Enerjisa Abonelik

Güncelleme tarihi
min reading

Enerjisa Başkent Fatura Öde Enerjisa İstanbul Fatura Öde Enerjisa Toroslar Fatura Öde

Türkiye'nin üç büyük elektrik dağıtım bölgesi olan İstanbul Anadolu, Ankara ve başkent, Adana ve Toroslar bölgelerinde ana elektrik tedarik şirketi olan Enerjisa ile gerçekleştirilen elektrik abonelik başvurusu, abonelik iptali ve abonelikte verilen güvence bedeli gibi tüm bedeller ile ilgili bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Enerjisa      Enerjisa İletişim

Enerjisa Fatura İşlemleri     Enerjisa Müşteri Merkezleri

Enerjisa Abonelik Başvurusu

Enerjisa görevli elektrik tedarikçisi olduğu illere taşınan ve burada ikamet edenler için başvuru noktasıdır. Abonelik başvurusunda bulunma, elektrik açtırma gibi işlemler için Enerjisa'ya başvurmanız gerekmektedir. 

ABONELİK BAŞVURUSUNDA BULUNURKEN Hem kiracılar hem de mülk sahipleri kendi adlarına elektrik faturası üzerinden elektrik hizmeti almak zorundadırlar. Aksi halde yasalara aykırı bir durum oluşur ve cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz.

Elektrik abonelik başvurusu ne zaman yapılır?

Yeni elektrik abonelik başvurusunda bulunurken, öncelikle taşınacağınız yere varmadan tüm bu işlemleri başlatmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Kira sözleşmenizi imzaladıktan ya da tapuyu üzerinize aldıktan sonra, diğer gerekli evrakları da toplayarak, hemen Enerjisa'ya elektrik abonelik başvurusu yapmalısınız. Elektrik açılması ortalama olarak 1 - 5 iş günü içerisinde açılacaktır. Çoğu zaman Enerjisa bu işlemi 1 günde gerçekleştirmektedir. Ancak yine de mümkün olduğu kadar erken başvurunuzu gerçekleştirmek, herhangi bir uzama halinde size avantaj sağlayacaktır.

Enerjisa Elektrik abonelik başvurusu nereye yapılır?

Elektrik abonelik başvurunuzu Enerjisa ile yapacaksanız,Enerjisa'nın hizmet verdiği illerde bulunan Enerjisa abone merkezlerinden yani müşteri merkezlerinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu müşteri merkezleri aracılığıyla abonelik başvurusu, abonelik iptali gibi birçok işlem yapılabildiği için, yoğunluk oluşmaması ve işlemlerinizi hızla halledebilmeniz açısından, öncesinde randevu almanız önerilir.

Randevunuzu online olarak Enerjisa internet sitesi üzerinden ya da Enerjisa çağrı merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlayıp randevu zamanınızda Enerjisa müşteri merkezine giderek gerekli işlemleri hızlıca halledebilirsiniz. 

KİM BAŞVURU YAPAR? Elektrik abonelik başvurusunda bulunacak kişiler kira sözleşmesi ya da tapuda ismi olan kişiler, ticarethaneler için ise şirket yetkili olmalıdır. Bu kişilerden başka biri elektrik abonelik başvurusu gerçekleştirecekse, noter onaylı vekaletname ile işlem yapması gerekmektedir. Bu vekaletname eş, çocuk ya da anne-baba gibi yakın akrabalar için de gereklidir.

Enerjisa elektrik abonelik başvuru için gerekli evraklar

Müşteri Merkezi'ndeki randevunuza tüm belgelerinizi eksiksiz götürmek işlemlerinizin zamanında ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Taşınacağınız ya da elektrik başvurusunda bulunduğunuz yerine tesisat ya da sayaç numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde, adresinizi ve sayacınızın yeri net olarak tespit edilir ve başvuru süreciniz hızlanır. Sayaç numarası ve tesisat numarası eski bir faturada bulunur ya da sayaç üzerinde sayaç numarasını not edebilirsiniz.

