Alarm izleme merkezi bağlantısının önemi

Güncelleme tarihi
min reading

Alarm izleme merkezleri önde gelen çoğu güvenlik şirketinin sunduğu hizmetlerin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Bu yazımızda alarm izleme merkezi bağlantısının önemi anlatılacaktır.

Alarm izleme merkezi nedir?

Alarm izleme merkezleri, güvenlik şirketleri vasıtasıyla evinize ya da işyerinize kurduğunuz alarm sistemlerinden sinyalleri tespit eden, bunların değerlendirip ne olduğuna göre ilgili birimlere yönlendiren bir güvenlik şirketi hizmetidir. 

Alarm izleme merkezi güvenli mi?

Alarm izleme merkezlerinin alarm merkezini kurma ve işletme yeterlilik belgesi almaları gerekir. Bunlara "Alarm Merkezi Kurma ve İşletme Belgesi" ve "Alarm Sistemi Kurma Belgesi" isimleri verilir ve böylece alarm izleme merkezlerinde size hizmet verdikleri konuda yeterli ve eğitimli çalışanlar yardımcı olur. 

Alarm izleme merkezleri ayrıca doğal afet ve kazalara karşı geniş önlemler alırlar, yedek çağrı merkezleri oluştururlar ve alarm izleme merkezlerinde bulunan cihazlar bu ihtimallere karşı korunur. Böylelikle herhangi bir acil durumda bu alarm izleme merkezi bağlantısının çalışmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. 

Alarm izleme merkezi bağlantısı neden önemlidir?

Alarm izleme merkezlerinde, alarm sinyalinin gelmesi ve operatörün onu işleme koyması arasında dünyada ortalama 37 saniyelik bir süre vardır. Bu çok kısa süren tepki süresi ile acil durumlarda sizin ulaşamayacağınız kadar hızlı bir şekilde ilgili birimlere ulaşılabilir bu şekilde hem canınızı hem de malınızı koruyabilirsiniz.

Alarm izleme merkezi bağlantısı olmadan da evinize ya da işyerinize alarm taktırabilirsiniz ancak bu durumda güvenliğiniz alarmın çıkardığı caydırıcı ses ve duyan insanların inisiyatifine kalır. Bunun yerine alarm izleme merkezi bağlantısı kurdurduğunuz çözümlere yönelmeniz ve bu şekilde tam anlamıyla güvenliğinizi sağlamanız daha mantıklı olacaktır.

Türkiye'den alarm izleme merkezi örnekleri

Pronet

1995 yılında kurulan Pronet Alarm ve Çağrı Merkezi, alarm sistemlerinin üzerindeki butonlar, kumanda ya da mobil uygulama aracılığıyla gönderilen sinyaller ile, sinyalin geldiği yere anında ambulans ve kolluk kuvveti yönlendirmesi gibi hizmetler vererek, hayatları korumayı ve koruduğu hayatların güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Pronet'in sahip olduğu yazılım ile alarmın geldiği yer ve iletişim detayları operatörün ekranına otomatik olarak gelir. Pronet Alarm ve Çağrı Merkezi tüm aramaları anında yanıtlayan bir çağrı merkezi gibidir. 2012'de Cinven'le yatırım ortaklığı ile genişlyen Pronet, deneyimi  ve 100'ü aşkın, müşteri hizmetleri, stres ile başa çıkma, güvenlik prosedürleri vb. konularda sürekli eğitim görmekte olan kadrosuyla hizmet verir. Bu merkezde alarm sinyalleriniz cihaz ile değil tamamen durumu size özel olarak değerlendirip ilgili birimlere en kısa sürede bilgi veren ve yönlendiren görevliler ile verilmektedir. Böylelikle sistemsel ve yazılımsal hatalardan kaçınılır. 

Tepe Güvenlik

Tepe Güvenlik'in Alarm İzleme Merkezi'nin kullanılabilmesi için alarm sisteminin kurulması anında internet / intranet, GPRS veya sabit telefon hattından herhangi bir iletişim yolu seçilmesinin ardından sistem Alarm izleme merkezi operatörleri tarafından 7/24 takip edilir. 81 ilde hizmet veren merkezlerinin yedeği'ni istanbul'da bulundururlar. Doğal afetlere karşı özel çözümleri vardır. Operatörler sinyale göre derhal kullanıcıyı arar ve onay ardından ilgili birimleri yönlendirir.

Kale 7/24 Alarm

Kale 7/24 Alarm İzleme Merkezi hizmeti ile Avrupa Birliği standartlarında, 7/24 teknik destek, ücretsiz sağlık danışma ve acil durumlarda abone ile temasa geçerek ilgili birim yönlendirme gibi hizmetler sunar. Alarm İzleme Merkezi ile alarmın geldiği bölge, doğruluğu ve ne hakkında olduğu tespit edilir. Alarm ürünlerine olası sabotaj girişimlerini de bu merkezden algılayabiliyorlar.