Akedaş Abonelik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Akedaş Logo

Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ana tedarikçi olan Akedaş bölgesinde görevli tedarikçiden elektrik satın alıyorsanız ve yeni evinize taşınırken elektrik aboneliği hakkında yapılmasını gerekenleri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Akedaş Tarifeleri     Akedaş Abonelik İşlemleri

Akedaş Müşteri Merkezleri     Akedaş İletişim Bilgileri

Akedaş Elektrik aboneliği nasıl yapılır?

Kiracı olarak da girseniz evin ya da işyerinin sahibi de olsanız, yeni bir yere geçtiğinizde elektrik aboneliğinizi üstünüze almanız gerekmektedir. Bu zorunludur ve aksi halde cezai işlem gerçekleştirilir. Kahramanmaraş ve Adıyaman'da yaşıyor ve taşınıyorsanız bu işlemleri Akedaş aracılığıyla gerçekleştirirsiniz. 

Abonelik başvurusu

Elektrik başvurunuzu yeni evinize ya da işyerinize taşınmadan yapmanız yararınıza olacaktır. Kira sözleşmesi ya da tapu işlemleri sonuçlandıktan sonra istenen diğer belgelerle Akedaş Elektrik'e başvurabilirsiniz. Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde Akedaş'ın 19 farklı ilçede müşteri merkezi bulunur. Müşteri merkezleri, daha çabuk işlem gerçekleştirmek adına randevu vermektedir. Randevuyu online olarak internet sitesinden ya da 44 46 02 numaralı çağrı merkezinden gerçekleştirebilirsiniz.

Aboneliği kira sözleşmesini yapan ya da tapuya sahip kişi yapmalıdır. Başkası adına abonelik ya da diğer işlemleri gerçekleştirmek için noter onaylı vekaletname gerekmektedir. 

ABONELİK BAŞVURUSUNDA EVLİLİK YETERLİ DEĞİL Evli olsanız bile, abonelik başvurusu gerçekleştirirken noter onaylı vekaletname gerekmektedir.

Abonelik için gerekli belgeler

Abonelik başvurusunda bulunan kişinin ilk olarak aboneliği gerçekleştireceği yerin tesisat ya da sayaç numarası gibi bilgilerini bilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri taşınılan yere gelen eski bir fatura ya da sayaç üzerinde bulabilirsiniz. 

 • Kira sözleşmesi, ikametgah belgesi, Tapu gibi mülkiyeti gösteren belgeler
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası
 • Kiracıysanız: Mülk sahibinin ad soyad ve T.C. Kimlik No. bilgileri
  Mülk sahibi tüzel kişilik ise: Vergi no ve ünvan bilgileri
 • Aboneliği gerçekleştirecek kişinin kimlik belgesi ve fotokopisi

Ticarethane için gerekli belgeler

 • Ticarethane için imza sirküleri, yetki belgesi veya vekaletname
 • Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
 • Zorunlu deprem sigortası
 • Yetkilinin resmi nüfus belgesi ve fotokopisi
 • Kiracıysanız: Mülk sahibinin ad soyad ve T.C. Kimlik No. bilgileri
  Mülk sahibi tüzel kişilik ise: Vergi no ve ünvan bilgileri

2021 Elektrik aboneliği bedelleri

Güvence bedeli

Elektrik şirketi, tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı, abonelik sırasında güvence bedelini teminat olarak alır. Sözleşme iptal edildiğinde bu bedeli iade eder.

Güvence Bedeli 2021
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler Sanayi ve Ticarethane Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer
33 TL/kW 93,7 TL/kW 44,5 TL/kW

GÜVENCE BEDELİNİN HESAPLANMASI Mesken için en az 5 kilowatt sözleşme gücü üzerinden hesaplanır. Meskenler için bu rakam ortalama 6 kilowatt olacakır. Yaklaşık olarak 198 TL'ye denk gelecektir.

Kesme - Bağlama Bedeli

Ya elektrik kesilirken ya da bağlatırken tahsil edilen bu bedel EPDK tarafından belirlenir. Borçtan dolayı elektriğin kesildiği hallerde de faturaya eklenebilen bir bedeldir.

Kesme Bağlama Bedeli 2021
Alçak Gerilim Orta Gerilim
37,3 TL 189,8 TL

Damga vergisi ve Dosya Bedeli

 Dosya bedeli güvence bedeline göre hesaplanır ve satış sözleşmesinin hazırlanma hizmetine yönelik abonelik için ödenmesi gereken bedellerdendir.

Damga vergisi ise yine güvence bedeline göre belirli bir oranda alınır. Güvence bedeli arttıkça damga vergisi artar. Ancak tüketiciyi korumak adına bir üst sınır her yıl belirlenir.

Damga vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

Elektrik aboneliğinin tamamlanması

Elektrik aboneliği gereken tüm işlemler gerçekleştikten ve bedeller ödendikten sonra 3 iş günü içerisinde açılır. Ancak çoğu zaman, hizmetin mahiyeti düşünülerek bu süre 1 iş gününe kadar düşürülmektedir.

Hangi elektrik tarifesini seçmeli? 

Akedaş elektrik de tüm şirketler gibi tüketicilere üç zamanlı ya da tek zamanlı elektrik tarifeleri üzerinden seçim hakkı sunar. Üç zamanlı elektrik tarifesine geçme hakkında bilgi almak için karşılaştırma sayfamızda yer alan bu yazıyı inceleyin.

Akedaş Abonelik sonlandırma (iptal)

Yeni bir abonelik oluştururken, taşındığınız yerin aboneliğini iptal ettirmeyi unutmamalısınız. Aksi halde sizden sonra gelen kişiler elektrik tüketimine devam eder ve bunun sorumlusu siz olabilirsiniz.

Elektrik iptal başvurularını Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta 19 ilçede bulunan müşteri merkezlerinden yapabilirsiniz. Abonelik iptali işlemini faturada ismi olan kişi ya da firma yetkili yapar. Aynı abonelik başlatmadaki gibi, noter onaylı vekaletname yardımıyla da yapılabilmektedir.  Elektrik kapatma talimatını başvuru tarihinden 14 gün sonraya kadar verebilirsiniz. Eğer 14 gün içinde bulunduğunuz yeri boşaltmayacaksanız, başvuruyu ona göre ayarlayarak yapmanız önerilir.

Abonelik iptali için gerekli evraklar

 • Son dönem elektrik faturası
 • Daha önceden ödemiş olduğunuz için Güvence Bedeli'nin iadesi için IBAN no'su
 • Resmi nüfus belgesi ve fotokopisi
 • Ticarethane abonelik iptali için gerekli evraklar
 • Son dönem elektrik faturası
 • Güvence bedelinin iadesi için IBAN numarası
 • Ticarethaneye ait yetki belgesi ya da vekaletnamesi ve imza sirküleri
 • Ticarethane yetkili kişinin resmi nüfus belgesi

Güvence bedeli nasıl geri alınır?

Güvence bedeli abonelik başlatırken verilen bir bedeldir. Bu bedeli elektrik aboneliğinizi iptal ederken geri alabilrsiniz. Akedaş Elektrik'ten bu güvence bedelini geri almak için IBAN numarası gibi banka hesap bilgilerinizi aboneliğinizi iptal ettirirken verirsiniz. İptal dilekçesini 14 gün sonraki elektriğin iptali için verebileceğinizi söylemiştik. Bu 14 günlük süre sonunda elektrik aboneliğinin sonlandırılmasından sonraki 7 iş günü içerisinde, iptal işlemini gerçekleştirirken verdiğiniz hesaba güvence bedeli olarak ödediğiniz tutar yazılır. 

Güvence bedeli, fatura düzenlenmeyen günlerdeki elektrik tüketim bedeli düşülerek iade edilmektedir. Banka bilgileri yerine bu güvence bedelini, Akedaş'ın 19 ilçedeki müşteri merkezlerden de alabilirsiniz. 

ABONELİK İPTAL VE BAŞVURUYU AYNI ANDA YAPMAK Aynı bölgeden elektrik satın alacaksanız, yani hem iptal hem de elektrik abonelik başvuru işlemi Akedaş'tan yapılacaksa, aynı gün içerisinde iki işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.