Elektrik Kullanımın Daha Ucuz Olduğu Saat Var Mı?

Güncelleme tarihi
min reading

Tarife sınıfınıza göre, elektrik birim fiyatı gün içinde yükselip düşebilir. Mesken ve ticarethane aboneleri, tek ve üç zamanlı tarifeler arasında seçim yapabilir. Tarife sınıfınızı değiştirip tasarruf etmek için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız.

Hangi tarifede elektrik fiyatı gece ucuzlar ?

Elektrik aboneliği sırasında, tek ve üç zamanlı olmak üzere iki tarife arasında seçim yapabilirsiniz. İki tarife sınıfı arasındaki fark, tüketimin fiyatlandırmasıdır. Tek zamanlı tarifede, elektrik faturanız tüm gün aynı birim fiyattan hesaplanır. Üç zamanlı tarifedeyse, gün üç zaman dilimine bölünür ve fatura her dilimdeki tüketiminize göre, üç ayrı birim fiyattan hesaplanır. Tarifenin gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için birim fiyatları farklıdır. Gece tarifesi, üç zamanlı tarifedeki en ucuz fiyatlı zaman dilimidir.

Hangi tarifedeyim ?Tüm tüketiciler tarife değişikliği talep etmediği sürece tek zamanlı tarifededir. Elektronik sayaç sahiplerinin üç zamanlı tarifede olduğu kanısı yanlıştır. Hangi tarifede olduğunuz faturadaki tarife grubu satırında yazar.

Hangi elektrik sayacı gereklidir ?

Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik (akıllı) elektrik sayacınız olması gerekir. Elektronik sayacı, mekanik sayaçtan ayıran özellik, tüketimi saat dilimlerine göre ölçerek kaydedebilmesidir. Mekanik sayacınız varsa bölgenizdeki dağıtım şirketine başvurarak ücretsiz olarak değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Üç zamanlı tarifeye nasıl geçilir ?

Elektronik sayacınız varsa ücretsiz olarak tarifenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemi için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız. Başvuru, elektrik şirketinize bağlı olarak müşteri merkezinden ya da online yapılabilir. Mevcut aboneliğiniz iptal edilmeden tarifeniz değiştirilir. Elektrik enerjiniz kesilmez. 

Ne zaman ucuz elektrik tüketimi yapılır ?

Üç Zamanlı - Gece Tarifesi

Gece tarifesi saat kaçta başlar ?

Üç zamanlı tarifede, gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için üç farklı birim fiyat vardır. Tüm Türkiye'de gece tarifesi 22.00'den sabah 06.00'ya kadar sürer. Bu süre zarfında elektrik birim fiyatı gündüze göre %62 daha ucuzdur.

Gece elektrik neden indirimli ?

Üç zamanlı tarifenin birim fiyatları elektrik talebinin yoğunluğuna göre ayarlanır. 06.00-17.00 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde birim fiyat, tek zamanlı tarifeye yakındır. 17.00-22.00 saatlerine denk gelen Puant zaman aralığında, birim fiyat en yüksektir; çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zaman denk gelir. Saat 22.00'den sonra, enerji talebinin azalmasıyla beraber, gece tarifesinde elektrik birim fiyatı düşer.

Elektrik gündüz / puant / gece birim fiyatları nedir ?

Tarifelere göre elektrik kWh fiyatları (vergi dahil)
Tarife Tek Zamanlı Üç Zamanlı
Abone Grubu Tüm Gün Gündüz Puant Gece
Mesken 0,7102 TL 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
0,9445 TL 1,3982 TL 0,5975 TL
Tiicarethane 0,9445 TL

EPDK Ocak 2021 tarifesi esas alınmıştır. Gündüz (06.00-17.00), Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasındadır.

Fiyatları kim belirliyor? Elektrik ulusal birim fiyatları EPDK kontrolünde üç ayda bir güncellenir. Tüm serbest olmayan tüketiciler ulusal fiyatlardan elektrik alır. Serbest tüketici olmak hakkında daha fazla bilgi alın.

Gece tarifesi kullanarak tasarruf edilir mi ?

Tek ve üç zamanlı tarife seçenekleri için, biri diğerinden daha ucuzdur demek güçtür. Tarifelerin avantajı tamamen elektrik kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır. Üç zamanlı tarifenin gece fiyatı ucuz da olsa, tüketiminizin büyük kısmını bu saat aralığında yapmazsanız tüm avantajını yitirir. Elektrik faturasında, tüketiminizin ne kadarını hangi zaman diliminde yaptığınızı görebilirsiniz. Eğer puant aralığı tüketiminiz yüksekse üç zamanlı tarifeyi tercih etmeyin.

Ucuz elektrik saatleri kimin için avantajlı ?

Elektrik tüketiminizi gece saatlerine kaydırarak üç zamanlı tarifede tasarruf edebilirsiniz.

 • Isınmak için elektrik kullanıyorsanız geceleri soğuk saatlerde ısıtmanız daha ucuza gelecektir. (Klima, elektrikli radyatör ve infrared ısıtıcı kullananlar)
 • Sıcak su için elektrikli termosifon kullanıyorsanız, termosifonu yalnızca gece dolurarak tasarruf edebilirsiniz.
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece yıkamaya programlayarak üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilir.

