Üç Zamanlı Tarife Elektrik Birim Fiyatları

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik şirketleri, mesken ve ticarethane abonelerine tek ve üç zamanlı olarak iki tarife seçeneği sunar. Üç zamanlı tarifenin en önemli özelliği elektrik birim fiyatının günün zaman dilimlerine göre artıp azalmasıdır. Üç zamanlı tarifenin avantajlı olması için, elektriğin ucuz olduğu saatlerde tüketim yapmaya dikkat edin.

Hangi tarifedeyim ?

Hangi elektrik tarifesini kullandığınızı anlamanın en kolay yolu faturanın en başında bulunan müşteri grubuna bakmaktır. Elektronik sayacı olan herkesin üç zamanlı tarifede olduğu kanısı yanlıştır. Tarife değiştirmek için, görevli elektrik şirketine yazılı olarak başvurmak gerekir. Tüm mesken ve ticarethane aboneleri olağan olarak tek zamanlı tarifededir. İki tarifenin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Tek zamanlı: Tüm gün boyunca tek bir birim enerji bedeli uygulanır.
 • Üç (çok) zamanlı: Gün elektrik talebinin yoğunluğuna göre, gündüz, puant ve gece olmak üzere üç zaman dilimine bölünmüştür. Her zaman diliminde ayrı birim enerji bedeli uygulanır.

Üç zamanlı mesken ve ticarethane elektrik fiyatları

Görevli elektrik şirketinin serbest olmayan tüketicilere uyguladığı üç zamanlı tarifeyi de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirler. Aşağıdaki birim fiyatları bulmak mümkündür. Elektrik birim fiyatı, tüketilen 1 kWh enerjinin bedelidir.

Tarifelere göre elektrik fiyatları
  Mesken Ticarethane
Tarife Adı Gündüz Puant Gece Gündüz Puant Gece

Üç Zamanlı

Geceleri daha
ucuz elektrik

0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL

Tek Zamanlı

Tüm gün aynıfiyattan elektrik

0,7102 TL 0,9445 TL

EPDK Ocak 2021 tarifesi esas alınmıştır. Gündüz (06.00-17.00), Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasındadır.

Elektrik kullanımı ne zaman ucuz ?

Üç zamanlı tarifede birim enerji fiyat günün üç zaman dilimine göre değişir. Zaman dilimleri, gün içinde elektrik talebine göre ayarlanmıştır. Saat aralıkları tüm Türkiye için aynı uygulanır. Tarifenin mantığı şöyledir, tüketici talebin en yüksek olduğu saatte en yüksek fiyattan, daha düşük olduğu saatlerde ise daha düşük birim fiyatlardan faturalandırılır. Elektrik birim fiyatının en ucuz olduğu zaman aralığı, talebin düşük olduğu Gece zaman dilimidir.

Üç zamanlı tarifede zaman dilimleri hangi saatler arasındadır?

EPDK tarafından Aralık 2016 itibariyle alınan ve 31 Aralık 2016'dan itibaren uygulamaya geçecek olan karara göre sayaç okumaları, sayaç saatinin yaz saati uygulamasına göre güncellenme durumuna göre değişiklik gösterecektir. Eğer sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellendiyse tüketim ölçümleri yıl boyunca aşağıdaki zaman dilimlerine göre yapılacaktır:

 • Gündüz dönemi: Saat 06:00 - 17:00
 • Puant dönemi: Saat 17:00 - 22:00
 • Gece dönemi: Saat 22:00 - 06:00

Sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş sayaçlar üzerinden tüketimlerin ölçümü ise yılın iki döneminde iki farklı saat düzenine göre yapılacaktır.

 • Ekim ayının son pazar günü ile Mart ayının son pazar günü arasındaki saat düzeni
 • Gündüz dönemi: Saat 07:00 - 18:00
 • Puant dönemi: Saat 18:00 - 23:00
 • Gece dönemi: Saat 23:00 - 07:00
 • Mart ayının son pazar günü ile Ekim ayının son pazar günü arasındaki saat düzeni
 • Gündüz dönemi: Saat 06:00 - 17:00
 • Puant dönemi: Saat 17:00 - 22:00
 • Gece dönemi: Saat 22:00 - 06:00

Elektrik faturasında puant nedir ?

Puant, üç zamanlı tarifede birim fiyatın en yüksek olduğu zaman dilimidir. Bu saat aralığında genellikle herkes evdedir ve ülke çapında enerji tüketimi yükselir; bu nedenle elektrik birim fiyatı da yükselir. Elektrik fiyatı,talep yükseldiği için puant zaman aralığında gündüz tarifesine göre daha pahalıdır.

Zaman dilimleri : T1, T2, T3...

Sayaçta ya da faturada görebileceğiniz bu gösterim biçiminde T1 gündüz, T2 puant ve T3 gece zaman dilimlerine denk gelir. T0 ise tek zamanlı tüketimi gösterir. Üç zamanlı tarife kullanıyorsanız, sayaç endeksini okumanız gerekirse bu ayrıma dikkat etmelisiniz.

