You are here

Megabyte (MB), Megabit (Mb) ve Mbps arasındaki farklar nelerdir?

İnternet hızı

İnternet hızını ölçen değer Megabit ve Mbps olmalıdır.

İnternet hızının artmasıyla, ADSL'in hayatımıza girmesiyle daha çok karşılaştığımız Megabit ve Megabyte kelimelerinin sıkça karıştırıldığı bir gerçek. Mbps ise bunlarla karıştırılan ve internet servis sağlayıcılarının sunduğu paketlerde hızımızı belirten bir ayrı bir değerdir. Genel anlamda internet hızımızı ölçmede kullanılan bu birimlerle ilgili derlediğimiz bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Megabyte (MB) ve Megabit (Mb) nedir?

İnternette dosya boyutlarını ve indirme hızları genellikle Megabyte (MB) cinsinden ölçülür. Ancak internet servis sağlayıcıları genellikle internet satın alırken indirme hızınızı Megabit (Mb) cinsinden sağlar. Birbirine çok benzeyen bu iki birim ise kesinlikle aynı değildir ve kullanıcılarda çoğunlukla yanlış beklentilere yol açabilir. Aslında dosya boyutları Megabyte ile internet hızı Megabit ile ölçülmelidir.

İNTERNET SERVİSİ SAĞLAYICINIZ SİZİ KANDIRIYOR MU?24 Mbps hıza sahip bir internet paketine sahipseniz, İnternet Servis Sağlayıcı'dan saniyede 24 Megabyte'lık bir indirme hızı beklemek yanlış olacaktır. Doğrusu saniyede 24 Megabit'lik bir indirme hızı beklemek olmalıdır.

İnternet paketlerinde gördüğümüz Mbps ne anlama gelir?

Mbps bir kısaltmadır. Uzun hali Megabit per second olarak verilir ve Mb/s olarak da gösterilebilir. Bütün bu birimler internet hızımızı ölçmeye yarar ve 1 saniyedeki indirme hızımızı gösterir.

Megabit ile Mbps arasındaki farklar nelerdir?

Yukarıda Megabyte ile Megabit'in farklı değerler olduğunu belirtmiştik. Kısaltmalarındaki B harfinin büyük veya küçük ifade edilmesiyle ayrılan ve bu nedenle sıkça karıştırılan bu iki ölçü birimi arasındaki fark 1 byte'ın 8 bit'e eşit olmasıdır. Buna göre 1 Megabyte = 8 Megabit olacaktır. Yani internet servis sağlayıcımızdan aldığımız 1 Mbps'lik internet paketimizle bir saniyede 1 Megabyte'lık bir dosya indirmemiz mümkün olmayacaktır. 1 Mbps'lik internet paketimiz saniyede 1 Megabit'lik bir indirme hızı sağlayacaktır.

Bir Megabit kaç Megabayt eder ?

1 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 128 Kilobyte
2 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 256 Kilobyte,
4 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 512 Kilobyte,
8 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 1 Megabyte,
16 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 2 Megabyte indirme yapmak mümkündür.