TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

İnternet Hız Testi Nedir ve Ne için Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet hızınızın çok yavaş olduğunu mu düşünüyorsunuz? ADSL ve Fiber internet paketinizde satın aldığınız hızı alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Ya da internet paket hızınızı mı merak ediyorsunuz?  İnternetinizin gerçekten yavaş olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki ücretsiz hız testi aracımızı kullanabilirsiniz. Hız testinde çıkan rakamların ne anlama geldiğini ve yavaş internet bağlantınız için neler yapabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz. 

ADSL or Fiber İnternet hızını test et!

Hız testine başlamadan önce nelere dikkat etmeli? 

 • Tüm indirmelerinizi durdurun.
 • Hız testi yaptığınız bu sekme dışında açık tüm sekmeleri kapatın.
 • Arkaplanda çalışan programların tamamını kapatın ya da uyku moduna alın.

İnternet Hızı ne için test edilir?

İnternet tarifesi alırken internet şirketleri size belirli bir hıza kadar hizmet vermeyi taahhüt eder. Bu hızlarda net olarak bu rakam sunuluyor mu yoksa "-'e kadar" gibi bir ifade geçiyor mu dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda bu değer en yüksek verilebilecek hızın ne olduğunu belirtir.

Hız Testi araçlarıyla hızınızı test ettikten sonra eğer size sözleşmenizde taahhüt edilenden daha düşük bir hız sunuluyorsa herhangi bir arıza olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Modem kablolarını kontrol edip resetledikten sonra hala sorununuz devam ediyorsa, internet hizmeti aldığınız şirket ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Onlar aracılığıyla arıza kaydı oluşturabilir ve böylece sahip olmanız gereken internet hızınıza kavuşabilirsiniz.

İnternet Hız Testi'nin sonuçları ne anlama geliyor?

sim cards

İndirme (Download) Hızı, Megabit /saniye cinsinden (Mbps) 

Mega Bit Per Second (Mbps) birimi ile ölçülen download hızı aslında internet hızının düşük olduğunun düşünüldüğü durumlarda bakılması gereken en önemli değer. İnternet şirketlerinin kullanıcılara satış yaparken sunduğu rakam da bu oluyor genellikle. Bir hattın hızını belirlerken en önemli gösterge olan İndirme Hızı, cihazının ne hızda internetten veri çekebildiğini gösteriyor. Genellikle internet bağlantıları indirme işlemlerini, yükleme (upload) a göre çok daha yüksek hızlarda olacak şekilde sunuluyor. İnternette gezinme ve online video izleme gibi çoğu aktivite için internet indirme hızı etkili. Bu rakam ne kadar yüksekse internet hızınız da o kadar iyi anlamına geliyor.

Yükleme (Upload) Hızı, Megabit /saniye cinsinden (Mbps)

 Tam tersi işlemi ise Upload değeri belirliyor. Eğer internetten bir dosya da program indirmek değil de herhangi bir şey yüklemek isterseniz Upload yani Yükleme Hızı değerine bakmak gerekir. Genellikle Upload hızı Download hızına göre çok daha düşük olacak şekilde sunulur. Yine aynı şekilde değer ne kadar yüksekse o kadar hızlı ve iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Jitter Değeri ( Gecikme), milisaniye cinsinden (Ms) 

Packed Delay Variation (PDV) olarak da anılan jitter değeri gecikmedeki gibi ne kadar düşük bir rakam olursa o kadar iyidir. Milisaniye cinsinden ölçülen bu değer yüksekse bağlantınızın elastik olmadığı anlamına gelir ve örneğin video görüşme gibi durumlarda kesilme ve düşme ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.  

Ping, milisaniye cinsinden (Ms)

Bu değer ne kadar yüksekse o kadar kötüdür. Özellikle video oyunu oynarken ping değeri ile performans ölçebilirsiniz. İndirme ya da yükleme değerlerinin çok da önemli olmadığı bu gibi durumlarda Ping'e bakarak internet hızı hakkında yorum yapılabilir. İnternet bağlantınızın ne kadar duyarlı olduğunu gösteren bu değer eğer 100 ve üzerindeyse bazı uygulamalarda yeterli verimi alamayabilirsiniz.

İnternet hızınızın iyi olması ne anlama gelir?

Genellikle bir internetin iyi olduğunu, hızının yüksek olduğunu aşağıdaki değerler bize gösterir:

 • Yüksek download hızı
 • Yüksek upload hızı
 • Düşük jitter ve gecikme değerleri
 • Düşük ping değeri (100 Ms ve altı olmalıdır)

Yukarıdaki değerlerden sadece biri bile olması gerekenden düşük veya yüksek olduğu durumda internet hızınızın düşük olduğununun bir göstergesi olabilir ve internetinizin yavaş olmasına ve kesilmesine yol açabilir.

Değerlerinizin "İYİ" olduğunu nasıl anlarsınız? Hemen aşağıda hangi değerlerle hangi aktiviteleri gerçekleştirebileceğinizi özetledik.

Popüler uygulamalar için gereken internet hızı nedir?

İnternetteki günlük aktiviteleriniz internet bağlantı hızınızdan etkilenmektedir. Tarayıcıda bir sayfanın ne kadar hızlı açıldığı ya da bir dosya indirme ya da online olarak bir film izleme... Tüm bu aktiviteleri sorunsuz ve takılmadan gerçekleştirmek için size uygun internet hızını belirlemeniz gerekmektedir. 

Online tüm aktiviteler için ideal internet hız değerleri

Hangi uygulamayı internette hangi aktivite için kullandığınıza göre değişen internet hızı rakamlarını listeledik. Buna göre kullandığınız uygulamalar ve video oyunları gibi farklı ürünlerde hangi internet hız değerlerinin size uygun olduğunu keşfedin.

