TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Fiber internet, adsl ve kablonet arasındaki farklar nelerdir ?

Güncelleme tarihi
min reading

Türkiye'de yüksek hızda geniş bantlı internet hizmetine erişmek için, ADSL, fiber optik ve kablo olmak üzere farklı bağlantı türleri kullanılabilir. Bu yazıda internet teknolojileri arasındaki farkları ve Türkiye'deki ağ altyapılarını ele alıyoruz.

Turkcell Superonline, Doping, TurkNet ve Vodafone Süpernet adsl hizmeti sağlayan firmalardır. Kablo TV ağı üzerinden internet hizmetini yalnızca Türksat Uydunet verir. Fiber internet hizmetini de Superonline, Doping ve TurkNet kısıtlı sayıda merkezde sunar.

Teknolojik farklılıklar

ADSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line); yani Asimetrik Dijital Abone Hattı teknolojisi, bakır telefon kabloları aracılığıyla veri iletimini sağlar. Bu sistemde bilgi transferi telefondan bağımsız ama aynı hat üzerinden gerçekleşir. Sistem zaman içinde geliştirimiş ve daha hızlı bilgi transferi sağlayan ADSL 2+ ve VDSL gibi türevleri ortaya çıkmıştır.

Fiber optik

Fiber optik, cam veya plastikten yapılmış şeffaf ve ışığı iletme özelliği olan bir kablo türüdür. Fiber optik kablolar her türlü verinin yüksek hızda iletimi için kullanılır. Bu kablolar uzun yıllar dayanır ve dışarıdan müdahale etmek zor olduğu için yüksek güvenlikli bir iletişim sağlar. Optik kablo teknolojisi daha fazla veri taşınmasına olanak sağlar.

Kablonet / Uydunet

Bu teknoloji, Kablo TV altyapısını kullanarak telefon hattına gerek kalmadan modem aracılığıyla internet bağlantısı kurar. Bu teknolojide genellikle koaksiyel (eş eksenli) kablolar kullanılır. Kablo teknolojisinin en önemli artısı mesafeye bağlı olarak internet hızının düşememesidir. 

Bağlantı hızları karşılaştırması

ADSL teknolojisinde modeminiz telefon santraline ne kadar yakınsa o kadar hızlı hizmet alabilirsiniz. Teknolojik gelişmelerle beraber 16 Mbps ve üstü hızlardan bahsetmek mümkün olsa da, bu rakamın teorik olarak hesaplandığını ve gerçek hızında daha düşük olacağını unutmayın. Birçok bağlantı hız testi uygulamasından gerçek hızınızı ölçebilirsiniz. ADSL sisteminin asitmetrik oluşu indirme hızının yükleme hızından daha yüksek olduğunu gösterir. Örneğin, aynı büyüklükte bir dosyayı göndermek indirmekten daha uzun sürer. Diğer bir dezavantajı ise, bant genişliği haneler arasında paylaşıldığından hane sayısı arttıkça ortalama hızın düşmesidir.

Kablo teknolojinin ADSL'den farkı ise, veri yükleme ve indirme hızları eşit olan simetrik internet hizmetini sunabilmesidir. Genel olarak kablo internet hızı, modem teknolojisi, genişbant için ayrılmış radyo frekansı kanalı ve aktif kullanıcı sayılarına bağlıdır. Özellikle DOCSIS 3.0 teknolojisine sahip modemlerle ile fiber internete yakın hızlara ulaşmak mümkündür.

Sunulan paket ve başlangıç fiyatları

İnternet firması ADSL Fiber Kablo
Superonline 54,90 TL/ay 59,90 TL/ay Yok
Millenicom - Doping 69,90 TL/ay 74,90 TL/ay Yok
Vodafone SüperNet İlk 6 ay 59,90 TL/ay, sonrasında 74,90 TL/ay İlk 6 ay 59,90 TL/ay, sonrasında 74,90 TL/ay Yok
Digiturk 69 TL/ay 69 TL/ay Yok
TurkNet 64,99 TL İlk 3 ay 24,50 TL/ay - 12 Ay 49 TL/ay Yok
Kablonet (Uydunet) Yok Yok 25,99 TL/ay
D-Smart  32 TL/ay 32 TL/ay Yok
Extranet 9,90 TL/ay 59,90 TL/ay Yok

Bireysel abonelere sunulan en düşük fiyatlı paketlere yer verilmiştir. Paket içeriği, kota, AKN ve bağlantı hızları değişik olabilir.