TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Modem resetleme nasıl yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet kullanımında en temel ve en bilindik cihazlar modemler... Bağlantınızla ilgili pek çok ayar modemle yapıldığı gibi bazı bağlantı sorunlarında modem resetleme işlemi yapmak gerekebilir. İşte modem resetleme ile ilgili kullanıcıların merak ettikleri ve modem resetleme yöntemleri!

Modem resetleme neden yapılır?

Modem resetleme işlemi bağlantı ile ilgili sorunları çözmek ve modem ayarlarını yeniden yapılandırmak için yapılır. Modemi resetlemenin farklı yolları vardır. Basit bağlantı sorunlarını gidermek için normal reset dediğimiz modemi açma kapama yöntemi etkili olurken, daha karmaşık bağlantı sorunlarını çözmek için hard reset, yani tüm ayarların sıfırlanması işlemi gerekebilir. Bu iki resetleme yöntemini daha ayrıntılı açıklayacak olursak:

Normal reset yapmak için modemin açma kapama tuşundan kapatıp tekrar çalıştırmak yeterlidir. Bu durumda modemin şifresi, ağ adı veya başka bir ayarında değişiklik olmaz. Yalnızca yeni bir IP adresi ile yeni bağlantı kurulur. Genelde IP kaynaklı bağlantı sorunlarında IP değiştirmek için bu yönteme başvurulabilir.

Hard reset yapmak ise modemin tüm ayarlarını fabrika ayarlarına döndürerek modemi sıfırlamaktır. Daha detaylı bağlantı sorunlarını çözmek için bazı durumlarda modemi tamamen sıfırlayarak yeniden kurulum yapmak gerekebilir. Bu durumda SSID ve şifre gibi bilgiler yeniden oluşturulur. Hard reset yapmak için modem üzerindeki çok küçük olan reset deliğine sivri bir cisim yardımıyla basarak resetemek veya arayüze erişim sağlayarak resetleme işlemini buradan yapmak gerekir.

Biz bu yazıda modem resetleme işlemi olarak uygulaması daha ayrıntılı olan ve sonucunda ayarlarınızı etkileyecek olan hard reset yöntemini işleyeceğiz. 

Modeme reset nasıl atılır?

Modeme hard reset işlemi uyguladığınızda varsayılan ayarlara geri dönmesini sağlarsınız. Modem nasıl reset atacağınızı merak ediyorsanız bunu iki yoldan yapabileceğinizi söyleyebiliriz:

 1. Modemin reset tuşunu kullanarak modeme reset atabilirsiniz.
 2. Modem arayüzüne giriş yaparak modemi fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Modeminizi bu iki yoldan biri ile sıfırlamanız mümkündür. Modem ayarlarınızı yeniden yapılandırmak ve sağlıklı biçimde tekrar kurmak daha sağlıklı bir internet bağantısı kullanmanızı sağlayacaktır. 

Modeminizi hard reset şeklinde resetleyerek ayarlarınızı sıfırlamış olacağınızdan kablosuz bağlantı ve modeme bağlı diğer elemanlar ile ilgili yaptığınız ek ayarlar varsa, bunlar da sıfırlanacaktır.

 • Modeminizi reset tuşu ile sıfırlamak için:
 • Modeminizin üzerinde, muhtemelen arka tarafında, yanında RESET yazan küçük deliği bulun.
 • İnce uçlu bir cisimle (iğne veya kalem ucu vb.) deliğin içindeki düğmeye bastırın
 • Reset düğmesine 10-15 saniye kadar basılı tutun. Düğmeye basmayı bırakınca modemin tüm ışıkları sönecek ve ardından yeniden çalışmaya başlayacaktır.
 • Modeminizi modem arayüzüne girerek resetlemek için:
 • Modeminizin marka ve modeli için verilen arayüz IP adresini tarayıcınıza yazın ve Enter tuşu ile adrese gidin.
 • Açılan arayüz giriş ekranında kullanıcı adı ve şifre sorulacaktır. Modem marka ve modelinize uygun arayüz adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Arayüze giriş yaptıktan sonra sitemle ilgili olabilecek menülerde ("Sistem Araçları", "Araçlar", "Bakım" vb.) "Fabrika Ayarları" seçeneğini bulun. Her marka ve modele göre menüler değişiklik gösterse de arayüz içinde kısa bir gezinti yaparak dilediğiniz ayarı bulabilirsiniz.
 • Fabrika ayarlarına geri dönmek için onay istenirse "Evet" diyerek modem resetleme işlemini tamamlayın.

Modem resetledikten sonra şifre ne olur?

"Modem resetledikten sonra internet gitti!", "Modem resetleme işleminden sonra internete giremiyorum!" diyorsanız bunun sebebi şifrenizin de değişmiş olması ve hatta bazı durumlarda modemin yeniden kuruluma gereksinimi olmasıdır. 

