Doğalgaz Sayacı Nedir ve Nasıl Okunur?

Güncelleme tarihi
min reading

Doğalgaz sayacının nasıl işlediğini ve nasıl okunduğunu merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda gelin beraber inceleyelim.

Dağıtımcı şirketler, mekanik sayaç kulllanan müşterilerinin sayaç değerlerini düzenli olarak okumak ve faturalandırmaktan sorumludur. Tüketicinin dönem içerisinde kullandığı doğalgaz tutarı metreküp ( m3 ) ya da kilovat / saat ( kWh ) birimleri üzerinden fiyatlandırılarak fatura kesilir. Dağıtım şirketi 50 metreküp altındaki tüketimleri faturalandırmama hakkını saklı tutar.

Doğal gaz sayacı

Göstergeler nelerdir?

Sayacınızın üzerinde üç temel sayı bulunmaktadır; tüketim endeksi, tesisat numarası ve sayaç numarası.

  • Tüketim endeksi, kullanılan doğalgaz miktarını metreküp (m3) cinsinden kayda alır ve aradaki endeks farkı üzerinden faturalandırma yapılır.
  • Tesisat numarası, sayacınızın dağıtım sistemindeki karşılığıdır. Bu numarayı dağıtım şirketine gazın nereye gönderildiğini gösteren bir adres gibi düşünebilirsiniz.
  • Sayaç numarası, doğal gaz sayacını ayırt etmeye yarayan seri numarasıdır. Bir nevi sayacın kimlik numarasıdır.

Göstergeleri nerede bulurum?

Gösterge rakamlarımız fatura ve sayaç üzerinde bulunurlar.

  • Tüketim endeksi sayacınızın üzerindeki kullanım sırasında hareket eden değerdir. Endeks okunurken sayacın üzerinde kırmızı çerçeveye alınmış üç basamak okunmaz. Fatura üzerinde ise endeksin okuma tarihlerindeki değerlerini görebiliriz.
  • Tesisat numarası gönderilen tüm faturaların üzerinde bulunur.
  • 8 haneli olan bu numara sayacın üzerine işlenmiştir ve gönderilen tüm faturaların üzerinde bulunur.

Bu sayıları bilmenin faydası nedir?

Elinizde ilk endeks bilgisi varsa, sayaç endeksini okuyarak o dönemdeki fatura tutarınızı tahmin edebilirsiniz. Düzenli olarak endekse bakarsanız herhangi bir arıza ve yanlış okuma durumunda yanlışlığı daha çabuk farkederek işlemlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

GAZ KESİLMESİ Müşteriden kaynaklanan nedenlerle sayacın en az iki fatura dönemi okunamamasından dolayı dağıtım şirketince bırakılan bildirime üç iş günü içinde cevap verilmemesi halinde gaz kesilir.

Aboneliğinize dair tüm işlemlerde tesisat numarası kullanılır. Borç sorgulama, bilgi güncelleme ve ödeme gibi işlemlerde sizden bu numara istenecektir. Bunun haricinde yeni taşındığınız evde sizden önce doğal gaz kullanılmışsa önceki kişinin tesisat numarasını biliyorsanız abonelik işlemini son derece hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ön ödemeli sayaç

Dağıtım şirketi ön ödemeli sayaç sistemi kurulması ve kullanımını uygun görürse, tüketici istediği takdirde ön ödemeli sayaç kullanabilir. Bu sistemde, yükleme noktasından satın alınan gazı bir kart aracılığıyla sayaca yükler ve sadece önden satın aldığı kadar gaz tüketir.