CK Boğaziçi Abonelik Nasıl Yapabilirim?

CK Boğaziçi Logo

İstanbul Avrupa yakasının ana elektrik tedarikçisi CK Boğaziçi Elektrik'in abonelik işlemleri, abonelik başvurusu, abonelik iptal ya da abonelik sorgulama gibi bilgilerine ulaşın. Aynı zamanda abonelik başvurusu yaparken ve aboneliğinizi iptal ederken gereken evraklar ve abonelik esnasında ödenen güvence bedeli gibi tüm bedellere dair bilgiler de bu yazıda!


CK Boğaziçi      CK Boğaziçi İletişim

CK Boğaziçi Fatura Sorgulama     CK Boğaziçi Müşteri Merkezleri

Abonelik Başvurusu nasıl yapılır?

CK Boğaziçi İstanbul Avrupa Yakasına taşınan ve burada ikamet edenler için başvuru noktasıdır. Abonelik başvurusunda bulunma, elektrik açtırma gibi işlemler için CK Boğaziçi Elektrik'e başvurmanız gerekmektedir. 

ABONELİK BAŞVURUSUNDA BULUNURKEN Hem kiracılar hem de mülk sahipleri kendi adlarına elektrik faturası üzerinden elektrik hizmeti almak zorundadırlar. Aksi halde yasalara aykırı bir durum oluşur ve cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz.

Elektrik abonelik başvurusu ne zaman yapılır?

Yeni elektrik abonelik başvurusunda bulunurken, öncelikle taşınacağınız yere varmadan tüm bu işlemleri başlatmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Kira sözleşmenizi imzaladıktan ya da tapuyu üzerinize aldıktan sonra, diğer gerekli evrakları da toplayarak, hemen CK Boğaziçi'ne elektrik abonelik başvurusu yapmalısınız. Elektrik açılması en geç 3 iş günü ya da imar bölgesi dışındaysa 5 iş günü içerisinde açılacaktır. Çoğu zaman CK Boğaziçi bu işlemi 1 günde gerçekleştirmektedir. Ancak yine de mümkün olduğu kadar erken halletmek, herhangi bir uzama halinde size avantaj sağlayacaktır.

Elektrik abonelik başvurusu nereye yapılır?

Elektrik abonelik başvurunuzu CK Boğaziçi Elektrik'e yapacaksanız, İstanbul Avrupa Yakası'nda bulunan 26 farklı ilçedeki Müşteri Merkezleri'ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu müşteri merkezleri aracılığyla abonelik başvurusu, abonelik iptali gibi birçok işlem yapılabildiği için, yoğunluk oluşmaması ve işlemlerinizi hızla halledebilmeniz açısından, öncesinde randevu almanız önerilir.

Randevunuzu online olarak CK Boğaziçi internet sitesi üzerinden ya da 444  6 255 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlayıp randevu zamanınızda CK Boğaziçi müşteri merkezine giderek gerekli işlemleri hızlıca halledebilirsiniz. 

KİM BAŞVURU YAPAR? Elektrik abonelik başvurusunda bulunacak kişiler kira sözleşmesi ya da tapuda ismi olan kişiler, ticarethaneler için ise şirket yetkili olmalıdır. Bu kişilerden başka biri elektrik abonelik başvurusu gerçekleştirecekse, noter onaylı vekaletname ile işlem yapması gerekmektedir. Bu vekaletname eş, çocuk ya da anne-baba gibi yakın akrabalar için de gereklidir.

CK Boğaziçi Elektrik başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Müşteri Merkezi'ndeki randevunuza tüm belgelerinizi eksiksiz götürmek işlemlerinizin zamanında ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Taşınacağınız ya da elektrik başvurusunda bulunduğunuz yerine tesisat ya da sayaç numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde, adresinizi ve sayacınızın yeri net olarak tespit edilir ve başvuru süreciniz hızlanır. Sayaç numarası ve tesisat numarası eski bir faturada bulunur ya da sayaç üzerinde sayaç numarasını not edebilirsiniz.

 • Abonelik için gereken evraklar
 • Kira sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası
 • Kiracıysanız mülk sahibinin kimlik bilgileri, mülk sahibi tüzel kişilikse yani ticarethane vb. ise vergi numarası ve unvan bilgileri
 • Başvuranın kimlik belgesi
 • İşyeri için ek evraklar
 • Yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • İşyeri yetkilisinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Elektrik abonelik bedeli nasıl hesaplanır?

Elektrik başvurusunda bulunurken sadece CK Boğaziçi'nin değil, tüm elektrik şirketlerinin talep ettiği ve EPDK tarafından belirlenen çeşitli bedelleri bulunmaktadır. Güvence bedeli, sözleşme gücü üzerinden hesaplanan bir değerdir ve kW başına olarak %cmp_DU_269% yılı için meskenlerde %cmp_DU_275%, ticarethane ve sanayi için %cmp_DU_274% olarak belirlenmiştir.

Elektrik Abonelik Bedelleri %cmp_DU_269%
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama %cmp_DU_272%*
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına %cmp_DU_271%
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir. Tüketiciye korumak adına üst sınırı bulunmaktadır.

* 6 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanmıştır.