Aktivite Önerilen bağlantı hızı
Netflix ile film - dizi izlemek için gereken hız Önerilen minimum değer:  1.5 Mbps Download (İndirme) Hızı
HD (720p kalite) için önerilen minimum değer: 5.0 Mbps download
Youtube'u takılmadan izlemek için gereken internet hızı Önerilen minimum değer: 0.5 Mbps Download (İndirme) Hızı
480p, 720p, or 1080p gibi farklı görüntü kaliteleri farklı internet hızı olmasını gerektirecektir. 480p çoğu cihaz için yeterli olsa da daha iyi kaliteye sahip 720p veya 1080p değerlerine ise daha hızlı bir internet ile ulaşabilrsiniz. Youtube'da gitgide bu değeri yükseltin, takılmadan izleyebildiğiniz en yüksek değerde sabit tutup sonraki videolarda da aynı değeri seçebilirsiniz.
Online video oyunları için (CS:GO, PUBG vb.)  Önerilen maksimum değer: Düşük olması gerekmektedir (Ping değerinin 100 milisaniye'den az olması önerilir)
İndirme ve yükleme hızı değerleri burada oyunlar için önemli değildir. Ping bağlantınızın ne kadar duyarlı olduğunu gösterir ve bu rakama göre video oyunu oynarken Ping değeri ne kadar düşük ise oyun deneyimi o kadar iyi olmaktadır.
Skype için gereken hız Sesli aramalar: 0.1 Mbps download / 0.1 Mbps upload
Görüntülü aramalar: 0.5 Mbps download / 0.5 Mbps upload
HD görüntülü aramalar: 1.5 Mbps download / 1.5 Mbps upload
Spotify için gereken hız Önerilen minimum Download değeri: 0.15 Mbp

Popüler uygulamalar için gereken internet hızları nelerdir?

ADSL veya fiber internetinizin bağlantı hızına göre indirme süreleri ve performanslar değişkenlik gösterebilir. Sık kullanılan uygulamalarda sorunsuz ve rahat bir kullanıcı deneyimi için gereken minimum internet hız değerlerini listeledik:

İnternet hızına göre indirme süreleri ne kadardır?
Ürün/Uygulama İnternet Hızı Downloading an Internet page (250Kb) HD bir film (ortalama 4GB) 20 tane 8 Megapiksel fotoğraf (ortalama 500 MB)
ADSL 2 Mbit/s'e kadar 1 saniye 4 saat 45 dakika 33 dakika 30 saniye
8 Mbit/s'e kadar 0,3 saniye 1 saat 15 dakika 8 dakika 30 saniye
ADSL2+ 24 Mbit/s'e kadar 0,1 saniye 22 dakika 3 dakika
VDSL 50 Mbit/s'e kadar < 0,1 saniye 11 dakika 1 dakika 30 saniye
Fiber 500 Mbit/s'e kadar < 0,1 saniye 1 dakika 10 saniye 8 saniye

İnternet şirketinizi değiştirmek istiyorsanız hemen internet şirketlerini inceleyip başvurunuzu yapın!

İnternet bağlantı hızını etkileyen faktörler nelerdir?

No Wi-Fi

İnternet hızınızın tarifenizde taahhüt edilenden daha düşük olduğu durumlarda aşağıdaki sorun ve arızalar meydana gelmiş olabilir:

 • Modem ile cihazın birbirinden çok uzak olması sebebiyle sinyallerin karışması
 • Modemizine birden fazla kullanıcın aynı anda bağlı olması
 • İnternet şirketinizin hatlarında olan bir sorun nedeniyle tam kapasiteye ulaşılamaması
 • Binanıza gelen bağlantı kablolarının internet şirketinin sokaktaki hatlarına olan uzaklığı

İnternet bağlantı hızını arttırmak için neler yapılabilir?

Modemi Baştan Başlatmak / Resetlemek

Çoğunlukla modemi resetlemek birçok sorunu çözebilir. Modemi resetlemek için önce cihazın üstünde bulunan tuştan cihazı kapatmak ve 30 saniye sonra tekrar açmanız gerekir. Cihazı kapattığınızdan emin değilseniz, modemin adaptör kablosunu prizden çıkartıp, 30 saniye bekleyip tekrar takabilirsiniz. Cihaz resetlendikten sonra internet bağlantısının tekrar kurulması için bir süre geçmesi gerekebilir. İnternet bağlantısının olup olmadığını modem üstünde bulunan uyarı ışıklarından takip edebilirsiniz. İnternetiniz varsa, modeminiz üzerindeki İnternet ışığı yeşil renkte sabit bir şekilde yanar.

Wi-Fi yerine Ethernet Kablosu ile bağlanma

Veri akışı sırasında herhangi bir kayıbı önlemek için Kablosuz bağlanmak yerine modeminizin içinde bulunan daha geniş bir sabit telefon kablosuna benzetebileceğimiz ethernet kablosu yardımıyla da internete bağlanmayı deneyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aldığınız internet hızının tamamını kullanabilmek için en iyi yöntem ethernet kablosu ile bağlantı kurmaktır.

Paket Yükseltme

Mevcut internet sağlayıcınızı arayarak daha yüksek pakete geçme hakkında bilgi alabilirsiniz. Şirketlerin sürekli güncellenen kampanyaları ile avantajlı fiyatlarla belki de daha hızlı bir pakete geçiş yapabilirsiniz.

İnternet Şirketi Değiştirme

Bununla birlikte dilerseniz farklı şirketlerde de benzer fiyatlara daha hızlı paketler sunulup sunulmadığına bakabilir ve şirket değiştirebilirsiniz.