TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Adil kullanım kotası nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet kullanıcıları tarafından sık sorulan sorulardan olan "limitsiz internet almıştım, niye hızım yavaşladı", "limitsiz internet aldım, kota çıktı" gibi durumlarda size yardımcı olacak bu kısa rehberi hazırladık.

Limitsiz internet ne demek?

Limitsiz internet, kullandığınız internet (data download/upload) miktarına bağlı olarak ödediğiniz faturanın değişmediği internet aboneliği modelidir. Limitsiz internette ne kadar internet kullanırsanız kullanın faturanızda önceden anlaştığınız miktarda ödersiniz. Limitli internette ise faturanız kullanımınıza bağlı olarak değişir. Limitinize ulaştıktan sonra kullandığınız her Mb için belli bir ücret ödersiniz ve faturanızda sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bazı internet servis sağlayıcıları ise "aylık maksimum internet ücreti" gibi uygulamalarla, yüksek fatura ödemenizi önleyen hizmetler sunarlar. Yine de bu yüzden, internet kullanımınıza çok hakim olmadığınız sürece limitsiz internet paketlerine yönelmenizi öneririz.

Limitli, limitsiz internet seçerken aylık internet kullanımınıza hakim olmanız daha doğru paketi bulmanızı sağlayacaktır.

Limitli/Limitsiz Karşılaştırma

Örnek İnternet Paketi10 GB'lık kullanım5 GB'lik Kullanım

Limitli Paket (6GB)90TL40 TL

Limitsiz Paket73TL73 TL

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

AKK uygulaması, Türkiye Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından zorunlu kılınmış bir uygulamadır. Ancak adil kullanım kotası'nın ne kadar olacağı, dolduktan sonra internet hızının ne kadar düşeceği internet servis sağlayıcısına bağlıdır. Adil kullanım kotası'nın (AKK) aynı hizmet için aynı ücreti ödeyen kullanıcılar arasında hizmette kalite eşitliği yaratmaya yönelik bir uygulamadır. AKK sayesinde sizinle aynı hattı kullanan başka kullanıcıların, aşırı yükleme yaparak, sizin kullanmanız gereken bant genişliğini çalmalarının önüne geçilir, bu sayede size söz verilen internet hızını (bant genişliği) kullanmanız engellenmez. Adil kullanım kotası olmayan internet paketleri de mevcuttur ancak bunların fiyatı, AKK'li muadillerine kıyasla çok daha pahalıdır. Aynı hızda bir internet aboneliğinin AKK'siz versiyonuna iki katına yakın ücret ödemeniz gerekebilir. İnternetten çok büyük hacimlerde data indirmiyorsanız AKK'li paketleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Online dizi film izleme sitelerinde çok vakit geçiriyorsanız, bu film ve dizilerin boyutları için "internet kotam ne olmalı?" yazımızı okuyabilirsiniz. Her ne kadar çoğu tüketicinin yararına olan bir uygulama olsa da, AKK özellikle internet camiasından tepki görmektedir. "AKK'ye hayır", "AKK'den kurtulma harekatı" benzeri oluşumlar bu uygulamayı kandırıcı bulmakta, kaldırılmasını talep etmektedirler.

Adil Kullanım Kotası Öğrenme

Adil kullanım kotasının ne kadarını doldurduğunuzu ve doldurduğunuz takdirde hızınızda ne gibi bir değişiklik olacağını görebilmek için, internet servis sağlayıcısı şirketler online sorgulama arayüzleri geliştirmişlerdir. Yine de farklı internet kota sorgulama programları indirebilirsiniz. Aynı amaca yönelik internet kota sayacı programları da vardır. Bu programlar anlık olarak data indiriminizi takip ederek sizin kotanızı doldurmaya ne kadar kaldığını gösterirler. Yine de bu kotalar farklı algoritmalarla çalıştıkları için, yaklaşık bir kullanım göstermektedirler. Bu yüzden farklı programlar veya farklı arayüzlerle farklı kullanım oranları görebilirsiniz.

Farklı internet kota sayacı programları farklı algoritmalar kullandıkları için yaklaşık bir sonuç gösterirler.

Adil Kullanım Kotası Kalktı mı?