal EPDK tarifesi aktif enerji tutarı üzerinden sabit indirimli ya da zamlanmayan aktif enerji fiyatı şeklindedir. Aşağıda bazı şirketlerin ticarethaneler için sundukları tarifeleri görebilirsiniz:

İş yeriniz için sabit indirimli elektrik tarifesi örnekleri
  En düşük fatura tutarı Örnek tarife EPDK ticarethane fiyatına göre Taahhüt süresi
Direkt Enerji  Aylık 82 TL ve üzeri Standart %10-12 arası indirim 1 yıl
RWE Elektrik Tedaş Endeksli Çağrı merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. 1 yıl
Age Enerji Esnaf Çağrı merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. -
Direkt Enerji Ticari Çağrı merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. 1 yıl
İndirimli tedarikçilerin tüm tarifelerine erişin.

Tedarikçi değişikliği sırasında dikkat edilmesi gereken dört nokta

İş yeri birim enerji fiyatının öğrenmek için başvurduğunuz tedarikçi, öncelikle faturanızı göredükten sonra tek vermek ister. Bunun sebebi, size sunacağı tarifedeki koşulları, işletmenizin tüketim profili hacmine göre belirlemek istemesidiri

 Fatura tutarı
Aylık fatura tutarı birim enerji bedeline verilecek indirimi belirleyen en önemli unsurdur. İşletmenin enerji tüketimi yükseldikçe daha fazla indirim alması mümkündür.

 Tarife türü
Tedarikçi kendi tarife politikasına göre, sözleşme boyunca zamlanmayan ya da sabit indirimli birim enerji bedeli sunabilir. Hangi tarifeyi seçtiğinize göre teklif edilen indirim oranı yani birim enerji bedeli değişir.

 Taahhüt
yeni tedarikçiyle yapacağınız sözleşme taahhütlü olabilir. Teklif aldığınızda taahhüt süresi ve koşulları hakkında bilgi istemeyi unutmayın. Taahhüt bitmeden önce başka bir elektrik şirketini geçemeniz halinde aldığınız indirimleri iade etmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Teminat uygulamasıGörevli şirketler, EPDK kontrolündeki oranda güvence bedeli alırken, indirimli elektrik şirketleri teminat tutarını kendisi belirler. Tedarikçi değişikliği yaptığınızda görevli şirketteki sözleşmeniz sonlanacağından güvence bedeli iade edilir. İndirimli elektrik şirketleri, esnaf ve küçük işletmelerden teminat almayabilir. Bazı şirketler ise teminat mektubu ister ancak tüm ücret ve komisyonları kendileri karşılar.