Aydem Elektrik Abonelik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aydın, Denizli ve Muğla illerinde görevli elektrik tedarikçisi Aydem bünyesinde elektrik abonelik açtırma ve elektrik aboneliği sonlandırma gibi abonelik işlemlerini gerçekleştirecek elektrik tüketicilerinin merak edecekleri tüm sorulara bu yazımızda cevap buluyoruz.


Aydem Tarifeleri     Aydem Müşteri Hizmetleri

AydemFatura İşlemleri     Aydem İletişim Bilgileri

Aydem abonelik başvurusu

Elektrik kullanırken, kullandığınız elektrik aboneliğinin kullanan ve kira sözleşmesi ya da tapusu bulunan kişi üzerinde olması gerekmektedir. Bu durumun aksi halinde, hem cezai işlemle karşılaşabilir hem de sizden sonra aboneliğinizi kullanan kişilerce tüketilen elektriği ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer Aydın, Deniz ve Muğla illerinde ikamet ediyorsanız ya da bu illere taşınacaksanız, gerçekleştireceğiniz tüm yeni abonelik işlemlerinde Aydem'e başvurmanız gerekmektedir.

Elektrik aboneliği başlatma

Aydem ile elektrik aboneliğinizi başlatmak için 47 ilçede bulunan müşteri merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. Bu müşteri merkezlerinden işlemlerinizi daha hızlı halletmek için Aydem internet sitesi üzerinden online olarak ya da Aydem çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra aşağıda ev ve ticarethane için ayrı ayrı listelenecek belgeleri, başvuruyu yapacak kişinin, müşteri merkezine giderek yapması gerekir. Gerekli evrakları teslim edip gerekli bedelleri ödedikten sonra elektrik aboneliğiniz 3 iş günü içerisinde açılacaktır. Bu süre imar dışında 5 güne kadar çıkabilir ancak genellikle hizmetin mahiyeti göz önünde bulundurularak aynı gün içerisinde Aydem tarafından gerçekleştirilir.

ABONELİĞİ KİM BAŞLATIR? Abonelik başvurusu yapacak kişinin kira sözleşmesinde ya da tapuda ismi olması gerekmektedir. Eğer başvuruyu bu kişi adına başka bir kişi yapacaksa, noter onaylı vekaletname olma şartı aranmaktadır. Bu durum, başvuruyu yapacak kişinin eş olması halinde de geçerlidir.

Aydem elektrik aboneliğini başlatmak için gerekli birkaç evrakı başvuruyu yapmadan önce hazırlamanız gerekmektedir.

Elektrik aboneliği için gerekli evraklar

 • Mesken için gerekli belgeler
 • Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe nosu
 • Kiracılar için: Mülk sahibi nüfus bilgileri
  Mülk sahibi tüzel kişilik: vergi no ve ünvan bilgisi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Ticarethane için gerekli belgeler
 • Yetki belgesi ya da noter onaylı vekaletname ve imza sirküleri
 • Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe nosu
 • Yetkilinin Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Kiracılar için: Mülk sahibi nüfus bilgileri
  Mülk sahibi tüzel kişilik: vergi no ve ünvan bilgisi

Abonelik başvurusunda ödenmesi gereken bedeller

Aydem ile elektrik aboneliği başlatmak için, diğer tüm illerde de geçerli olan çeşitli bedel ve vergilerini ödemeniz gerekmektedir. Bu bedeller güvence bedeli, kesme-bağlama bedeli, damga vergisi ve dosya bedeli olarak belirlenmiştir. Sözleşmenin yapılması için bu bedelleri ödemeniz gerekmektedir. Bu bedellerden güvence bedeli elektrik aboneliği iptal edilirken size geri iade edilecektir. Damga vergisi ve dosya bedeli, güvence bedeline göre hesaplanır. Kesme bağlama bedeli ise sadece yeni aboneliklerde değil, elektriğin kesildiği ya da bağlandığı, elektrik enerjisinin borçtan dolayı kesilmesi gibi durumlarda da uygulanmaktadır.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2021
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 198 TL*
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 37,3 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir. Tüketiciye korumak adına üst sınırı bulunmaktadır.

Güvence bedeli meskenler için en az 5 kilowatt ortalama 6 kilowatt olur.

Elektrik tarifesi seçme

Elektrik abonelik başvurusu sırasında Aydem müşteri merkezlerinde elektrik tarifenizi tek zamanlı ya da 3 zamanlı olarak seçme imkanınız bulunmaktadır. 3 zamanlı elektrik tarifesi genellikle gece elektrik kullanımı yapan yerler için daha avantajlı fiyat sunmaktadır. 

Aydem Elektrik abonelik sonlandırma

Yeni bir ticarethane ya da eve taşınırken, bir önceki elektrik aboneliğinizi iptal etmeniz gerekmektedir. Böylelikle sizden sonra gelenler sizin adınıza elektrik kullanmaz ve olası bir elektrik fatura borcu yükünden kurtulursunuz hem de cezai işlem sürecinden uzak durabilirsiniz. Aboneliğinizi sonlandırmak istiyorsanız, Aydın, Denizli ya da Muğla illerinde ikamet ediyorsanız ve görevli elektrik şirketi Aydem'den elektrik alıyorsanız abonelik iptal işlemlerini Aydem müşteri merkezleri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Müşteri merkezlerinde beklemeden abonelik iptal işlemini tamamlamak için Aydem çağrı merkezinden ya da online randevu alabilirsiniz.

Elektrik abonelik sonlandırma sürecinde için başvuru tarihinden itibaren 14 gün boyunca elektriğinizin kesilmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz yerden 14 günden fazla süre içerisinde ayrılmayacaksanız, elektrik kesme işleminizi ertelemenizi öneririz.

Gerekli evraklar ile birlikte Aydem müşteri merkezlerine başvurduğunuz takdirde elektriğiniz verdiğiniz süreye göre 14 gün içerisinde kesilecektir. 

Elektrik abonelik iptali için gerekli evraklar

Mesken aboneliği iptali için:

 Güncel dönem elektrik faturası
 IBAN ya da hesap nosu
 Kimlik cüzdanı ve fotokopisi

Ticarethane aboneliği iptali için:

 Güncel dönem elektrik faturası
 IBAN ya da hesap nosu
 Yetkilinin kimlik cüzdanı ve fotokopisi
 Ticarethane yetki belgesi(ya da vekaletname) ve imza sirküleri

Güvence bedeli iadesi

Abonelik iptal işleminden sonra güvence bedelini yatırmak için istenen IBAN ya da Banka hesap numarasına güvence bedeliniz iade edilir. Güvence bedeli, iptal başvurusu alındıktan sonra iptal işlemi gerçekleşen yerde gerçekleşen sayaç okuma işleminin ardından, elektrik tüketiminiz çıkarılarak güvence bedelinin kalan kısmının iadesi olarak yapılır. Dilerseniz banka yerine nakit olarak Aydem Müşteri Merkezleri'nden de bu bedeli tahsil edebilirsiniz.

Güncelleme tarihi