Sepaş Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sepaş Logo

Sepaş Enerji'den elektrik satın alan tüketicilerin merak edebileceği fatura sorgulama, borç ödeme ve diğer tüm fatura işlemleri ile ilgili cevaplar bu yazıda.


Sepaş Enerji      Sepaş Enerji Müşteri Hizmetleri

Sepaş Enerji Abonelik İşlemleri     Sepaş Enerji İletişim Bilgileri

Sepaş Enerji Fatura Sorgulama

Sepaş Enerji'den elektrik tüketiyorsanız, fatura borcunuzu iki farklı yolla sorgulayabilirsiniz. Bunun için işletme kodu ve abone numarası gibi eski bir elektrik faturasında bulunabilecek bilgilere ihtiyacınız vardır.

 1. Sepaş internet sitesinden Borç Sorgulama menüsüne ilgili bilgileri girerek
 2. 444 5 186 numaralı Sepaş Çağrı Merkezi'nden

Sepaş Elektrik faturası ödeme 

 • Nakit Ödeme
 • Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da farklı ilçelerde bulunan Müşteri Merkezleri'nden
 • Anlaşmalı bankaların gişelerinden
 • PTT Gişelerinden
 • Sepaş Yetkili ödeme noktaları, faturamatikler
 • Kredi kartı
 • İnternet sitesinde fatura öde sekmesinden
 • Anlaşmalı bankaların telefon ve internet bankacılıklarından
 • Otomatik ödeme talimatı vererek

 Sepaş elektrik faturası gelmedi

Sepaş Enerji elektrik faturanızın gelmemesi halinde 3 farklı neden düşünebilirsiniz. 

 1. Sayacın okunamayacak bir pozisyonda olması:
  Sayaç okuma görevlisi sayacınıza ulaşamadığı ya da farklı bir sebeple okuyamadığı için fatura düzenlenmesi için gerekli bu işlemi gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda Sepaş Enerji çağrı merkezine 444 5 186 numarasından ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Sayacınızın yerini değiştirmeniz gerekebilir.
 2. Sayacınızın arızalı olması:
  Eğer sayacınız arızalıysa, dağıtım şirketi sayaç işlemlerinden görevlidir. 186 numaralı arıza hattını ya da tedarikçinizle iletişime geçerek, izlenecek yol hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
 3. Düşük elektrik tüketimi:
  Eğer enerji tüketiminiz fatura düzenlemeye yetecek kadar çok değilse o dönem için fatura düzenlenmez ancak borcunuz hala vardır ve bir sonraki dönem elektrik faturanızda iki dönem birlikte tahsil edilir.

  Faturama nasıl itiraz ederim?

Sepaş Enerji elektrik faturanıza itiraz etmek için fatura kesim tarihinden sonra 1 yıllık süreniz vardır. Fatura itiraz işlemini Sepaş Enerji Müşteri Merkezleri'nden yapabilirsiniz. Faturanıza itiraz etmeniz borcunuzu ödemekten kaçabileceğiniz anlamına gelmez. Borcunuzu ödemezseniz elektriğiniz kesilebilir, gecikme faizi uygulanır.

İtirazın sonucunda

 Haklı bulunursanız, fazla tahsil edilen kısım nakit olarak iade edilir, faturanın tamamını ödemediyseniz gecikme zammı uygulanmış yanlış tutar iade edilir. Kısmen haklı bulunursanız tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki döneme aktarılır.

  Haksız bulunursanız, gecikme zammıyla birlikte tahsil edilir.

Gecikme faizi nedir?

 Elektrik faturanız üzerinde yer alan son ödeme tarihini geçirdiğiniz her gün için gecikme faizi uygulanır.

Gecikme faizinden sonraki süreçte Sepaş'ın size gönderdiği ihtarlara uymadığınız takdirde, enerjiniz kesilir. Enerjinizin yeniden verilmesi için tüm borçların gecikme faizi dahil olarak ödenmesi gereklidir. Faturayı ödeseniz dahi, sayacınızda değişiklik yapıp elektrik açmanız kurallara aykırıdır.

 

 

Güncelleme tarihi