Kablolu ve kablosuz alarm sistemleri

Güncelleme tarihi
min reading

Evinize ya da işyerinize alarm taktırmak istiyorsunuz ama her yeri kaplayacak kablolardan gözünüz mü korkuyor? Kablolu ve kablosuz olarak sunulan alarm sistemleri hakkında tüm bilgiler bu yazıda.

Türkiye'de internet, TV ya da alarm gibi tüm hizmetleri almadan önce kafaya takılan sorulardan biri de kablolama işleminin nasıl yapılacağıdır. Evlerinizde görüntü kirliliği yaratan ve işyerlerinde ortalığı karıştıran bu kablo yığınından kurtulmak için alarm şirketleri teknolojinin gelişmesiyle kablosuz alarm sistemleri hayatımıza sundu.

KABLOLU VE KABLOSUZ ALARM SİSTEMLERİ İÇİN Hemen 0850 390 28 39 numaralı telefonu arayın. ( Pazartesi'den Cuma'ya 10:00 -19:00 )

Kablolu alarm sistemleri

Kablolu alarm sistemlerinde kontrol paneli, harici siren, alarm paneli ve dedektörler, sensörler arası bağlantılar kablolar yardımıyla sağlanır. Dedektörler, sensörler, harici siren, manyetik kontal ve şifreleme paneli, alarm paneline kablolar ile bağlanır. Bununla birlikte sigorta kutusandan alarm paneline elektrik kablosu çekilir ve alarm paneline telefon hattı da bağlanır.

Dedektörler ve sensörler eviniz veya işyerinizde ücretsiz keşifte belirlenen risk bölgelerine yerleştirilir, harici siren görünür bir yere eviniz veya işyerinizin dışına yerleştirilir, kontrol paneli ve alarm paneli de uygun görülen ev içerisinde bir noktaya yerleşir. Bütün bu ayrı cihazlar arasındaki bağlantılar kablolar ile gerçekleştirilir. Alarm paneline diğer cihazların hepsinin kablolaların gelmesi gerekmektedir. Kendiniz kurulum yapıyorsanız bu kabloların sensörler ve alarm paneli arasındaki bağlantıların kablolarda aynı renk uçların bağlanmasıyla yapılmasına ve bağlantı şemasına uygun olarak tüm alarm sisteminin kurulmasına dikkat etmeniz gerekir.

Kablosuz alarm sistemleri

Kablosuz alarm sistemleri, estetik nedenler ve kabloların çıkarabileceği farklı rahatsızlıkdan kaçınmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Manyetik kontak ve hareket dedektörü gibi sensörlerin kablo ile alarm paneline bağlanması gerekmez. Kablosuz alarm sistemine eklenen tüm cihazlar sağlamlıkları ve uzun pil ömürleri sayesinde kullanıcılar tarafından endişe duyulmadan tercih edilebilir. 

Alarm sisteminin kablosuz olması sirenler, tuş takımının bulunduğu kontrol paneli ve telefon hattına enerji sağlanması gerekliliğini değiştirmeyeceği için bu cihazların enerji kablolamasının yapılması her halükarda gerekecektir.

Kablolu ve kablosuz alarm sistemleri fiyatları

Alarm sistemlerinin fiyatları genellikle güvenlik şirketleri tarafından evinizde yapılacak ücretsiz keşif sonrasında verilir. Onun dışında farklı güvenlik ve alarm şirketlerinin internet sitelerinden, çağrı merkezlerinden güncel kampanyalar hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kablosuz alarm sistemleri, genellikle kablolu alarm sistemlerine göre daha pahalı olmaktadır. Çok büyük fiyat farkları olmamakla birlikte, kablosuz alarm sistemi fiyatlarının daha yüksek olmasının sebebi kablosuz teknoloji kullanılmasıdır.