CK Boğaziçi Elektrik Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
CK Boğaziçi Logo

İstanbul Avrupa yakasında görevli elektrik tedarikçisi CK Boğaziçi Eelektrik'in elektrik faturası ödemesi, borç sorgulaması ya da faturalandırma sorunlarında başvurulabilecek yolları hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CK Boğaziçi      CK Boğaziçi İletişim

CK Boğaziçi Abonelik     CK Boğaziçi Müşteri Merkezleri

CK Boğaziçi Elektrik Faturası nasıl ödenir?

CK Boğaziçi Elektrik üzerinden elektrik satın alıyorsunuz tüm müşteri merkezleri aracılığıyla fatura ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğer elektrik faturasını ödemek için her ay müşteri merkezlerine gitmek yorucu geliyorsa, CK Boğaziçi Elektrik'in fatura ödeme için sunduğu diğer yolları kullanabilirsiniz.

 Anlaşmalı bankalar ile elektrik faturası ödeme

 • Gişe: Gişeden ödeme imkanı sunan anlaşmalı bankalar listesine bakmanız gerekmektedir.
 • İnternet Bankacılığı: Fatura ödeme işlemi bankanın kendi sistemi üzerinden gerçekleşir. CK Boğaziçi'nin anlaşmalı olduğu tüm bankalar internet bankacılığı üzerinden elektrik faturası ödeme işlemini onaylamaktadır.
 • Otomatik Ödeme Talimatıyla: Anlaşmalı bankaların çoğu otomatik ödeme imkanı sunar. Otomatik ödeme ile her ay fatura ödeme işlemi gerçekleştirmezsiniz, verdiğiniz talimat sayesinde bu işlem otomatik olarak gerçekleşir. 

PTT gişesinde ödeme yapmak için yanınızda faturanız bulunmalıdır, ve şubeler aracılığıyla Avrupa yakasında bulunan hiçbir PTT'de herhangi bir bedel ödemeden faturanızı ödeyebilirsiniz.

 Yetkili merkezler ile fatura ödeme

Yetkili işlem ve ödeme merkezlerinde hiçbir bedel ödemeden faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Farklı ilçelerde bu merkezlerin nerelerde bulunduğu ile ilgili bilgiye CK Boğaziçi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir. Yetkili ödeme merkezlerini kontrol etmenin en doğru yolu hem internet stesine bakmak hem de bunu gösteren etiketin bulunduğunu kontrol etmek olacaktır. 

 Kredi Kartı ile

 CK Boğaziçi internet sitesindeki online işlem merkezi aracılığıyla kredi kartı bilgilerinizi ve abone numaranızı girerek ödeme yapabilirsiniz.

Ck Boğaziçi elektrik müşteri merkezi adreslerine ulaşmak için tıklayınız.

Ck Boğaziçi Elektrik Borç Sorgulama İşlemi

Elektrik fatura borcunu sorgulamak için CK Boğaziçi elektrik 2 farklı yol sunmaktadır. internetteki online işlem merkezine giderek fatura sorgulama uygulamasını kullanabilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirirken T.C. Kimlik No ve Abone No'nunuzu bilmeniz gerekmektedir.

 • 444 6 255 numaralı CK Boğaziçi elektrik çağrı merkezini arayarak
 • CK Boğaziçi internet sitesinde bulunan online işlem merkezindeki fatura sorgulama uygulamasından

Borç sorgulama için gerekli olan abone numarası elektrik fatura ya da elinize ulaşan yazılı fatura üzerinde bulunmaktadır..

Ck Boğaziçi Fatura İtirazı

Elektrik faturanız yükselmesinin, elektrik birim fiyatlarının yükselmesi ya da mevsim nedeniyle fazla kullanım yapılması olabilir. Fatura itirazı için kesim tarihinden itibaren 1 yıl süreniz bulunmaktadır. 

 • Tüketim yanlış mı hesaplandı?

Sayaç arızasından şüpheleniyorsanız, CK Boğaziçi Elektrik müşteri merkezine dilekçe ile sayaç incelemesi gerçekleştirilmesini talep edebilirsiniz. Sayaç incelenmesi için talebi en yakın CK Boğaziçi hizmet noktasına dilekçeyle müracat ederek ya da ALO 186'dan kayıt oluşturarak yapabilirsiniz. Başvuru yaparken hatalı faturayı yanınızda bulundurmanız önerilir.

 • Faturaya itiraz etseniz bile tutarı ödemelisiniz.

İtiraz edilen tutar bir önceki dönemden %30 daha fazla ise, istenirse en az bir önceki dönemin fatura borcu kadar ödeme yapılabilir. Ancak önceki faturandan %30 fazla değilse, faturanın tamamını ödemelisiniz. İtiraz edilmiş faturanın zamanında ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesilebilir ve gecikme faizi işlenebilir. Yönetmeliğe göre başvuru tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içinde itiraz sonuçlandırılır.

İtiraz Sonucu

 • Fatura tutarını ödediyseniz
 • İtiraz haklı: Aradaki fark en geç üç iş günü içinde nakit olarak tek seferde iade edilmelidir.
 • İtiraz haksız: Tutar kısmen ödenmişse aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile tahsil edilir.
 • Fatura tutarını ödemediyseniz
 • İtiraz haklı: Fatura son ödeme tarihi itibariyle gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki farkın iadesi gerçekleştrililir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır.
 • İtiraz haksız: Fatura bedeli, son ödeme tarihinden ititbaren hesaplanan gecikme zammı ile tüketiciden tahsil edilir.

Faturam kayboldu ya da faturam elime ulaşmadı

Faturanız zamanı geçmesine rağmen gelmediyse CK Boğaziçi Elektrik çağrı merkezine telefon ederek bilgi almanız en doğrusudur. Fatura gelmemesinin birçok sebebi olabilir bu durumda 444 6 255 numaralı çağrı merkezi aranmalı ya da sayaç arızası durumunda dağıtım şirketine(BEDAŞ) başvurulmalıdır.

 • Sayaca ulaşılamadığı için okuma yapılamaması
 • Sayaç arızası

Gecikmiş Ödeme

Son ödeme tarihine kadar ödenmemesi halinde 2 kere bildirim yapılır 2. bildirimden sonra 5 iş günü içerisinde elektrik enerjisi verilmesi kesilir. Fatura son ödeme tarihini geçirdiyseniz ikinci bildirim sonrası verilen 5 iş günü içinde ödemenizi öneririz; böylece kesinti ve gecikme faizi gibi olumsuzlukları önlemiş olursunuz

Gecikme Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Son ödeme tarihinden sonra geçen gün sayısı ve faturanın döneminin faiz oranına göre hesaplanır. Günlük gecikme zammı "Dönemin gecikme faiz oranı/30" olarak hesaplanır

Borçtan Kesilen Elektrik Nasıl Açtırılır ?

Fatura borcundan ötürü elektriği kesilen kullanıcılar nakit olarak CK Boğaziçi'ne gecikme zammıyla birlikte ödeme yapmalıdır.