Elektrik kullanımının ucuz olduğu saatler

Tarife sınıfınıza göre, elektrik birim fiyatı gün içinde yükselip düşebilir. Mesken ve ticarethane aboneleri, tek ve üç zamanlı tarifeler arasında seçim yapabilir. Tarife sınıfınızı değiştirip tasarruf etmek için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız.

Hangi tarifede elektrik fiyatı gece ucuzlar ?

Elektrik aboneliği sırasında, tek ve üç zamanlı olmak üzere iki tarife arasında seçim yapabilirsiniz. İki tarife sınıfı arasındaki fark, tüketimin fiyatlandırmasıdır. Tek zamanlı tarifede, elektrik faturanız tüm gün aynı birim fiyattan hesaplanır. Üç zamanlı tarifedeyse, gün üç zaman dilimine bölünür ve fatura her dilimdeki tüketiminize göre, üç ayrı birim fiyattan hesaplanır. Tarifenin gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için birim fiyatları farklıdır. Gece tarifesi, üç zamanlı tarifedeki en ucuz fiyatlı zaman dilimidir.

Hangi tarifedeyim ?Tüm tüketiciler tarife değişikliği talep etmediği sürece tek zamanlı tarifededir. Elektronik sayaç sahiplerinin üç zamanlı tarifede olduğu kanısı yanlıştır. Hangi tarifede olduğunuz faturadaki tarife grubu satırında yazar.

Hangi elektrik sayacı gereklidir ?

Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik (akıllı) elektrik sayacınız olması gerekir. Elektronik sayacı, mekanik sayaçtan ayıran özellik, tüketimi saat dilimlerine göre ölçerek kaydedebilmesidir. Mekanik sayacınız varsa bölgenizdeki dağıtım şirketine başvurarak ücretsiz olarak değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Üç zamanlı tarifeye nasıl geçilir ?

Elektronik sayacınız varsa ücretsiz olarak tarifenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemi için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız. Başvuru, elektrik şirketinize bağlı olarak müşteri merkezinden ya da online yapılabilir. Mevcut aboneliğiniz iptal edilmeden tarifeniz değiştirilir. Elektrik enerjiniz kesilmez.

Ne zaman ucuz elektrik tüketimi yapılır ?

Üç Zamanlı - Gece Tarifesi

Gece tarifesi saat kaçta başlar ?

Üç zamanlı tarifede, gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için üç farklı birim fiyat vardır. Tüm Türkiye'de gece tarifesi 22.00'den sabah 06.00'ya kadar sürer. Bu süre zarfında elektrik birim fiyatı gündüze göre %62 daha ucuzdur.

Gece elektrik neden indirimli ?

Üç zamanlı tarifenin birim fiyatları elektrik talebinin yoğunluğuna göre ayarlanır. 06.00-17.00 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde birim fiyat, tek zamanlı tarifeye yakındır. 17.00-22.00 saatlerine denk gelen Puant zaman aralığında, birim fiyat en yüksektir; çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zaman denk gelir. Saat 22.00'den sonra, enerji talebinin azalmasıyla beraber, gece tarifesinde elektrik birim fiyatı düşer.

Elektrik gündüz / puant / gece birim fiyatları nedir ?

Tarifelere göre elektrik kWh fiyatları (vergi dahil)
Tarife Tek Zamanlı Üç Zamanlı
Abone Grubu Tüm Gün Gündüz Puant Gece
Mesken        
     
Tiicarethane  

EPDK     tarifesi esas alınmıştır. Gündüz (06.00-17.00), Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasındadır.

Fiyatları kim belirliyor? Elektrik ulusal birim fiyatları EPDK kontrolünde üç ayda bir güncellenir. Tüm serbest olmayan tüketiciler ulusal fiyatlardan elektrik alır. Serbest tüketici olmak hakkında daha fazla bilgi alın.

Gece tarifesi kullanarak tasarruf edilir mi ?

Tek ve üç zamanlı tarife seçenekleri için, biri diğerinden daha ucuzdur demek güçtür. Tarifelerin avantajı tamamen elektrik kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır. Üç zamanlı tarifenin gece fiyatı ucuz da olsa, tüketiminizin büyük kısmını bu saat aralığında yapmazsanız tüm avantajını yitirir. Elektrik faturasında, tüketiminizin ne kadarını hangi zaman diliminde yaptığınızı görebilirsiniz. Eğer puant aralığı tüketiminiz yüksekse üç zamanlı tarifeyi tercih etmeyin.

Ucuz elektrik saatleri kimin için avantajlı ?

Elektrik tüketiminizi gece saatlerine kaydırarak üç zamanlı tarifede tasarruf edebilirsiniz.

  • Isınmak için elektrik kullanıyorsanız geceleri soğuk saatlerde ısıtmanız daha ucuza gelecektir. (Klima, elektrikli radyatör ve infrared ısıtıcı kullananlar)
  • Sıcak su için elektrikli termosifon kullanıyorsanız, termosifonu yalnızca gece dolurarak tasarruf edebilirsiniz.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece yıkamaya programlayarak üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilir.