Sepaş Enerji Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Sepaş Logo

Kiracı ya da mülk sahibi olmanız farketmez, eğer taşınıyorsanız mutlaka eski elektrik aboneliğinizi iptal ettirerek faturalarınızı kendi üzerinize almanız gerekir. SEPAŞ Enerji, Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerine servis sağlayan görevli elektrik şirketidir. Eğer yeni taşınacağınız ya da tahliye ettiğiniz ev veya işyeri bu illerden birindeyse, abonelik işlemlerinizi SEPAŞ Enerji ile yapabilirsiniz.

Sepaş Enerji     Sepaş Enerji Müşteri Hizmetleri

Sepaş Enerji Fatura Sorgulama     Sepaş Enerji İletişim Bilgileri

SEPAŞ Enerji Aboneliğinizi Başlatmak

Taşınmanızın ardından elektrik kullanmaya başlamadan önce, elektrik faturanızı kendi üzerinize almanız gerekir. Hem kiracılar hem de mülk sahipleri için bu işlem zorunludur. Eğer Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinden birine taşınacaksınız, işlemlerinizi SEPAŞ Enerji ile tamamlamalısınız. 

Elektrik tüketimi yaptığınız ev veya işyerinin aboneliğinin başkasının üzerine olması durumda yasalar aykırı bir iş yapmış olduğunuzu konusunda sizi uyarır, bu durumun tespit edilmesi durumunda cezai yaptırımlarla karşılabileceğinizi hatırlatırız.

Elektrik abonelik işlemlerine taşınmayı beklemeden başlamanızı tavsiye ederiz. Kira sözleşmesi yapıldıktan ya da tapu alındıktan sonra, gerekli belgeleri temin ederek hemen SEPAŞ Enerji ile işlemleri başlatmak faydalı olacaktır. Sözleşme imzalandıktan ve gerekli bedelleri ödendikten sonra elektriğiniz en geç 3 gün içinde açılacaktır. (Eviniz belediye sınırları dışında olması gibi bir istisna durumunda bu süre 5 günü bulabilir.)

Daha sonra işlemlerinizi SEPAŞ Enerji’in toplam 46 ilçedeki müşteri merkezlerinde tamamlayacaksınız. Size en yakın müşteri merkezini SEPAŞ Enerji’in internet sitesinden ya da 444 5 186 numaralı çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Müşteri Merkezinde işlerinizi daha kısa sürede halletmek için önceden randevu almanızda fayda vardır. Seçtiğiniz müşteri merkezi için dilediğiniz zamana online randevu alabilirsiniz. Randevu, SEPAŞ Enerji’in internet sitesinden ya da 444 5 186 numaralı çağrı merkezinden alınabilir. Bundan sonra tek yapmanız gereken, belgelerinizi hazırlayıp, randevu zamanında müşteri merkezinde olmak!

Abonelik işlemleri kira sözleşmesinde ya da tapuda adı bulunan kişi tarafından bizzat yürütülmelidir. Başka bir kişi adına başvuru yapabilmek için, noterden taskdikli vekaletname alınarak başvuru evraklarıyla birlikte sunulmalıdır. Eşiniz bile olsa başka biri adına vekaletname olmadan başvuru yapamazsınız.

Gerekli Belgeler

Başvuru sırasında belgelerinizi eksiksiz getirmeniz abonelik sürecinizin hızlanması açışından önemlidir. Taşınacağınız yerdeki tesisat ya da sayaç numaranız, SEPAŞ Enerji'nin en hızlı şekilde oturduğunuz yeri tespit edebilmesi için mutlaka bilmeniz gereken bir bilgidir. Sayaç numarasını, eğer elinizde varsa, daha önceki bir faturadan veya sayaç üzerinde yazılı olarak bulabilirsiniz. Aşağıda abonelik başvurusu için gerekli belgeleri görebilirsiniz.

 • Eğer evinizi taşıyorsanız:
 • Mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı)
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası. Zorunlu Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgiye; www.dask.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik numarası (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)
 • Resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • Eğer iş yerinizi taşıyorsanız:
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı)
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası. Zorunlu Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgiye; www.dask.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik numarası (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)

Abonelik Ücreti ve Güvence Bedeli

SEPAŞ Enerji ile abonelik işlemleriniz sırasında yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın! 2021 yılı için elektrik satış sözleşmesi imzalarken nakit olarak ödenmesi gereken mesken abonesi ücretleri aşağıdadır.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2021
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 198 TL*
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 37,3 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir.

*Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (198 TL) civarındadır. Elektrik abonelik ücreti hakkında daha fazlasını öğrenin.

İşlemlerin Tamamlanması

Gerekli bedelleri ödedikten ve başvurunuzu tamamladıktan sonra elektriğiniz en geç 3 gün içinde açılacaktır. Eğer eviniz belediye sınırları dışındaysa bu süre istisnai olarak 5 günü bulabilir. Belirtilen süreler azami açılma süreleridir, SEPAŞ Enerji genellikle işlemlerin tamamlanmasından sonra aynı gün içinde elektriğinizi açar.

Başvuru sırasında tek zamanlı ya da üç zamanlı tarifelerden birini seçebilirsiniz. Üç zamanlı tarife hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SEPAŞ Enerji Aboneliği İptali (Tahliye)

Yeni evinize veya iş yerinize taşınmadan önce şu anki elektrik aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmadığınız takdirde, sizden sonra gelen kiracı ya da ev sahibinin elektrik kullanımından siz sorumlu olabilirsiniz! Böyle kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, aboneliğinizi sonlandırmalısınız. Eğer Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik ilerinden başka bir yere taşınacaksınız, SEPAŞ Enerji ile abonelik iptal işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Abonelik İptal Başvurusu

Eviniz ya da iş yerinizden taşınmaya karar verdiyseniz gerekli belgelerle birlikte SEPAŞ Enerji’ya abonelik iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. Evinizin veya iş yerinizin elektriğini kapattırmak için, başvuru yaptığınız tarihten itibaren 14 gün sonrasına kadar talimat verebilirsiniz. Örneğin ayın 1’inde başvuru yapıyorsanız, elektriğinizin kapanma tarihi en geç ayın 15’i olacak şekilde siz belirleyebilirsiniz.

Abonelik İptal İşlemleri

Abonelik iptali için işlemlerinizi SEPAŞ Enerji müşteri merkezlerinde yapabilirsiniz . SEPAŞ Enerji’nintoplam 46 ilçede müşteri merkezleri bulunmaktadır. Size en yakın müşteri merkezini öğrenmek ve randevu almak için, SEPAŞ Enerji'nin internet sitesine bakabilir veya 444 5 186 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Müşteri Merkezinde işlemlerinizi daha kısa sürede yapabilmek için önceden randevu almanızı tavsiye ederiz. Randevunuzu aldıktan sonra tek yapmanız gereken, belgelerinizi hazırlayıp, randevu zamanında müşteri merkezinde olmaktır.

Elektrik abonelik iptalini yalnızca faturada ismi olan kişi ya da firma yetkilisi yapabilmektedir. İptal başvurusu başka bir kişi adına yapılıyorsa, noterden tasdikli vekaletname alınmalı ve bu belge başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

Abonelik İptai İçin Gerekli Belgeler

Aboneliğiniz sonlandırmak için yapacağınız başvuru öncesinde belgelerinizi eksiksiz tamamlamak süreci hızlandıracaktır. Aşağıda gerekli olacak belgeler sıralanmıştır.

Mesken (ev) aboneliği iptali:

 • Son aya elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarası)
 • Resmi kimlik belgesi(nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi

Ticarethane (iş yeri) aboneliği iptali:

 • Son aya ait elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarası)
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekelatname ve imza sirküleri
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi

Güvence Bedelinin İadesi

İptal işlemleri sırasında, daha önce ödemiş olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz. SEPAŞ Enerji, bu bedeli geri vermek için sizden banka hesap bilgilerinizi (IBAN) isteyecektir.

Yeni taşınacağım ev veya iş yeri yine aynı ildeyse abonelik iptal ve yeni abonelik işlemlerini aynı anda yapılabilir mi?
Evet, yeni abonelik işlemi belgeleri ve abonelik iptal belgelerini eksiksiz bulundurarak iki işlemi aynı gün içinde ve aynı noktadan yapmak mümkündür.