 • Kira sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası
 • Kiracıysanız mülk sahibinin kimlik bilgileri, mülk sahibi tüzel kişilikse yani ticarethane vb. ise vergi numarası ve unvan bilgileri
 • Başvuranın kimlik belgesi
 • İşyeri için ek evraklar
 • Yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • İşyeri yetkilisinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Elektrik abonelik bedeli

Elektrik başvurusunda bulunurken sadece Enerjisa'nın değil, tüm elektrik şirketlerinin talep ettiği ve EPDK tarafından belirlenen çeşitli bedelleri bulunmaktadır. Güvence bedeli, sözleşme gücü üzerinden hesaplanan bir değerdir ve kW başına olarak 2021 yılı için meskenlerde 33 TL/kW, ticarethane ve sanayi için 93,7 TL/kW olarak belirlenmiştir.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2021
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 198 TL*
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 37,3 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir. Tüketiciye korumak adına üst sınırı bulunmaktadır.

* 6 kW bağlantı gücüne göre hesaplanmıştır.

TAŞINIYOR MUSUNUZ? Aynı gün içerisinde aynı müşteri merkezinden hem elektrik aboneliğinizi iptal edip hem de yenisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için sadece iptal ve başvuru yapılan illerin aynı olması gerekmektedir. İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet ederken yine aynı bölgede başka bir yere taşınıyorsanız, tüm işlemlerinizi aynı gün aynı yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Enerjisa Elektrik abonelik iptali

Yeni evinize ya da işyerinize geçmeden önce, bir sonraki kullanıcının sizin adınıza düzenlenmiş faturadan elektrik kullanması halinde borç ödemekten kaçınmak adına, aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Abonelik iptali işlemlerini Enerjisa üzerinden yaptığınız takdirde en geç 14 gün sonrasına kadar kapatma talimatı verebilirsiniz.

14 günlük süreyi dikkate alarak evinizi boşaltmadan en çok 14 gün önce elektrik aboneliği kapatma talimatı vermenizi tavsiye ederiz.

Enerjisa abonelik iptali nerede yapılır?

Enerjisa'nın İstanbul Anadolu yakasında görevli elektrik tedarik şirketi olduğundan bahsetmiştik. Anadolu Yakasında ikamet eden veya iş yeri bulunan aboneler müşteri merkezleri yardımıyla hem elektrik abonelik başvurusu hem de elektrik abonelik iptal işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer merkezlere gitmeden önce Enerjisa çağrı merkezinden ya da internet sitesinden randevu alırsanız, ve giderken gerekli evrakları hazırlarsanız, işlemlerinizin daha hızlı tamamlanacağını hatırlatalım.

ABONELİK İPTALİNİ KİM YAPAR? Enerjisa elektrik aboneliğinizi kira sözleşmesinde ya da tapuda adı geçen ve üzerinde elektrik aboneliği bulunan kişi olarak kendiniz iptal edebilirsiniz. Elektrik faturasının üzerinde adı bulunan ya da şirketler için şirket yetkili dışında herhangi bir kişinin elektrik abonelik iptalini gerçekleştirmek için noter onaylı vekaletnameye ihtiyacı vardır. Bu durum eşler, çocuklar ve diğer akrabalar için de geçerli olmaktadır.

Abonelik iptali için gerekli evraklar

Bu belgeleri müşteri merkezlerinde abonelik iptal başvurusu yaparken tam olarak yanınızda bulundurduğunuz takdirde işlemleriniz hızlanacaktır. 

 • Ev elektrik abonelik iptali için gerekli evraklar
 • Son ayın elektrik faturası
 • Güvence bedelinin iadesi için IBAN ya da banka hesap numarası
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İşyeri aboneliği iptali için gerekli evraklar
 • Son aya ait elektrik faturası
 • IBAN ya da Banka Hesap No
 • İşyeri yetki belgesi, vekaletname ve imza sirküleri
 • Yetkilinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Güvence bedeli ne zaman iade edilir?

Güvence bedelinin iptal işlemlerinin tam olarak tamamlanmasının ardından, Enerjisa'nın abonelik iptal başvurunuzu aldıktan sonra sayacınızın okunması için gönderdiği ekiplerin okuduğu son tüketim bedeli düşülmek suretiyle, kapatma işleminin gerçekleşmesinden 7 gün sonrasında yatar. Bu bedeli elektrik aboneliğinizi iptal ederken verdiğiniz hesap numarası ya da IBAN aracılığıyla ya da Enerjisa müşteri merkezleri veznelerinden alabilirsiniz.