TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Mobil veri tasarrufu: Mobil veri nasıl daha az kullanılır?

Güncelleme tarihi
min reading

Mobil internet artık hayatımızın son derece önemli bir parçası haline geldi. Mesajlaşma, konuşma, müzik dinleme, video izleme, ödeme ve bankacılık işlemleri gibi pek çok işlemimizi atık her yerde ve her an yapabilmek istiyoruz. Bunun için de internete ihtiyaç duyuyoruz. Mobil internet kullananların en büyük şikayeti ise mobil verilerinin çok çabuk harcanması, mobil internet paketlerinin çok çabuk bitmesi ve yüksek ücretler ödemek zorunda kalmaları. Bu durumları önlemek sandığınızdan da kolay! Tek yapmanız gereken mobil interneti doğru ve tasarruflu kullanmanızı sağlayacak, gereksiz mobil veri harcamalarına son verecek önlemleri uygulamak. İşte bu önlemleri yazımızda sizler için anlattık...

Mobil internet neden çabuk biter?

Mobil internet paketlerinin çabucak bitmesinden şikayetçiyseniz bazı ufak detayları gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Telefonlarımızda internet kullanımı ile ilgili gözümüzden kaçan bazı durumlar internet paketimizin çabuk bitmesine yol açabiliyor. Bazı uygulama ayarları ve güncellemeler ile ilgili yapacağınız değişiklikler bu açıdan kurtarıcı olacaktır. İnternet paketinin çabuk bitmesine yol açacak sebepleri aşağıda sizin için listeledik. 

 • "İnternet paketi çabuk bitiyor!" diyorsanız muhtemel sebepleri:
 • Yüklemiş olduğunuz uygulamalar çok fazla internet harcıyor olabilir.
 • Yüksek çözünürlük ile video izleme gibi çok veri harcayan kullanımlarınız fazla olabilir.
 • Uygulamaları arka planda açık bırakıyor olabilirsiniz. Arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar internet harcar.
 • Otomatik indirme, otomatik oynatma, otomatik güncelleme, otomatik senkronizasyon gibi özellikler veri kullandığı için mobil interneti harcıyor olabilirler.
 • Harita uygulamaları haritaları her yüklemede mobil verinizi harcıyor olabilir.
 • Wifi kullanabileceğiniz yerlerde de mobil veriyi gereksiz olarak kullanıyor olabilirsiniz.
 • 4G ve 4.5G hızlarında internet kullandığınızda 3G'ye göre daha çok veri harcanır.

Mobil veri tasarrufu nedir?

Mobil veri kullanımına sınırlamalar getirmek, gereksiz veri harcayan işlemler ve uygulamalar ile ilgili düzenlemeler yapmak mobil veri tasarrufu yapmak demektir. Telefonunuzda siz farkında olmasanız da bir çok işlem için uygulamalar ve sisteminiz mobil veri harcıyor olabilir.

Mobil verilerinizin çabuk bitmesini istemiyorsanız mümkün olduğu ölçüde telefon üzerinden internet ile ilgili işlemlerinizi yaparken Wifi bağlantılarından yararlanmaya çalışmak daha doğru olacaktır. Mobil verilerinizi kullandığınız zamanlarda ölçülü ve gerektiği kadar kullanmak aslında çok da zor değil.

Mobil verilerinizi daha tasarruflu kullandığınızda daha az bir ücret ile telefonunuzun çektiği her yerde internet kullanabilirsiniz. Tasarruflu ve uygun şekilde kullandığınızda mobil veri harcamanızın gözle görülür şekilde azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Mobil veri kullanımını takip ederek, mobil internet için ne kadar bir kotaya ihtiyacınız olduğunu ve hangi paketleri satın almanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Mobil veri tasarrufu nasıl yapılır?

Mobil veri tasarrufu yapmak için bir çok kullanım önerisini uygulayabilirsiniz, fakat hepsinden önce mobil veri harcamalarınızın takibini yapmak en doğrusu olacaktır. "Aylık ortalama harcanan hücresel veri (mobil veri) miktarı ne kadarı?", "Hangi uygulamalar ne kadar veri harcıyor?"... Bunlara benzer soruları sorarak telefonunuzdan takibini yaparak tasarrufa başlayın. Daha sonrasında uygulamalar ve veri kullanım ayarları ile ilgili değişiklikleri yaparak ve daha az veri harcayan çözümleri telefonunuzda uygulayarak hücresel verilerin kullanımını azaltabilirsiniz.

Hücresel veri kullanımını azaltma yöntemlerini uygulamak oldukça basittir. Aşağıda saymış olduğumuz tasarruf yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri okuyarak siz de telefonunuzda uygulayabilir ve gereksiz mobil veri kullanımından kaçınabilirsiniz.

