Mepaş Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mepaş Logo

Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerini kapsayan Meram bölgesinde görevli elektrik satış şirketi Mepaş ya da Meram Elektrik'ten elektrik satın alan tüketicilerin merak edebileceği, fatura sorgulama, borç görüntülememe, elektrik fatura borcu ödeme ve diğer tüm fatura ile ilgili işlemlere dair tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşın.


Mepaş Enerji     Mepaş Enerji Müşteri Hizmetleri

Mepaş Enerji Abonelik İşlemleri     Mepaş Enerji İletişim Bilgileri

Borç Sorgulama

Mepaş Elektrik fatura borcunuzu öğrenmek için eski bir faturada ya da güncel faturada bulunabilecek olan tesisat numarasına ihtiyacınız vardır.

 • 444 8 186 numaralı Mepaş çağrı merkezini arayıp 6'yı tuşlayarak
 • Mepaş Elektrik internet sitesindeki Online İşlemler menüsünden Fatura sorgulama bölümünden

Mepaş Fatura ödeme 

 • Nakit olarak fatura ödeme yolları
 • Anlaşmalı bankaların gişelerinden
 • PTT Şubeleri aracılığıyla
 • Mepaş'ın hizmet verdiği illerde tüm ilçelerde bulunan müşteri merkezlerinden
 • Kredi ya da banka kartı ile ödeme yolları
 • Kredi kartından ya da hesaptan anlaşmalı bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı ile
 • Anlaşmalı bankaların internet ve telefon bankacılığı ile

Elektrik faturası gelmedi / kayboldu

Elektrik faturanız kaybolduysa ancak yine de tesisat numaranızı biliyorsanız ya da eski bir elektrik faturanızı sakladıysanız, onun üzerindeki bilgiler aracılığıyla fatura sorgulama, borç ödeme gibi tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Faturanız hiç gelmediyse;

 1. Görevli bulunduğu yer ya da sayaçla ilgili başka bir problem nedeniyle sayacınızı okuyamamış olabilir bu durumda görevli elektrik dağıtım şirketiyle irtibata geçilir.
 2. Sayaç arızası durumunda yine dağıtım şirketinin görev tanımı içerisinde yer aldığından onlar ile iletişime geçmek gerekir
 3. İnternet sitesindeki fatura - ihbarname ulaşmadığına dair online işlemlerde yer alan kutucuğu seçin
 4. Faturanızın gelmemesinin sebebi düşük enerji tüketimi olabilir, bu durumda borcunuzu yine de sorgulayabilirsiniz ancak bir sonraki döneme yansıtılarak düzenlenir, Mepaş çağrı merkezi aranabilir.

Faturama nasıl itiraz ederim ?

Mepaş elektrik'ten size yollanan faturanın hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız yönetmeliğe göre fatura kesim tarihinden itibaren 1 yıldır. İtiraz işlemlerini Mepaş Müşteri Merkezleri'ne giderek ya da Mepaş internet sitesi üzerinde fatura itirazını seçerek detaylı bir şekilde açıklayarak yapabilirsiniz.

İtiraz süreci sonunda

 • Tüketici haklı bulunursa
 • Fazla tahsil edilen kısım varsa bir sonraki faturadan düşülür ya da talep halinde nakit olarak iade edilir.
 • Tüketici haksız bulunursa
 • Eksik tahsil edilen kısım varsa kalanı da tahsil edilir.

Gecikme zammı nedir?

Elektrik faturalarının üstünde bulunan son ödeme tarihinden sonra günlük olarak, faturanın ödenmediği her gün için gecikme zammı uygulanır.

Son ödeme tarihinden sonra 5 iş günü içerisinde bildirimde bulunulur. Bildirimin ardından 5 iş günü içerisinde bedel ödenmediği takdirde elektrik kesilir. Kaydı bulunan müşterilere SMS ile de bildirim yapılır, elektrik kesildiği takdirde enerjinin tekrar verilmesi için gecikme zammı ile birlikte kesme-bağlama ücreti de dahil olmak üzere tahsilat yapılır. İmar alanlarında 2 iş günü içerisinde elektriğiniz geri verilir.

 

 

Güncelleme tarihi