İndirimli elektrik tedarikçileri

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik piyasasının rekabete açılması için, önce dağıtım şirketleri özelleşti; daha sonra satış faaliyetleri dağıtımdan ayrıldı. 2013 yılından, beri tüm mesken ve ticarethane aboneleri satış şirketlerinden elektrik alıyor.


İndirimli elektrik almak için, Akılı Tarife indirimli elektrik formunu doldurarak teklif alabilirsiniz. Akıllı Tarife, elektrik şirketlerini karşılaştırarak size piyasadaki en uygun tarifeyi bulur. Akıllı Tarife, elektrik şirketi değiştirme başvurunuzu alır, sözleşmenizi hazırlar ve kapınıza ulaştırır. Tanıtım

İndirimli elektrik firması ile görevli şirketin farkı

Serbestleşme sonucunda, EDPK fiyatlarına göre daha avantajlı tarifeler sunan indirimli elektrik şirketleri de piyasaya katıldı. Yılda 1400 kWh elektrik tüketimi olan serbest tüketici limitini geçen herkes indirimli tedarikçilerden elektrik alabiliyor.

  • İndirimli / ucuz elektrik tedarikçisi Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik satabilir. EPDK ulusal tarifesine göre daha avantajlı birim fiyatlar sunar.( Örnek: Cerean, Direkt Enerji, Zorlu Elektrik, 220 plus vb. )
  • Görevli elektrik satış şirketi (EPSAŞ) yerel dağıtım şirketinden ayrılarak kurulmuştur. Dağıtım şirketine benzer isme sahip olabilir. Bölgesindeki serbest olmayan tüketicilere EPDK ulusal elektrik tarifesinden satış yaparken serbest tüketicilere de indirimli satış yapabilir. (Örnek : CLK Boğaziçi, Enerjisa, Gediz Elektrik vb.)

İndirimli elektrik satışı nedir ?

Piyasada aşağıdaki gibi iki farklı elektrik fiyatından bahsetmek mümkündür.

  • EDPK tarifesi : Tedaş tarifesi ya da ulusal tarife olarak de adlandırılır. Birim enerji ve diğer bedelleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu belirler. Yalnızca görevli elektrik şirketleri serbest olmayan tüketicilere bu tarifeden satış yapar. Serbest tüketici limiti sebebiyle özellikle mesken abonelerinin büyük çoğunluğu bu tarifeden elektrik alır.
  • İndirimli tarife : Serbest tüketici tarifesi ya da piyasa fiyatı olarak da adlandırılır. Alternatif tedarikçi, EPDK tarifesinden daha ucuza birim elektrik fiyatı sunar. İndirimli tedarikçiler, tarifeleri sabit fiyatlı, sabit indirimli ve yeşil tarife olarak çeşitlendirebilir.

İndirimli tarife ile ulusal EPDK tarifesi arasındaki fark

İndirimli tedarikçi ile görevli şirketlerin uyguladığı EPDK birim fiyatları arasındaki temel fark birim enerji bedelidir. Görevli, indirimli farkı olmadan tüm elektrik tedarikçileri aynı iletim ve dağıtım şebekelerinden faydalanır. Tedarikçi değiştirme durumunda sayaç ya da bağlantı değişikliği yapılmaz ve elektrik enerjisi kesilmez. Arıza ve kesinti durumlarında yerelde görevli dağıtım şirketi müdahale etmeye devam eder.

Görevli elektrik şirketleri de tüm serbest tüketicilere satış yapabilir; dolayısıyla tarifeler ve avantajlar konusunda indirimli tedarikçilerle rekabet edebilir. Görevli elektrik şirketi olması her zaman fiyatalarının daha yüksek olacağını göstermez.

Elektrik nasıl indirimli olur ?

Elektrik üretimi de rekabete açık bir alandır. Hem kamu hem özel şirketler farklı kaynaklardan elektrik üretim yapan santrallere sahiptir. Farklı enerji kaynakları kullanarak elektrik üretimi yapan şirketler (doğal gaz, hidroelektrik, kömür vb.) birim maliyetlerini farklıdır. İndirimli tedarikçileri, elektriği alış fiyatı ve satış maliyetlerine göre, EPDK tarifesinden daha ucuza satabilir.

Ucuz elektrik nasıl alabilirim ? Serbest tüketici limitini geçiyorsanız hemen ucuz elektrik şirketi seçme rehberine göz atın.

Elektrik tedarikçisinin görevi nedir ?

Elektrik satış şirketi ya da tedarikçisi, kişilerle sözleşmeler yaparak satın aldığı ya da ürettiği elektriği son tüketiciye satar. İster indirimli ister görevli tedarikçi olsun görevleri aynıdır. Santralde üretilen elektrik, iletim ve dağıtım hatlarından geçerek kullanım yerine ulaşır. Kısaca elektrik tedarikçisi üreticiden satın aldığı elektriği iletim ve dağıtım şirketlerine ait şebekeleri kullanarak tüketiciye ulaştırır. Elektrik satış şirketinin verdiği hizmetler aşağıdaki gibidir:

  • Satış sözleşmesi: Abonelik açma / taşıma, abonelik iptali
  • Faturalandırma: Borç sorgulama, ödeme bildirimi, tarife değişikliği, fatura itirazının incelenmesi
  • Müşteri desteği: Enerji danışmanlığı, teknik konular hakkında bilgilendirme

Tedarikçinin iletim ve dağıtım şirketlerinden farkıElektrik dağıtım (EDAŞ) ve iletim (TEİAŞ) faaliyetleri rekabete açık değildir ve tekel olarak kalacaktır. Elektrik faturasında bu hizmetlere ait, dağıtım ve iletim bedellerini görmek mümkündür. Bu bedeller tedarikçi aracılığıyla yerel dağıtım şirketine ve TEİAŞ'a aktarılır.