TAŞINIYOR MUSUNUZ? Aynı gün içerisinde aynı müşteri merkezinden hem elektrik aboneliğinizi iptal edip hem de yenisi için başvuruda buluanabilirsiniz. Bunun için sadece iptal ve başvuru yapılan illerin aynı olması gerekmektedir. İstanbul Avrupa Yakası'nda ikamet ederken yine aynı bölgede başka bir yere taşınıyorsanız, tüm işlemlerinizi aynı gün aynı yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Online Abonelik

CK Boğaziçi'nin online abonelik hizmeti Tıkla Abone Ol ile evinizden ya da işyerinizden çıkmadan kolayca elektrik aboneliği gerçekleştirme imkanı sunuyor. CK Boğaziçi internet sitesinde gerekli bilgileri doldurarak kolayca abone olurken, güvence bedelini faturaya yansıtma ve online canlı destekten yararlanma gibi kolaylıklar da bulunuyor.

İnternetten aboneliğimi nasıl yaparım?

 1. CK Boğaziçi ana sayfasını ziyaret ederek Tıkla Abone Ol butonuna tıklayın.
 2. Abone/hesap numaranızı girin.
 3. Ekranda çıkan bilgilerin aboneliğinize ait olduğunu doğrulayın.
 4. Kimlik bilgilerinizi ve cep telefonu numaranızı girin.
 5. Cep telefonunuza iletilen SMS'de bulunan onay kodunu girin.
 6. Bilgilerinizi son kez doğrulayıp kontrol ettikten sonra sözleşmenizi tamamlayın.

ONLİNE KAYDINIZI TAMAMLADIKTAN SONRA Sözleşmeniz ıslak imzanız alınmadan geçerli olamayacağı için kaydınızı tamamlasanız bile, sözleşmeniz sizi belirlediğiniz adrese belirlediğiniz tarihte kurye şirketi tarafından ulaştırılacaktır.

CK Boğaziçi Elektrik aboneliği nasıl iptal edilir?

Yeni evinize ya da işyerinize geçmeden önce, bir sonraki kullanıcının sizin adınıza düzenlenmiş faturadan elektrik kullanması halinde borç ödemekten kaçınmak adına, aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Abonelik sonlandırma işlemlerini CK Boğaziçi üzerinden yaptığınız takdirde en geç 14 gün sonrasına kadar kapatma talimatı verebilirsiniz.

14 günlük süreyi dikkate alarak evinizi boşaltmadan en çok 14 gün önce elektrik aboneliği kapatma talimatı vermenizi tavsiye ederiz.

CK Boğaziçi Elektrik abonelik iptali için nereye başvurulur?

CK Boğaziçi'nin İstanbul Avrupa yakasında görevli elektrik tedarik şirketi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle CK Boğaziçi'nin İstanbul Avrupa Yakası'nda toplam 26 ilçede Müşteri Merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler yardımıyla hem elektrik abonelik başvurusu hem de elektrik abonelik iptal işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer merkezlere gitmeden önce CK Boğaziçi çağrı merkezinden ya da internet sitesinden randevu alırsanız, ve giderken gerekli evrakları hazırlarsanız, işlemlerinizin daha hızlı tamamlanacağını hatırlatalım.

 • Ev elektrik abonelik iptali için gerekli evraklar
 • Son ayın elektrik faturası
 • Güvence bedelinin iadesi için IBAN ya da banka hesap numarası
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İşyeri aboneliği iptali için gerekli evraklar
 • Son aya ait elektrik faturası
 • IBAN ya da Banka Hesap No
 • İşyeri yetki belgesi, vekaletname ve imza sirküleri
 • Yetkilinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi

ABONELİK İPTALİNİ KİM YAPAR? CK Boğaziçi elektrik aboneliğinizi kira sözleşmesinde ya da tapuda adı geçen ve üzerinde elektrik aboneliği bulunan kişi olarak kendiniz iptal edebilirsiniz. Elektrik faturasının üzerinde adı bulunan ya da şirketler için şirket yetkili dışında herhangi bir kişinin elektrik abonelik iptalini gerçekleştirmek için noter onaylı vekaletnameye ihtiyacı vardır. Bu durum eşler, çocuklar ve diğer akrabalar için de geçerli olmaktadır.

Abonelik iptali için gerekli evraklar nelerdir?

Bu belgeleri müşteri merkezlerinde abonelik iptal başvurusu yaparken tam olarak yanınızda bulundurduğunuz takdirde işlemleriniz hızlanacaktır. 

Güvence bedeli ne zaman iade edilir?

Güvence bedelinin iptal işlemlerinin tam olarak tamamlanmasının ardından, CK Boğaziçi'nin iptal başvurusunun alınmasının ardından sayacınızın okunması için gönderdiği ekiplerin okuduğu son tüketim bedeli düşülmek suretiyle, kapatma işleminin gerçekleşmesinden 7 gün sonrasında yatar. Bu bedeli elektrik aboneliğinizi iptal ederken verdiğiniz hesap numarası ya da IBAN aracılığıyla ya da CK Boğaziçi müşteri merkezleri veznelerinden alabilirsiniz. 

Güncelleme tarihi