Hırsız alarmı nasıl çalışır ?

Güncelleme tarihi
min reading

Eviniz ve işyerinizi hırsızlardan korumak istiyorsanız bunun en güvenli yolu hırsız alarmı kullanmak olacaktır. Hırsız alarmı taktırmak istiyorsunuz ancak nasıl işlediğini bilmek mi istiyorsunuz? Hırsız alarmı hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Hırsız alarm sistemlerinin en büyük avantajı caydırıcı özellik taşımalarıdır. Hırsızlar boş ve kullanılmayan evleri tercih ederler. Bu nedenle ışık, TV ve radyo açık bırakmak, kuvvetli kilitler taktırmak mantıklı önlemler olacaktır ama yeterli değildir. Hırsızların en zor kilitleri bile hiç zorlamadan açtıklarını biliyoruz. Bu noktada ev veya işyerlerinin en görünür noktalarında bulunan hırsız alarm sistemleri hırsızlar için caydırıcı olacaktır.

EVİNİZİ VE AİLENİZİ HIRSIZLARDAN KORUMAK MI İSTİYORSUNUZ? Eviniz ve işyerinizdeki eşyalarınızı, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için hemen 0850 390 28 39 numaralı telefonu arayın ve hırsız alarmı sahibi olun. ( Pazartesi'den Cuma'ya 10:00 -19:00 )

Günümüzde ise gelişen teknoloji ve güvenlik şirketlerinin sundukları yeni hizmetlerle hırsız alarmları caydırıcı olmasının yanında tespit edici ve hatta yakalamayı kolaylaştırıcı özelliklere de sahip.

Hırsız alarm sistemleri nasıl çalışır?

Hırsız alarm sistemleri genellikle 3 ayrı cihazdan oluşur.

  • Ana kasa
  • Şifreleme paneli
  • Hareket dedektörleri

Ana kasa, trafo, elektrik kesintilerinde devreye girerek alarmın çalışmasını devam etmesini sağlayan akü ve devre kartından oluşur. 

Kontrol paneli alarm çalıştığında şifrenin girilerek sesin durdurulmasını sağlar, aynı zamanda bu panelden alarm kurma kapama gibi işlemler ve alarm satın aldığınız şirkete göre panik butonu, itfaiye butonu vb. ek özellikler de kullanılabilir.

Hırsız alarmı çalışma prensibi

Kızılötesi, ultrasonik ve mikrodalga yayarak hareketi algılayan hareket dedektörleri lazer, optik gibi farklı sensörlere ve ikaz şekillerine sahip olsa da temel olarak aynı prensiple çalışır. Buna göre hareket dedektörleri, ısı yayan, canlı, hareketli objelerin yaydığı ısı sayesinde yayılan ışık parçalarını görür ve harekete geçer. Alarm böylece devreye girer ve siren çalmaya başlar.

Eğer alarm izleme merkezi aboneliği aldıysanız, alarm sinyali bu merkezlere de gidecek ve oradaki görevli çağrı merkezi elemanı, ilgili birimi en kısa sürede evinize yönlendirecektir. Eğer ev veya işyerinizde bulunmuyorsanız, sizi de bilgilendirecek olan bu alarm merkezleri, özellikle hırsız alarmı konusunda alarmın caydırıcılığının yanı sıra tespit ve yakalama gibi sonraki aşamaları da mümkün hale getirir.

Hareket dedektörleri dışında, hırsız alarmı sinyali vermek için farklı algılama cihazları da mevcuttur. Manyetik kontak, birbirini gören 2 parçadan oluşur ve bu parçalar ayrılınca alarm sinyali verilmiş olur. Cam kırılma dedektörü, kendisine belirli uzaklıkta cam kırılma sesini algılayarak yine alarmı devreye sokacaktır. Bunlar dışında panik butonları, para tuzakları, su baskın dedektörleri vb. diğer algılayıcı sensörler de kullanılabilir.

Hırsız alarmı fiyatları

Hırsız alarmı fiyatları evinize olası kaç farklı girişin olduğuna, kullanılan sensörün kalitesine, sayısına ve çeşidine göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda farklı güvenlik şirketlerinin alarm izleme merkezi aboneliği bulunan ve bulunmayan alarm sistemleri mevcuttur. En doğru fiyatlar için birçok güvenlik şirketinin sunduğu ücretsiz keşifler için randevu alabilirsiniz.