Hırsız alarm sistemleri kurulumu

Güncelleme tarihi
min reading

Hırsız alarm sistemleri, hırsızlığın maddi zararlarından çekindiği kadar manevi kayıplarından da çekinen insanların hırsızları caydırmak ve tespit etmek, yakalatmak adına kullandığı çok popüler bir yöntem. Bu yazıda, hırsız alarm sistemlerinin kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Hırsız alarm sistemleri nasıl kurulur?

Güvenlik ve alarm şirketlerinin hırsız alarm sistemi kurulumu

Evinize veya işyerinize hırsız alarm sistemi kurdurmak için herhangi bir güvenlik şirketinden abonelik ya da alarm sistemi satın alabilirsiniz. Size en uygun firmayı, alarm kurulumu yapılacak adresin bilgilerini ileterek ve / veya ücretsiz yapılan keşif sonrası verilen fiyatları ve hizmeti karşılaştırarak karar verebilirsiniz ve uzman ekipler hırsız alarmını diğer durumlar için alarm izleme merkezi ya da yangın veya gaz kaçağı alarmları gibi ek seçenekleri de önererek  evinize kurar. Ayrıca abonelik hizmeti ile alarm kurulumu yapan bazı firmalar ile alarm sistemleri cihazlarının her zaman en yeni teknoloji ürünler olacağını da garantileyebilirsiniz. Hırsız alarm sistemi fiyatlarının her ev ve işyeri için risk faktörlerine ve tercih edilen cihazlara göre farklılık göstereceğini unutmayın.

 • Güvenlik şirketlerinin hırsız alarm kurulumu
 • Ücretsiz keşif için randevu alırsınız.
 • Ücretsiz keşifte eviniz veya işyerinizdeki risk faktörleri belirlenir ve buna uygun olarak size çözüm sunulur.
 • Uzman ekipler gelerek hırsız alarm sisteminizin kurulumunu yapar ve test eder.
 • Güvenlik şirketlerinin sunduğu alarm izleme merkezi aboneliği hizmetini de satın alırsanız, caydırıcı özelliği dışında alarm halinde bu alarm izleme merkezinden de hizmet alırsınız.

Kendi kendinize alarm sistemi kurulumu nasıl yapılır?

Hırsız alarm sistemlerini kurmak için bir güvenlik şirketiyle anlaşmak zorunda değilsiniz. Kendiniz de evinize veya işyerinize istediğiniz marka alarm sistemini satın alıp kurabilirsiniz. Bu alarm sistemlerini kurduktan sonra çoğu güvenlik şirketinin alarm izleme merkezi hizmetine de isterseniz kaydolabilirsiniz. Ancak böylelikle bu güvenlik şirketlerinin sağladığı ve uzmanlar tarafından yapılan ücretsiz keşif, cihazları gelişen teknolojiye göre yenileme, değiştirme vb. hizmetlerden mahrum kalırsınız. 

 • Hırsız alarm sistemi kurarken yapmanız gerekenler
 • Riskli yerlerin belirlenmesi
 • Hırsız alarm sistemi satın alma
 • Kablolama işlemi
 • Montaj
 • Alarm paneli programlama
 • Test

 İlk olarak evniz ve işyerinizde riskli yerleri belirleyerek ihtiyacınız olan alarm sistemi ve manyetik kontak vb. cihazların sayısına karar vermelisiniz.

 Yaptığınız keşife uygun olarak tercih ettiğiniz herhangi bir markanın alarm sistemini alabilirsiniz.

 Alarm paneli, kontrol (şifreleme) paneli, harici siren ve seçeceğiniz dedektörlerden oluşacak bu sistemin kurulumu için kablolama işlemini gerçekleştirmeli ve herhangi bir hatan kaçınmak için kablolara hangi cihaza bağlanacağına göre  isimlendirerek kablo çekmelisiniz.

 Montaj işlemi gerçekleştirilir. Montaj işleminde hırsız alarm sistemi bağlantı şemasına ihtiyacınız olacaktır. Farklı marka alarm sistemleri için kablo bağlantı şema anlatımlarına internetten ulaşabilirsiniz.Dedektörlerin bağlantısı yapılır, sonra alarm paneli bağlantısı yapılır. dedektör vb. cihazlarda kablo içerisindeki hangi renkler kullanıldıysa, panele bağlantı yapılırken de aynı renkler kullanılmalıdır.

 Bağlantılar bittikten sonra alarm paneli verilen kılavuz yardımıyla progranmalıdır.

 Programlanma işleminden sonra sistem test edilmelidir. Bu test, sirenin alarm halinde çalıp çalmadığını, telefon aramasını ve dedektörlerin algılama yapıp yapmadığını, algıladığında panelin alarm durumuna geçip geçmediğini kontrol etmekten oluşur.