 • Telefonda mobil veri kullanımını azaltma:
 • Telefonunuzun ver kullanımını inceleyin ve takip edin: Telefonunuzun Ayarlar bölümünden Mobil (Hücresel) Veri başlığına girdiğinizde veri kullanımı yapan uygulamaları, toplam harcanan veriyi, veri harcanan zaman dilimini incelemeniz mümkündür.
 • Veri tasarruf modu veya veri sınırlamasını aktif hale getirin: Telefonlarımızın Ayarlar bölümünde Mobil (Hücresel) Veri ayarları içinde Veri Tasarrufu Modu veya Düşük Veri Modu isimleriyle karşınıza çıkabilecek modları çalıştırarak daha az veri harcaması yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı cihazlarda bulunan veri kullanımını sınırlama veya veri sınırı aşıldığında uyarı gibi özelliklerle fazla veri harcamakta olduğunuzda farkına varabilmeniz mümkün.
 • Arkaplanda veri kullanan uygulamaları kapatın veya arka planda veri kullanımını tamamen devre dışı bırakın: Arka planda açık olan uygulamalar genellikle enerji ve mobil veri harcamaya devam ederler. Kullanmadığınız uygulamaları arka plandan kaldırmanızı veya Ayarlar içerisinde uygulamaların üzerine tıklayarak "arka planda veri kullanımı" veya "arka planda yenile" ile ilgili seçeneği kapatabilirsiniz.
 • Uygulamaların otomatik güncellemelerini kapatın veya "sadece Wifi bağlantısı varken güncelle" seçeneklerini seçin: Telefonunuzda bulunan Ayarlar menüsü içerisinde uygulamalarınıza girerek güncellemeleri nasıl yapacaklarını düzenleyebilirsiniz.
 • Otomatik senkronizasyonları kapatın, sadece Wifi kullanırken elle senkronizasyon yapın: Akıllı telefonunuzda açık olan Google, ICloud vb. hesaplarınız diğer cihazlar ve hesaplarınızla senkronizasyon yaparken internet kullanır ve mobil verilerinizi harcayabilir. Hesaplarınızın senkronizasyon ayarlarını manuel olacak şekilde değiştirerek yalnızca kablosuz ağlara bağlıyken bu işlemi yapmanız mobil verileriniz için tasarruf sağlayacaktır.
 • Veri tasarrufu yapan tarayıcıları tercih edin: Veri harcaması tarayıcınızın ayarlarına göre de değişebilir. Opera Mini, Google Chrome gibi tarayıcılar basit modda kullanılmakta ve bu sayede daha az veri harcamaktadırlar
 • Yüksek veri kullanan uygulamaların daha basit versiyonlarını indirerek bunları tercih edin: Uygulamaların özellikleri, çözünürlükleri ve ara yüzleri ne kadar gelişmiş olursa o kadar çok mobil veri harcayacabilir. Uygulamaların basit versiyonlarını tercih ederek daha az veri harcayabilirsiniz. Örneğin Facebook uygulaması içindeki bir çok özellikten daha basit bir arayüz ile faydalanmanızı sağlayan Facebook Lite, heme daha az yer kaplar hem de mobil veri kullanımınızı fark edilir oranda azaltır.
 • Harita uygulamalarında sık kullandığınız bölgeyi bir defa indirerek çevrimdışı harita kullanın: Harita uygulamaları her açtığınızda tekrardan harita yüklediklerinde veri kullanımınızı olumsuz etkileyebilirler. Haritayı sık kullandığınız şehirleri veya seyahat edeceğiniz yerleri kablosuz ağa bağlı olduğunuz biz zamanda çevrimdışı harita olarak kaydederseniz tekrar tekrar haritanın yüklenmesi için veri harcanmamış olur. Ayrıcabu şekilde internet kullanmadan sadece GPS yardımıyla yön bulabilir, internet erişiminiz yokken de navigasyon özelliklerinden yararlanabilirsiniz.
 • Eğer sizin için yeterli ise 3G kullanın: Mobil internet kullanıcıları yeni teknoloji ile 4G ve 4.5G hızlarında internet kullanabiliyorlar. Ancak bu hızlar 3G hızına göre daha fazla mobil veri tüketebilmektedir. Eğer veri kullanımında tasarruf yapmak sizin için daha öncelikli ise şebeke seçiminizi Ayarlar'dan 3G olarak değiştirebilirsiniz.
 • Uygulamaların veri tasarruf modlarını aktif hale getirin: Uygulamalar içinde bulunan ayarlarla ilgili bölümlerde veri kullanımı ile ilgili değişiklikler yapılabilmektedir. Instagram, Whatsapp, Netflix vb. bir çok uygulama daha az veri kullanarak çalıştırma özelliğine sahiptir. Uygulamaları açarak ayarlardan dilerseniz veri kullanım seçeneklerini tasarruflu olacak şekilde değiştirebilirsiniz.