Yepaş Fatura Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Yepaş Logo

Yeşilırmak Elektrik ya da Yepaş, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde hizmet veren görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazımızda bu illerde Yepaş'tan elektrik tedariki yapan müşterilerin fatura sorgulama, fatura ödeme ve diğer tüm fatura işlemleri hakkında bilgi bulunabilir.

Yepaş    Yepaş İletişim

Yepaş Abonelik İşlemleri     Yepaş Müşteri Hizmetleri

Yeşilırmak Elektrik Borç Sorgulama

Yeşilırmak Elektrik faturanızı öğrenmek için sözleşme hesap numaranızı bilmeniz gerekir. Bu bilgi eski bir elektrik faturasının üzerinde bulunabilir. Fatura borcunuzu sorgulamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • 444 55 33 numaralı Yeşilırmak Elektrik çağrı merkezinden
 • Yeşilırmak Elekrtik internet sitesinde Online işlemler sekmesindeki Fatura Sorgulama bölümünden istenilen bilgileri girerek

Yeşilırmak Elektrik Faturası Ödeme

 • Nakit fatura ödeme
 • Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'un ilçelerindeki Yepaş abone merkezleri ya da yetkili ödeme noktalarından
 • Anlaşmalı Banka gişelerinden
 • Yetkili N'Kolay ödeme noktalarından
 • PTT Şubelerinden
 • Kredii/Banka kartı ile ödeme
 • Anlaşmalı banka internet ve telefon bankacılığıyla
 • Hesaptan ya da kredi kartı ile otomatik ödeme talimatıyla

Yepaş faturam gelmedi / kayboldu

Yepaş elektrik faturanız gelmediyse bunun birçok sebebi olabilir. Aşağıda listelenen nedenlerden birinden şüpheleniyorsanız Yepaş çağrı merkezini arayarak bilgi almanız önerilir. Ancak faturanız kayıpsa, borcunuzu ödemek ya da diğer fatura işlemlerini gerçekleştirmek için eski bir faturanızı kullanabilirsiniz.

 1. Sayacınızın herhangi bir sebeple okunamaması. Bunun nedeni sayacın yeri olabilir.
 2. Sayacınızın arızalı olması
 3. Güncel dönem elektrik tüketiminizin düşük olması. Bu durumda borcunuzun bir sonraki fatura döneminde gelecektir.

Yeşilırmak elektrik faturama nasıl itiraz ederim?

Yepaş'tan tarafınıza ulaşan elektrik faturasına itiraz etmek için 1 yıllık süreniz bulunmaktadır. İtirazınızı size en yakın Yepaş şubesinden dilekçe ile ya da Yeşilırmak Elektrik internet sitesindeki fatura itiraz formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Faturanıza itiraz etmeniz mevcut borcunuzu ödemekten kurtulduğunuz anlamına gelmez. Eğer faturanız bir önceki dönemden %30 oranında daha fazla ise önceki dönem tutarı kadar ödeme yaparsanız. Durum bu değilse, tamamını ödemelisiniz.Aksi halde gecikme faizi ya da elektrik kesintisi işlemleri gerçekleşecektir.

İtirazınız sonucunda;

 • Haklı bulunursanız: Fazla ödenilen kısım varsa 3 iş günü içerisinde nakit olarak ya da bir sonraki faturadan düşülmek suretiyle iade edilir.
 • Haksız bulunursanız: İtiraz ettiği borcu ödemişse sorun yoktur. Eksik ödemişse eksik kısım tahsil edilir. Hiç ödemediyse borcun tamamı gecikme faiziyle birlikte alınır.

Gecikme Faizi nedir? 

Gecikme faizi elektrik faturalarında bulunan son ödeme tarihinden sonra borcun ödenmediği her gün için günlük olarak faturaya eklenen bir bedeldir.

Borçtan elektrik kesilmesi

Eğer faturanızı son ödeme tarihinde ödemezseniz son ödeme tarihinden sonra 5 iş gününde ihbarname yollanır. Kesileceğine dair yollanan bu ihbarnamenin ardından borcunuzu hala ödemezseniz elektriğiniz 5 iş günü içerisinde kesilir. Bu süreç borcun ödenmemesi halinde abonelik sözleşmesinin iptaline kadar gidebilir. Elektriğinizin açılması için tüm borç gecikme faizi de dahil olmak üzere ödenmelidir. 2 iş günü içerisinde elektriğiniz açılır.