TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Görüntülü konuşma ne kadar internet harcar?

Güncelleme tarihi
min reading

Uzakta olan sevdiklerimizle yüz yüze görüşmemizi sağlayan görüntülü konuşma teknolojisi son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. İnternet üzerinden görüntülü konuşma imkanı sunan uygulamalar sayesinde ailemiz veya arkadaşlarımızla hasret giderebiliyor, iş arkadaşlarımızla toplantılarımızı internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Peki görüntülü konuşma internet paketimizden ne kadar harcar? İşte görüntülü konuşma hakkında merak ettikleriniz...

İnternetten görüntülü konuşma kotayı ne kadar etkiler?

 • Ortalama olarak internetten görüntülü konuşmak:
 • 1 Saniyede 100 KB,
 • 1 Dakikada 6000 KB,
 • 1 saatte 360000 KB yani 360 MB veri harcar.

Görüntülü konuşma yaptığınız uygulamalarda bu veri harcama miktarları değişebilir. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz rakamlar Whatsapp üzerinden görüntülü konuşma yaparken normal veri harcama standartlarında ortalama olarak harcanan veri miktarlarıdır.

Elbette daha az veri harcamak için uygulamalarda seçenekler de vardır. Örneğin Whatsapp uygulamasının veri tasarrufu modu etkinleştirildiğinde görüntü kalitesi vb. ayarlar veriyi daha az harcayacak şekilde ayarlanır ve bu sayede internetinizden daha az bir miktar harcanmasını sağlayabilirsiniz. Skype ve benzeri uygulamalarda ise görüntü kalitesi ayarlarını değiştirdiğinizde daha düşük kalitede daha az veri harcanacağı için tasarruf edebilirsiniz.

Görüntülü konuşmada daha az veri kullanımı için ne yapmak gerekir?

Uygulamalar üzerinden görüntülü konuşurken daha az internet harcamak için eğer uygulamalarda böyle bir özellik varsa veri tasarrufunu etkinleştirebilirsiniz. Örnek olarak Whatsapp uygulamasının veri tasarrufu modu vardır ve uygulamayı bu modda kullandığınızda daha az veri harcayacak şekilde ayarlanır. Bu sayede çok daha az veri ile görüntülü konuşma yapabilirsiniz.

 • Whatsapp görüntülü konuşmada daha az veri harcamak için:
 • Uygulamadaki Ayarlar bölümüne gelin. (Android için sağ üst köşedeki alt alta olan 3 noktaya, iOS için ayar simgesine tıklayın)
 • Veri ve saklama (depolama) alanı kullanımı seçeneğini açın.
 • Veri Tasarrufu seçeneğini aktif hale getirin.

Skype gibi daha yüksek veri harcayan uygulamalarda ise görüntü kalitesi ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Görüntü kalitesini düşürdüğünüzde internet daha az harcanmış olur. 

Ne kadar yüksek kalite o kadar çok veri!Yüksek kaliteli video izlemek gibi yüksek kaliteli görüntülü konuşmada da gönderilen ve alınan veri yüksek olacağı için internet kotanızdan daha çok veri harcanır. İnternet kotanızla ilgili bir sınırınız varsa bu işlemleri yaparken düşük görüntü kalitesi tercih ederek tasarruf edebilirsiniz.

Görüntülü konuşma için kullanılan popüler uygulamalar nelerdir?

Görüntülü konuşma için telefonunuz veya bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir çok uygulama bulunmaktadır. Bunlardan ücretsiz olarak kullanılanlarına örnek olarak Whatsapp, Skype, Zoom, Viber, Line gibi mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulamalarını sayabiliriz. Bu uygulamalardan bazıları akıllı telefonlarda kullanılmaya daha uygun mesajlaşma ve konuşma uygulamaları olup, bazıları ise yüksek kaliteli görüntülü konuşma, video konferans, ekran paylaşımı gibi daha gelişmiş ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir.

Konuşma ve mesajlaşma uygulamaları

Konuşma ve mesajlaşma uygulamaları daha çok akıllı telefonlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve internet üzerinden alternatif olarak haberleşme imkanı sunmayı amaçlayan uygulamalardır.

SMS yerine internet üzerinden mesajlaşma, MMS yerine internetten görüntü ve video paylaşımı sunan bu uygulamalarda sesli konuşma özelliği de eklenince cep telefonu ile haberleşme algımız tamamen değişti. Uygulamalardaki görüntülü konuşma ile birlikte ise internetin olduğu her yerden telefonlarımızla birbirimizi hem görüp hem sohbet etme imkanına kavuştuk! 

