You are here

Klimanın elektrik tüketimini azaltmak için tasarruf yöntemleri

dask-kasko-trafik

İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALIN FATURANIZI AZALTIN Elektrik faturanız   ve üzeri geliyorsa serbest tüketici adayı olabilir ve indirimli elektrik tarifelerine ulaşabilirsiniz. Hemen indirimli elektrik için başvuru formunu doldurun, sizin için en avantajlı indirimli elektrik tarifesini seçelim.

Sıcak bölgelerde neredeyse her evde bir klima bulunur hale geldi. Yaz aylarında dikkatsiz tüketim yapanlar kabarık bir elektrik faturasıyla karşılaşıyor. Peki, klima kullanımının elektrik faturasına etkisi nedir ve ne kadar azaltılabilir ? İşte uygulaması kolay tasarruf önerileri...

Klima çeşitleri nelerdir ?

Mobil klima: Hareketli olan klimaların fiyatları genellikle daha ucuzdur fakat çalışması gürültülü ve elektrik tüketimi fazladır.

Split (duvar tipi) klima: Duvara monte edilen split klimalar biri dış biri iç olmak üzeri iki kısımdan oluşur. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan ile iç ortamdaki ısı alınıp dışarıya atılır.

Klimanın çevreye zararıKlimalar da her elektrikli cihaz gibi karbondioksit salınımı yaparak küresel ısınmaya neden olur. Klimalarda kullanılan bazı soğutucu gazlar atmosfere yayıldıklarında ozon tabakasına zarar verir.

Klima ne kadar elektrik harcar ?

Klima soğutma kapasiteleri genellikle BTU birimiyle gösterilir. Aşağıdaki örnekte kilimanın gücü hesaplama kolaylığı kilowatt (kW) cinsinden gösterilmiştir. Klima'nın BTU yükseldikçe elektrik tüketimi artar.

Aylık elektrik tüketimi nasıl hesaplanır ?

A enerji sınıfına sahip bir klimanın yaz aylarında her gün günde 7 saat kullanıldığını varsayalım. Aşağıdaki tabloya göre yılda üç ay klima kullanmak yıllık elektrik faturasını 210-316 TL arasında yükseltebiliyor.

Klima enerji sarfiyatı örnek hesaplama tablosu
A sınıfı klima Soğutma alanı Günlük çalışma süresi Aylık enerji tüketimi Aylık faturaya etkisi
9000 BTU/h (0,8 kW) en fazla 22 m2 7 saat 156,80 kWh 70,28 TL*
12000 BTU/h (1,08 kW) en fazla 30 m2 7 saat 211,68 kWh 94,88 TL*
18000 BTU/h (1,78 kW) en fazla 45 m2 7 saat 235,20 kWh 105,42 TL*

*Meskenler için elektrik kWh fiyatı 0,4482 TL (vergiler ve bedeller dahil) alınmıştır.

Klima faturanızı kabarttıysa elektriği ucuzlatın ! Hemen elektrik başvuru formunu doldurun, ulusal fiyatlara göre, daha ucuza elektrik kullanmaya başlayın.

Klima seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Klima seçerken soğutacağınız yerin büyüklüğü, kişi sayısı ve bölgenin iklim şartlarına uygun özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ihtiyacınızdan daha yüksek kapasiteli klimaları seçmeyin. Yüksek BTU'lu klimalar elektrik faturanızı olumsuz etkileyeceği gibi daha gürültülü çalışır. Ev ya da iş yerinizin soğutma ihtiyacına en uygun klimayı bulmak için, klima satıcısı ve iklimlendirme danışmanlarından yardım alın.

Klimaların enerji verimliliği

Klimanın enerji verimliliğini etkileyen kriterler aşağıdaki gibidir:

  • Bölgenin iklim özellikleri (Örneğin marmara ile akdeniz bölgesi için farklıdır)
  • Verimi ve enerji sınıfı
  • Soğutma kapasitesi (BTU)
  • Klimanın hangi derecede ve hızda çalıştırıldığı

Hangisinin elektrik sarfiyatı daha yüksek ? Vantilatör mü klima mı?

Ev tipi bir klima, vantilatöre göre 20 kat daha fazla elektrik harcayabilir. Elektrik faturasının yüksek gelmesini istemiyorsanız sıcak günlerde ilk tercihiniz vantilatör olmalıdır. Soğutma derecesini ne kadar düşürürseniz klimanın o kadar çok enerji harcayacağını unutmayın. Örneğin, klimanın ayarını 26°C'den 25°C'ye indirdiğinizde %5 ile %10 arasında tüketim artışı olur.

Klima almak isteyenlere tavsiyeler

Klimayı uzun süreler boyunca kullanacaksanız inverter teknolojisine sahip olanlardan satın alamanızı öneririz. Inverter klimalar, ortam sıcaklığına göre otomatik olarak soğutma hızını arttırıp azaltır. Standart klimalara göre, ortamı istediğiniz sıcaklıkta daha kolay tutarsınız. İnverter klima, elektriği daha verimli kullanır. Klimanın enerji sınıfını A+ ve üstü olarak seçmeniz elektrik tüketimizi olumlu etkiler. A+ sınıfı klimalar, daha pahalı olmasına rağmen B sınıfına göre %10-15 arası enerji tasarrufu sağlar; yani uzun vadede daha kârlıdır.

Soğutma sistemini tasarruflu kullanın

  • Sıcak havalardan klimadan önce vantilatör ile serinlemeyi deneyin. Klimayı 25°C civarında kullanmaya özen gösterin.
  • Mümkünse sabah serin saatlerde tüm kapı ve pencereleri açarak odaları havalandırın. En sıcak saatlerde kapı ve pencereleri kapalı tutun.
  • Stor, panjur veya tente kullanarak kapı ve pencerelerin gölgede kalmasını sağlayın.
  • Aynı odada çok fazla yazıcı ve bilgisayarı bir arada bulundurmayın. Kullanmadığınız elektrikli aletleri tamamen kapatın ve enerji tasarruflu ampulleri tercih edin. Bu ampuller daha az ısındığından ortama daha az sıcaklık yayar.
  • Buharlı soğutma sistemleri de klimaya iyi bir alternatif olabilir. Su buharı odayı serinletmenize yardımcı olur.
  • İzolasyon sadece kış için değildir ! Binanızın duvar yalıtımı iyi yapılmışsa yaz aylarında da ev ya da iş yerinizi serin tutmanız çok daha kolaydır.