DASK nedir? DASK sigortası ya da Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
DASK Logo

Deprem, Türkiye'de en sık yaşanan afet türü. 1999 Depremi sonrası yaşamımıza giren Zorunlu DASK sigortası evinizi depremde oluşabilecek zararlara karşı koruma altına alırken, yaşamın hızla normale dönmesi için gerekli finansmanı da sağlıyor. DASK, DASK sigortası ya da Zorunlu Deprem Sigortası'yla ilgili tüm sorularınız için yazımızı inceleyebilirsiniz.


DASK Nedir?

DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Yıllık hesapları bağımsız denetim firması tarafından incelenen, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kamu kuruluşu olan DASK'ın esas amacı Zorunlu Deprem Sigortası programının başarıyla yürütülmesidir.

Zorunlu Deprem Sigortası ya da DASK sigortası nedir?

DASK sigortası ya da Zorunlu Deprem Sigortası, DASK’ın birlikte çalıştığı sigorta şirketleri vasıtasıyla bina sahiplerinin zararlarını nakit olarak karşılayan bir teminat sistemidir.

DASK sigortası hangi durumları kapsar?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK sigortası) 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu'nun 2.maddesinde  "Binalarda depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem nedeniyle ortaya çıkan yangın, infilak, dev dalga (tsunami) ve yer kayması sonucu oluşan maddi zararları teminat altına alan zorunlu sigortayı, ifade eder" şeklinde tanımlanmıştır.

Uyarı! Depremden kaynaklanmayan doğal afetler DASK sigortası kapsamında yer almaz. Bu konudaki önlemlerinizi farklı tipteki konut sigortalarıyla almalısınız.

DASK sigortası binanızın temelleri, duvarları (bahçe, istinat, ana duvar vb.), tavan ve tabanları, merdiven, asansör, çatı, baca ve benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümlerinde oluşabilecek maddi hasarları teminat kapsamında değerlendirir.

Enkaz kaldırma masrafları, manevi tazminat ya da taşınırlarda meydana gelebilecek hasarlar gibi durumlar Zorunlu Deprem Sigortası'nın kapsamı dışındadır, ancak sigorta şirketlerinin sunduğu farklı konut sigortalarıyla önleminizi alabilirsiniz. Eğer binanız çeşitli nedenlerden ötürü Zorunlu Deprem Sigortası'nın kapsamına girmiyorsa İhtiyari Deprem Sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz.

DASK sigortası nasıl yapılır?

“Zorunlu Deprem Sigortası”, DASK’ın birlikte çalıştığı sigorta şirketleri, bunlara bağlı acenteler ve banka şubelerinden yapılıyor. Poliçeler yetkili sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acenteleri aracılığı ile DASK nam ve hesabına düzenlenmektedir. Sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acentelerine başvurarak poliçenizi hazırlatabilirsiniz.

DASK sigortası yaptırmak ve sigorta şirketlerine ulaşarak daha fazla bilgi almak için:

DASK Başvuru ve Bilgi Alma Formu

DASK sigortası için gerekli bilgi/belgeler:
Tapu Sahibinin Sigortalanacak Binanın
 • Adı ve T.C.
  Kimlik Numarası
 • Vergi Kimlik No
  (Tüzel Kişiler için)
 • Adresi
 • Cep telefonu
  • Meskenin (Dairenin) Brüt
   Yüzölçümü (m2) ve Kullanım Şekli
  • Açık Adresi ve
   Tapu Bilgileri
  • İnşa Yılı, Yapı Tarzı
   ve Toplam Kat Sayısı
  • Hasar Durumu

  Bilgi ve belgelerinizin doğruluğundan emin olun! Zorunlu Deprem Sigortası tümüyle beyan esasına dayanır. Poliçenizi yaparken sunduğunuz bilgilerdeki yanlışlıklar zararınızın karşılanmamasına neden olabilir.

  Eğer farklı bir anlaşmanız yoksa Sigorta poliçenizi her sene yenilemelisiniz. Sigortanızı her yıl düzenli yenilemeniz size daha uygun fiyat seçenekleri sunulmasını sağlar. Şu anda ilk yenilemede %10, ikinci yenilemede %20'ye varan bir fiyat avantajı sunulmaktadır. Bu indirimden faydalanmak için poliçe bitim tarihinize en geç 1 ay kala yeni poliçeniz düzenlenmelidir.

  Ülkemizdeki her konut için 10 haneli özel bir numara tanımlıdır. Adres Kodu olarak adlandırılan bu numarayı kullanarak DASK sigortası işlemlerinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz

  DASK sigortası teminatı ne kadar?

  Zorunlu deprem sigortasına ilişkin üst teminat tutarı her yıl Resmi Gazetede ilan edilmektedir. 7 Eylül 2019 tarihinden itibaren sigortanın karşılayacağı üst bedel bütün yapı tiplerinde 215 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu bedelin belirlenmesinde binanın yeniden inşa maliyeti dikkate alınmaktadır.

  DASK Poliçe prim ve sigorta bedeli hesaplaması nasıl oluyor?

  Sigorta primlerinin tespitinde bina yüz ölçümü, inşaat türü ve kalitesi, binanın üzerinde bulunduğu arazinin zemin özellikleri, deprem riski ve benzeri unsurlar değerlendirilmektedir. Eğer binanızın değerini teminat tutarından yüksek buluyorsanız sigorta şirketlerinden ek teminat isteyebilirsiniz.

  Deprem sonrası DASK sigortası süreci nasıl işleyecek?

  Zorunlu Deprem Sigortasının amacı, depremin neden olabileceği maddi zararlardan bizleri koruyarak deprem sonrası hayatın hızlı ve güvenli şekilde olağan akışına dönmesini sağlamaktır.

  Evim depremde hasar görürse nereyi aramalıyım? Konutunuzun depremde hasar görürse 125'i arayarak "Alo Dask" çağrı merkezine ulaşmalısınız.

  Poliçe ya da vatandaşlık numarası, hasar gören konutun açık adresi ve telefon numaranız istenerek, sizin için bir hasar takip dosyası oluşturulacaktır. DASK hasar tespit görevlisi konutunuza gelip tazminat tutarını belirledikten sonra bu tutar, en geç 30 gün içinde tapuda adı yazılı kişinin adına en yakın banka şubesine gönderilecektir.

  DASK sigortası yaptırmak zorunda mıyım?

  DASK sigortası, belediye sınırlarında kalan binalar için düşünülmüş bir teminat sistemidir. Bu sigortanın hangi binalar için zorunlu tutulduğu Afet Sigortaları Kanununun 10.maddesinde ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. En sade ifadeyle, eğer yaşadığınız ev belediye sınırları içerisinde, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabiyse sigortayı yaptırmalısınız.

  Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmazsam ne olur?

  Afet Sigortaları Kanununda Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmazsanız alım, satım ve kiralama gibi tapu işlemleri, su ve elektrik abonelik işlemlerinizin tamamlanmayacağı ifade edilmiştir. DASK sigortanız yoksa konut sigortası yaptırmanız da mümkün değildir. Sigortayı yaptırmamanın para cezası bulunmamaktadır.

  Elektrik aboneliği yaptırırken DASK poliçesi gerekli! Taşınıyorsanız ve yeni bir elektrik aboneliği açmanız gerekiyorsa gerekli belgeler ve işlemler ile ilgili daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz: "Taşındığınız Yere Elektrik Aboneliği Açtırırken Ne Yapılmalı?"