Fırat Aksa Elektrik Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Fırat Aksa Logo

Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazımızda, Fırat Aksa Elektrik hakkında borç sorgulama, fatura ödeme gibi fatura ile ilgili tüm işlemler ve konular hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Fırat Aksa     Fırat Aksa Müşteri Hizmetleri

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri     Fırat Aksa İletişim Bilgileri

Elektrik borcu sorgulama

Fatura borcunuzu sorgulamak için geçmiş dönem elektrik faturalarında bulunan tesisat numarası ya da abone numarası olarak belirtilen bilgiye ihtiyacınız vardır. Bu bilgiye sahip olduktan sonra aşağıdaki yöntemlerle güncel fatura miktarını sorgulayabilirsiniz.

 • 444 9 186 numaralı Fırat Aksa Çözüm Merkezi'ni arayarak
 • Fırat Aksa internet sitesindeki "Borç Sorgulama" menüsüne tesisat numaranızı girerek

Elektrik faturası nereden ödenir?

Fırat Aksa elektrik faturanızı ödemek için başvurabileceğiniz yollar aşağıda nakit ve kredi kartı olarak ayrılarak listelenmektedir.

 Nakit Ödeme:

 • Anlaşmalı Banka Gişeleri
 • PTT Şubelerinden hiçbir ek ücret ödemeden
 • Elazığ, Malatya, Bingöl, ve Tunceli illerinin farklı ilçelerindeki Fırat Aksa Müşteri Merkezleri

 Kredi / Banka Kartı:

 • Anlaşmalı bankalar ile kredi kartı ya da hesaptan otomatik ödeme
 • Anlaşmalı bankaların internet ya da telefon bankacılığından

Fatura gelmedi / kayboldu

Eğer Fırat Aksa elektrik faturanız elinize ulaşmadıysa ya da kaybolduysa, eski bir faturanızın üzerinde yer alan bilgiler yardımıyla kolaylıkla borç sorgulama ya da fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak faturanızın gelmemesi için birkaç sebep bulunabilir. 

 1. Düşük enerji tüketimi durumunda o dönem için fatura düzenlenmemiş olabilir, fatura borcunuz yine de vardır ve bir sonraki aya eklenecektir.
 2. Sayacınız eğer sayaç okuma görevlisinin okuyamayacağı bir yerdeyse faturanız gelmemiş olabilir, bu durumda dağıtım şirketinizle irtibata geçmeniz ya da çağrı merkezini arayarak bilgi alarak sayacınızın yerini değiştirmeniz gerekebilir.
 3. Sayacınız arızalıysa okunmamış olma ihtimali bulunur. Bu durumda 444 9 186 numaralı çağrı merkezi ile irtibata geçip arızayı bildirmeniz gerekmektedir

Faturaya nasıl itiraz edilir?

Fırat Aksa elektrik faturanıza itiraz etmek için, ilçenizde bulunan müşteri merkezine yazılı dilekçe yardımıyla başvurabilir, Fırat Aksa internet sitesindeki Çözüm Merkezi'nden İtiraz Formu'nu doldurabilirsiniz.

 • İtiraz sonucu
 • Tüketici haklıysa, fazla tahsil edilen kısım bir sonraki faturadan düşülür ya da talep üzerine 3 iş günü içerisinde iade edilir.
 • Tüketici haksızsa, eksik tahsil edilmişse eksik olan bedel tüketiciden tahsil edilir.

İtiraz süreci İtiraz etmek için fatura kesim tarihinden sonra 1 yıllık süreniz bulunmaktadır. Bununla birlikte itirazınızı sunduğunuz tarihten itibaren 15 iş günü içerisinde itiraz süreci sonlandırılmalıdır.

Gecikme Zammı nedir?

Fırat Aksa elektrik fatura borcunuzun son ödeme tarihini geçirdiğiniz halde ödeme yapmazsanız, bu tarihten itibaren günlük olarak gecikme zammı uygulanacaktır.

Enerji verilmesi neden kesilir?

Enerji verilmesinin kesilmesi son ödeme tarihinden sonra da borcunu ödemeyen tüketicilerin başına gelebilir. Son ödeme tarihinin ardından tüketiciye bildirim gider. İkinci bildirimin ardından 5 iş günü sonrasında elektrik kesilir. Kesilen elektriğin tekrar açtırılması için gecikme zammı ile birlikte fatura tutarının eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kesme-bağlama bedeli tahsil edilir. Uzun süre ödenmemesi halinde aboneliğiniz iptal edilebilir. Bu durumda tekrardan sözleşme yapmanız istenir.