You are here

Serbest Tüketici Nedir?

EPDK tarafından belirlenmiş, serbest tüketici limiti olan, yıllık   kwh elektrik sınırını geçmiş, serbest elektrik piyasasına tüketici olarak dahil olarak rekabetçi ve indirimli elektrik fiyatlarından indirim almaya hak kazanmış müşterilere serbest tüketici denir.

ELEKTRİK FATURANIZ YÜKSEK Mİ GELİYOR ? Elektrik faturanız yüksek geliyorsa 0 850 390 28 39 numaralı çağrı merkezimizi arayın, indirimli elektrik fırsatından yararlanın.  

Kimler Serbest Tüketicidir?

Serbest tüketiciler, seçtikleri elektrik satış şirketinden hizmet alma hakkına sahip şanslı bir müşteri grubudur. Bu hak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından düzenlenen yönetmelik ile hayata geçirilmiştir. Örnek vermek gerekirse; günümüzde hepimiz istediğimiz internet şirketinden hizmet alabiliyoruz. Herhangi bir düzenleme ya da kullanım limiti olmaksızın, kullanımımıza ve isteklerimize uygun internet şirketine gidip, istediğimiz tarifelerle hizmet alabiliriz. Ancak elektrik piyasasında, bu hak yalnızca serbest tüketicilere verilmiştir. Daha da açmak gerekirse; internet şirketlerinin çoğunluğu Türk Telekom'un sahip olduğu iletişim alt yapısını kiralayarak, bu alt yapı üzerinden müşterilerine hizmet vermektedir.  Elektrik için de alt yapı sahibi dağıtıcı şirketiniz (CLK, AYEDAŞ) bu alt yapıyı farklı şirketlere kiralar, ve şirketler kendi ürettikleri veya satın aldıkları elektriği, size istedikleri fiyattan ulaştırır.  Serbest tüketiciler, hiçbir sınır olmaksızın, istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp, ucuz / indirimli elektrik kullanabilirler.

Aşağıda listelenen özellikleri sağlıyorsanız, siz bir serbest tüketicisiniz.

  • EPDK'nin belirlediği sınır doğrultusunda, yılda   kilowatt saatinden üzerinde elektrik kullanan her tüketici (mesken ya da kurumsal) serbest tüketici statüsündedir.
  • Yılda   kw saat ise, ayda ortalama  'lik elektrik faturasına karşılık gelmektedir.

  itibariyle, Türkiye   serbest tüketici vardır.

Serbest tüketicinin faydalanabileceği avantajlar nelerdir?

Şu an ülkemizde   serbest tüketici olmasına karşın, bir çoğu bu durumdan habersizdir ve bu avantajlı dünyaya adım atmamış durumdadır. Aşağıda serbest tüketicilerin faydalanabileceği avantajları listeledik:

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçebilirler.
  • Ayda ortalama %5 - 15 arası indirimlerden yararlanabilirler.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun olmadıkları şirketi değiştirip, daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.
  • Bazı elektrik şirketleri, alışveriş çeki, uçuş mili vs. gibi ilginç kampanyalardan müşterilerini faydalandırabilir.

Daha detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Serbest tüketicilerin avantajlardan yararlanması için ne yapması gerekiyor?

Serbest tüketiciyseniz ya da olup olmadığınızı öğrenmek için yapmanız gereken çok basit! Elinize son aylara ait bir elektrik faturanızı alın ve 0 850 390 28 39 numarasından bizi arayın. Çağrı merkezindeki elektrik uzmanlarımız, sizin indirimli elektrik alma hakkına sahip olup olmadığınızı kesinleştirip, size en uygun tarifeyi sunacaklardır. Bundan sonra tek yapmanız gereken sözleşmenizi imzalamakr. Bu işlem tamamen ücretsiz olup, tarafınıza hiçbir bedel yansıtılmaz, sadece indirimli elektrik kullanmaya başlayarak faturalarınızda yapmış olduğunuz tasarrufun keyfine varırsınız.