Yangın ve gaz alarmı sistemleri

Verdiği maddi zararların yanında ölümcül sonuçları da olabilen yangın ve gaz kaçağı kazalarından birkaç basit önlemle kaçınabilmek her zaman mümkün olmuyor. Artık güvenlik şirketleri yangın ve gaz kaçağı durumları için de özel olarak tasarlanmış alarmları ve bunlara ek yardımcı hizmetleri müşterilere sunuyor. Yangın ve gaz kaçağı alarm cihazları ve sistemleri hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda.


Yangın alarmı

Güvenlik şirketlerinin eviniz ve işyeriniz için sunduğu yangın alarm cihazları olası bir yangın durumunda, duman ve ısı dedektörleri aracılığıyla tespit yapabiliyor. Bu tespit dışında dedektör kullanmıyorsanız  yangın durumunda yine bu güvenlik şirketlerinin sunduğu alarm izleme merkezlerine bir buton yardımıyla sinyal gönderip itfaiye gibi ilgili birimlerin en kısa sürede evinize ya da işyerinize ulaşmasını sağlar. Bazı şirketlerde alarmın çalmasının ardından size doğrulama telefonu gelebilir. Bu durumda onay vermenizin ardından yetkili birimler evinize gönderilir.

Dumanın verdiği zarar ev ve işyerlerinde çıkan yangınlarda temel zararı oluşturmaktadır. Bu nedenle sadece ısı ya da sadece duman yerine, her iki dedektörün bir arada kullanılması en garantili yöntem olacaktır.

Yangın alarmları bazen fazla hassas olmaları nedeniyle, genellikle duman nedeniyle kontrol altında olmayan bir yangın olmadığı durumlarda da aktive olabilir. Böyle durumlarda yangın alarmlarını kapatmak ve alarm sesini susturmak için kontrol paneli üzerinden şifrenizi girebilirsiniz. Ya da onay için arayan alarm izleme merkezi görevlilerine durumu bildirebilirsiniz.

BAŞINIZA GELMESİNİ BEKLEMEYİN Ülkemizde yangın ve gaz kaçağı azımsanmayacak kadar sık yaşanan kazalardan ikisi. Başınıza gelmeden hem yangın hem de gaz kaçağı için alarm sistemlerini ve uygun cihazların evinize veya işyerinize kurdurarak olası bir kazadan maddi ve manevi hasar almadan kurtulursunuz.

Gaz kaçağı alarmı

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi, ülkemizde her yıl binlerce insanın ölümüyle sonuçlanmaktadır. Gazların çoğunun görünmez olması ve karbonmonoksit gibi kokusuz gazların hiçbir şekilde fark edilememesi gibi tehlikeleri olduğundan bu gibi kazaları önlemek için en doğrusu evinize ve işyerinize diğer alarm cihazlarıyla gaz dedektörleri de yerleştirmektir. 

Gaz alarm cihazları 7/24 evinizi ve işyerinizi gaz kaçağına karşı gaz dedektörleri aracılığıyla korur. Gaz dedektörlerine ek olarak güvenlik şirketlerinin verdiği alarm izleme merkezi bağlantısı gibi hizmetleri de kullanırsanız, gaz dedektörleri otomatik olarak bu birimlere sinyal gönderir ve herhangi bir işleme gerek olmaksızın ilgili birimleri evinize gönderilir.

Bazı firmalar böyle bir durumda öncelikle onayınızı alabilir, böyle bir durumda onayınızın ardından harekete geçilir.

 

 

Güncelleme tarihi