Üç zamanlı tarifeye geçmek istiyorsanız akıllı dijital sayaçlarında zaman dilimlerindeki tüketimleri ayrı ayrı takip edebilirsiniz! Bu tarifeye geçerek tasarruf edebilmek için gece tüketiminizin yüksek, akşam tüketiminizin ise oldukça düşük olması gerekir. Dilerseniz bu tarifeye geçiş yapmadan önce tüketiminizi gece saatlerine kaydırmayı deneyerek bir ya da iki ay boyunca tüketim takibi yapın ve faturanızı üç zamanlı tarifeye göre hesaplayın. Böylece üç zamanlı tarife ile tek zamanlı tarifede gelen faturaları karşılaştırabilirsiniz.

Elektrik sayacı nasıl okunur? Elektrik sayacınızdaki değerleri okumak ve tüketim kaydı yapmak aslında çok kolaydır. Bunun için öncelikle takip etmeniz gereken haneye dikkat etmelisiniz. Bu hanede ay başında okuduğunuz rakamı tarihiyle not edin, daha sonra ay sonunda aynı şekilde tekrar ilgili hanelerdeki değerleri not ederek aradaki farkı alın. Okunan bu değerlere ilk endeks ve son endeks denir. Son endeksten ilk endeksi çıkardığınızda arada geçen zamanda ilgili zaman diliminde yapılan tüketimi saptayabilirsiniz. Sayaç okuma ile ilgili ayrıntılı bilgi için "Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?" adlı yazımızı mutlaka okuyunuz.

Üç zamanlı tarifede elektrik faturasını azaltmak mümkün mü ?

Hangi tarife seçeneğinin daha uygun olduğu elektrik tüketim alışkanlığınıza bağlıdır. Üç zamanlı tarifede tasarruf yapmak için, elektrik tüketiminizin büyük bir kısmını gece zaman diliminde yapmalısınız. Elektrik kullanımını akşam 22.00'den sonraya kaydırma esnekliğiniz olmalıdır. Hafta içi gündüzleri evde kimse yoksa bu tarife size göre olabilir. Özellikle evinizde programlanabilir beyaz eşyalar varsa bu tarifeyi tercih edebilirsiniz; böylece çamaşır ve bulaşık makinelerini gece çalıştırmak mümkün olur. Elektrikli termosifonunuz varsa, yalnızca geceleri su ısıtmasını sağlayabilirsiniz.

Üç zamanlı tarife bana uygun mu? Üç zamanlı tarifede puant zaman diliminde fiyatlar oldukça yüksek olduğundan 24 saat çalışması gereken buzdolabı, derin dondurucu vb. cihazlar faturanızda artışa sebep olabilir. Özellikle gündüz çalışan ve akşamları evde geçiren standart ailelerin de aydınlatma, elektrikli ısınma, eğlence amacıyla kullanılan elektrikli cihaz (TV; bilgisayar vb.) kullanımları akşam saatlerinde yoğunlaşacaktır. Bu sebeple üç zamanlı tarife bu tip standart ailelere tasarruf için pek uygun olmayabilir. Bu sebeple tüketiminizi takip edip tahmini bir fatura hesabı yapmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz. Genelde gece üretim yapan ticaretheneler bu tarife ile tasarruf edebilir.

Başka Bir Tasarruf Önerisi Daha fazla ekonomi yapmak için, indirim elektrik tedarikçilerinin tekliflerini değerlendirin. İndirim elektrik almak için, Serbest Tüketici Limitini geçmelisiniz. Limit ayda ortalama 82 TL elektrik faturasıdır. Serbest Tüketici Limitini geçiyorsanız hemen indirimli elektrik başvuru formunu doldurarak bilgi ve tekif alamak için tıklayınız.

Elektrik Sayac

Elektrik tarifesi değişikliği nasıl yapılır ?

Elektronik sayacı olan tüm tüketiciler ücretsiz olarak üç zamanlı tarifeye geçiş yapabilir. Değişiklik için, elektrik şirketinin müşteri merkezine gidebileceğiniz gibi online uygulaması varsa internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Tarife değişikliği adımları aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik tedarikçisi başvuruyu inceler herhangi bir borcunuz yoksa başvurunuz kabul edilir.
 • Mevcut elektrik sözleşmeniz iptal edilmeden değişiklik gerçekleşir. Elektrik kesintisi olmaz.

Neden akıllı (elektronik) sayaç gerekir ?

Üç zamanlı tarifeye geçmek isteyen tüketicinin elektronik (akıllı) sayacı olmalıdır. Yalnızca elektronik sayaçlar birden fazla zaman dilimine göre tüketimi ölçüp kaydedebilir. Mekanik sayacı olanlar, bölgelerindeki dağıtım şirketine başvurup ücretsiz olarak elektronik sayaç talep edebilir.