Üç zamanlı tarifede dikkat edilmesi gerekenler

Üç zamanlı tarife kullanmayı düşünüyorsanız tüketim alışkanlıklarınızı bilmeniz ve tüketiminizin yoğunlaştığı saatleri takip etmeniz gerekir. Bazı durumlarda üç zamanlı tarife hesaplı olmak yerine daha çok fatura ödemenize de sebep olabilir. Bu durumda üç zamanlı tarifenin size uygun olmadığı ve tasarruf için farklı yollar denemeniz gerektiği çıkarımını yapabiliriz.

Üç zamanlı tarifede puant zaman dilimi, yani akşam saatlerinin normal tarifeye göre çok daha pahalı olduğunu unutmamak gerekir. Bu saatlerde tüketilen elektrik enerjisine normalden daha fazla ücret ödersiniz. 

 • Aşağıda belirttiğimiz durumları göz önünde bulundurarak tüketim alışkanlıklarını değiştirebilir veya üç zamanlı tarife yerine başka çözümlere yönelebilirsiniz.
 • Standart ev tüketicileri (gündüz çalışan ve akşamları evde vakit geçiren aileler veya bireyler) akşam saatlerinde ısınma yemek pişirme vb. zorunlu ihtiyaçları için elektrikli cihazlar kullanmak durumunda kalabilirler.
 • Yine bu tarz hanelerde TV, bilgisayar vb. eğlence amaçlı kullanılan cihazlar akşam saatlerinde aktif kullanılır.
 • Akşam saatlerinde evde bulunduğunuzda özellikle kış aylarında aydınlanma ihtiyacınız için elektrik tüketimi yaparsınız.
 • Buzdolabı ve derin dondurucular elektrik tüketiminde önemli unsurlardır ve 24 saat boyunca çalışmak zorunda olan cihazlardır.

Bunlar gibi yaşama düzenine bağlı ihtiyaçlarınızı akşam saatlerinde yoğun olarak karşılıyorsanız elektrik tüketiminize bağlı olarak üç zamanlı tarife ile yüksek fatura ödeyebilirsiniz.

Önerimiz: Üç zamanlı tarifeye geçmek için akıllı elektronik sayaç sahibi iseniz T2 (Puant) zaman dilimindeki elektrik tüketminizi bir süre takip edin ve diğer zaman dilimleri ile karşılaştırarak tahmini bir fatura hesabı yapın. Hesaplarınız sonucunda puant zaman dlimindeki tüketimi azaltmak mümkün oluyor ve daha tek zamanlı tarifedeki faturanıza göre daha hesaplı bir sonuç elde ediyorsanız tedarikçinizden tarife değişikliği talep edebilirsiniz.

Elektrik tüketim takibi nasıl yapılır?

Akıllı dijital sayaç ile tüketim takibi yapmak oldukça kolaydır. Henüz akıllı sayaç sahibi değilseniz her gün 17:00 - 22:00 arasında belirtilen puant saatlerinde sayacınızı kontrol ederek ilk ve son endeks hesabı (tüketim ölçümü) yaparak düzenli not tutmak da tüketiminizi anlamanızı sağlayacaktır.

 • Akıllı elektronik sayacınız varsa:
 • Ay sonunda ve başında T2 (Puant) zaman diliminde gösterilen değerleri not edin
 • Ay sonundaki değerden ay başındaki değeri çıkararak bu zaman dilimindeki tüketimi bulursunuz.
 • Bu işlemlerin aynısını T1 (Gündüz) ve T3 (Gece) zaman dilimleri için de yaparak karşılaştırma yapabilirsiniz.
 • Elde edilen tüketim verileri üzerinden fatura hesaplaması yapın.
 • Akıllı sayacınız yoksa:
 • Her gün tarife zamanlarının geçiş saatlerinde (06:00, 17:00, 22:00) da sayaçtaki rakamları not edin.
 • Aralardaki değişimler, yani saçaçta okunan değerler arasındaki farklar zaman dilimlerinde yapılan tüketimleri gösterir. Her gün bu verileri not ederek tüketim takibi yapabilirsiniz.
 • Ay sonunda tüketiminize göre fatura hesabı yapabilirsiniz.

Tüketim takibini daha kolay yapabilmek ve dilediğinizde tarife değişikliği yapmak için akıllı dijital sayaçlara geçiş yapmanızı tavsiye ederiz. EPDK tarafından kademeli olarak yeni sayaçlara geçişler teşvik edilmektedir. Bu sayaçla sayesinde tüketim ölçümleri daha kolay, güvenilir ve hızlı şekilde yapılabilmektedir.

Akıllı sayaç nedir? Akıllı dijital sayaçlarla tüketim takibi ve hesabı ile ilgili daha detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Faturamı nasıl hesaplarım? Tek zamanlı ve üç zamanlı tarifelerde fatura hesaplaması farklı şekilde yapılır. Tek zamanlı tarifede her saat elektrik fiyatı aynı olduğundan vergiler ve bedellerin dahil olduğu standart elektrik fyatı ile tüketim çarpılarak kolayca sonuca ulaşabilirsiniz. Üç zamanlı tarifede ise her zaman dilimindeki tüketimler ilgili fiyat ile çarpılır ve daha sonra toplanarak sonuca ulaşılır. Fatura hesaplama ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için "Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?" adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.