Peki en çok kullanılan konuşma ve mesajlaşma uygulamaları neler? Akıllı telefonu olan hemen herkesin kullandığı Whatsapp konuşma ve mesajlaşma uygulamalarının başında geliyor. Uygulamaya eklenen görüntülü konuşma özelliği ile birlikte telefonlarımızdan Whatsapp ile görüntülü olarak görüşebiliyoruz. Dilerseniz konuşmalarınıza arkadaş ekleyerek ikiden fazla kişi olarak da görüşme yapmak mümkün. Uygulamayı bilgisayarda kullanmak isteyen kullanıcılar için tarayıcı üzerinden açılan Whatsapp Web'de ise görüntülü konuşma özelliği bulunmuyor.

Viber ise bir diğer popüler konuşma ve mesajlaşma uygulaması. İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bu uygulamada görüntülü olarak da görüşme yapabilirsiniz. Whatsapp ve Viber dışında Line da bu uygulamalara alternatif olarak internet üzerinden ücretsiz mesajlaşama ve konuşma ile birlikte görüntülü konuşma teknolojisi sunuyor.

Konuşma ve mesajlaşma için tasarlanmış uygulamalar telefonunuzda daha az veri ile görüntülü konuşma yapmanıza olanak sağlar. 

Video görüşme programları

Video görüşme uygulamaları, görüntülü konuşma ile beraber toplu olarak video konferans yapmak için özelleşmiş uygulamalardır. Bilgisayarlarda kullanmaya uygun olarak daha gelişkin özellikler içeren bu uygulamaların çoğunda yapabileceklerinizi sayarsak:

 • Yüksek kaliteli görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
 • Çok sayıda kişinin katılabileceği video konferanslar ve toplantılar düzenleyebilirsiniz.
 • Ekran paylaşım özelliği ile kendi ekranızdaki görüntü ve işlemleri karşı tarafın da görmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte film izlemek veya bir işlemi beraber gerçekleştirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.
 • Etkinlik oluşturabilir ve link olarak paylaşabilirsiniz. Böylece video görüşme etkinliğinize bağlantı paylaştığınız kişiler tek tıkla katılabilir.
 • Birlikte oyun oynayabilir ve eğlenebilirsiniz. Oyunlarınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Görüşmeleri kaydederek daha sonra izlemek için saklayabilirsiniz.

Video görüşme programlarının en yaygın kullanılanları arasında Skype ve Zoom akla gelmektedir. Bereber oyun oynayıp sohbet eden arkadaş grupları için ise Discord gibi uygulamalar hem görüntülü görüşme hem de yayın gibi imkanlar sunuyor. Bunlar dışında aynı amaçlarla kullanılam bir çok uyguama bulunuyor. Elbette yukarıda saydığımız özellikler uygulamalara göre değişmekte.

Bu uygulamalar hem ücretli hem ücretsiz servisler sunmaktadırlar. Örneğin Zoom'da ücretsiz seçeneklerde konuşmaya katılacak kişi sayısı 100 kişi olurken, ücretli seçeneklerle özellikleri arttırabiliiyorsunuz. Skype ise SMS ve Sabit Hat aramalarına ücret uyguluyor. Bunun dışında Skype mesajaları, Skype aramaları ve görüntülü konuşma gibi tüm özellikler ücretsiz.

Görüntülü konuşma programlarının çoğu PC ve laptoplarda kullanıldığı gibi mobil uygulama olarak akıllı telefon ve tabletlere de indirilebiliyor. Bazı özelliklerde daralma olabilse de mobil olarak da bu uygulamaları kullanabilirsiniz. 

Görüntülü konuşmada nelere dikkat etmeliyiz?

Görüntülü konuşma için ister telefon uygulamaları, ister bilgisayar programlarını kullanın, internet harcaması açısından bazı önlemler alabilirsiniz. Eğer telefonunuzdan sık sık görüntülü konuşma yapıyorsanız "Kotadan ne kadar harcar?" sorusu aklınızda olacaktır. Bu durumu dert etmemek için limitsiz internet erişimi olması faydalı olacaktır.

 • Görüntülü konuşmanın internet harcamanızda istemediğiniz bir sonuç oluşturmaması için:
 • Mobil veri kullanımı için internet kullanımınızı ve görüntülü konuşma sürelerinizi takip ederek ihtiyacınıza göre bir paket seçebilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca sınırsız internet erişiminiz olan yerlerde görüntülü konuşma yapmaya çalışabilirsiniz.
 • Özellikle bilgisayarda kullanıma uygun olan yüksek kaliteli görüntülü konuşma programlarını kullanmak için eviniz ve iş yerinizde limitsiz internet paketleri tercih edebilirsiniz.