Ön Ödemeli Doğalgaz Sayacı'nın Avantajları Nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

Doğalgaz kullanan aboneler iki farklı ödeme çeşidinden birini seçebilirler. Bu iki farklı çeşit basitçe ödediğin kadar kullan ve kullandığın kadar öde sistemleri olarak karşımıza çıkar. Seçilen sisteme uygun sayaçla çalışılır; bunlardan ilki aylık okumalarla tüketimi ölçmeyi sağlayan mekanik sayaç ve ikincisiyse önceden satılan alınan kontörle çalışan elektronik ön ödemeli sayaçtır. Bu yazıda ön ödemeli sistemi inceleyeceğiz.


Ön ödemeli sistem neden kullanılır?

Ön ödemeli sayaç, abonenin önceden ödediği kadar doğalgaz kullanmasını sağlar. Sistem, peşin ödenen kredinin abone tarafından sayaca yüklenmesi esasına dayanır. Kartlı doğal gaz sayacı, dar gelirli hanelerin kendi tüketimini kontrol etmesi açısından oldukça faydalıdır. Kartlar sayacla eşlenik olarak üretilir ve kopyalanamaz. Elektronik doğal gaz sayaçları iletişim ekranına sahiptir ve gerektiğinde aboneye uyarı verir.

Ön ödemeli sistemin avantajları nelerdir?

  • Abonenin avantajları
  • Ön ödemeli sayaç kullanan abone, kredisi bitene kadar sabit fiyattan doğal gaz kullanır; yani zamlardan etkilenmez.
  • Abonenin doğal gaza ayıracağı bütçe kendi kontrolünde olur.
  • Sayaç kredi azaldığında ve bittiğinde kullanıcıyı uyarır; ayrıca yükleme yapılamayacak durumlar için yedek kredi özelliği vardır.
  • Bunlar haricinde güvence bedeli de ödenmemesi bir artı olarak görülebilir.
  • Dağıtımcı şirketin avantajları
  • Sayaç değeri okuma, fatura hazırlama işlemlerine gerek kalmaz; böylece daha az iş gücü kullanılır.
  • Faturanın ödenmeme riski ortadan kalkar.
  • Bazı elektronik sayaçlar sayaca yapılan kaçak kullanım müdahalelerini anlar ve kaydederek dağıtım şirketini haberlendirir.

Ön ödemeli sisteme geçiş ücreti

Mevcut sayacın ön ödemeli olan sayaçla değiştirilmesi için, mülk sahibinin başvurusu ya da izni ve dağıtım şirketinin onayı gerekir. Doğalgaz sayacı değiştirme bedeli, her sene Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir. Bu ücretin, tüm dağıtım şirketleri tarafından aynı tutarda uygulanması zorunludur. Değiştirme işlemi sırasında, abone, sayaçların ölçüm toleransı hakkında aydınlatılmalıdır. Müşterinin aradaki fark ücretini karşılamayı kabul etmesi halinde, daha hassas ölçüm yapan bir doğal gaz sayacı temin edilebilir. Ön ödemeli sayaca geçen doğal gaz tüketicisi önceki sözleşmesi için verdiği güvence bedelini geri almak için başvurabilir ve dağıtımcı başvurudan en fazla beş iş günü içinde güncellenmiş güvence bedelini iade etmelidir.

2021 yılı ön ödemeli sayaca geçiş ücreti 268,7 TLdir (KDV hariç).

Ön ödemeli sayaca kredi yükleme

Abone, kartıyla beraber yükleme noktasına gider. Bu merkezlerde kartlara kredi yüklemesi yapılır. Kartın sayaçla temasıyla kredinin yüklenmesi tamamlanır. Dağıtım şirketleri, önceki yılın aynı döneminde benzer abonelerin ortalama tüketimini baz alarak aboneye bir ay içinde en fazla iki aylık ortalama tüketim toplamı kadar satış yapabilir.

Kredinin bitmesi halinde, sayaç gaz vermeyi durdurur. Bu durumda, yeniden yükleme yapılmadan önce yedek kredi kullanılabilir. Yedek kredinin devreye girmesi için, asıl kredi bittikten sonra kartın sayaca bir kere takılması yeterlidir. Bu uygulama, yükleme merkezinin kapalı olduğu zamanlarda mağdur olunmaması için geliştirilmiştir. Sayacın asıl kredisi bitmeden de yeni kredi yüklenebilir.