Modeminizi resetlemekle bahsedilen açıp kapatmak ise, ayarlarda bir değişiklik olmayacağından ağ şifreniz ve ağ adı (SSID) değişmez, internete bağlanmakta resetlenmeye bağlı bir sorun yaşamazsınız. Hatta modemi arada bir açıp kapatarak basit şekilde restelemek modemin belleği ve çalışma verimi açısından daha iyi sonuç verecektir.

Modemi hard reset şeklinde, yani tüm ayar ve bilgileri fabrika ayarlarına döndürecek biçimde resetlediyseniz ağ adınız ve şifreniz de ilk fabrika ayarlarına dönecektir. Eğer resetlemeden önce kendiniz bir şifre belirleyerek değiştirmiş iseniz şifreniz artık geçerli olmayacağından ağa bağlanamazsınız. Bu durumda iki yol vardır:

 1. Modeminiz ISS'den kurulumla ilgili ayarları otomatik olarak alabiliyorsa, tekrardan kuruluma gerek kalmadan modemin arka tarafında bulunan fabrika ayarları ağ giriş şifresi ve kablosuz ağ adı ile bağlanabilirsiniz. Daha sonra tekrardan kendi belirlediğiniz şifre ve ağ adı ile ilgili değişiklikleri arayüzden yapabilirsiniz.
 2. Modeminiz yapılandırma ayarlarını otomatik olarak alamıyorsa arayüze giriş yaparak yeniden kurulum yapmanız gerekecektir. Bunun için bilgisayar ve Ethernet kablosu ile modeme bağlanarak işlemleri yapmanız gerekebilir.

Modem resetledikten sonra kurulum

Modemi resetledikten sonra internet yoksa bunun sebebi şifre veya kurulumla ilgili olabilir. Eğer otomatik olarak yapılandırma ayarlarını ISS'den alamayan bir modem söz konusu ise resetledikten sonra tekrardan kurulum yapmanız gerekecektir.

 1. Modem kurulumunu yapmanın ilk yolu, eğer elinizde bulunuyorsa kurulum CD'si ile kurulum yapmaktır. Kurulum CD'sini çalıştırmak ve yönlendirmeleri takip ederek kurulum yapmak oldukça basittir. Buna karşın modem kurulum CD'si olmayan veya bilgisayarında CD çalıştırabilecek bir CD-ROM bulunmayan kullanıcılar bu yöntemi kullanamayabilirler.
 2. İkinci yol olarak arayüz üzerinden kurulum yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı ethernet kablosu ile modeme bağlayarak modem arayüzüne giriş yapmalısınız.

Modem arayüzüne yukarıda da anlattığımız şekilde giriş yapmak için adres, kullanıcı adı ve şifre bilgilerine buradan ulaşın.

 • Modem arayüzüne giriş yaparak modem kurulumu için:
 • Modemin çalışır durumda olduğundan emin olun. Güç kaynağı takılı ve modem açık konumda olmalıdır.
 • Bilgisayarınızı Ethernet kablosu ile modeme bağlayın. 
 • Tarayıcınıza arayüz adresini yazın ve çıkan ekrana giriş bilgilerini girin.
 • “Hızlı Kurulum”, “WAN Ayarları” veya “ADSL Ayarları” benzeri başlıkları bulun. Menüler marka ve modellere göre değişse de temel olarak benzerdir.
 • Karşınıza çıkacakolan “Protokol” ayarları için Türkiye'deyseniz PPPoE ve/veya PPPoA seçeneklerini seçin.
 • Burada size sorulan kullanıcı adı ve şifre İSS tarafından size verilmiş olan kullanıcı adı ve şifredir. Modeminiz üzerinde yazıyor olması muhtemel olan bu bilgilere İSS ile iletişime geçerek de ulaşabilirsiniz.
 • IP türü sorulursa, statik IP gibi özel bir tercihiniz yoksa varsayılan haliyle bırakabilirsiniz.

Modem resetledikten sonra şifre koyma Modem arayüzü içerisinde “Güvenlik” ya da “Şifreleme” gibi menülerde “WPA2” seçeneğini seçerek kablosuz ağ bağlantınız için yeni bir ağ adı (SSID) ve şifre belirleyebilirsiniz. Böylelikle ağ bağlantınıza istemediğiniz kişilerin bağlanması zorlaşır. Dilerseniz ağ adını (SSID) gizleyerek güvenliği arttırabilirsiniz.

Modem ve internet bağlantınız ile ilgili bu pratik çözümlerle birçok ayar ve düzeltmeyi yapabilirsiniz. Bu yöntemleri denemeniz sonuç vermediğinde internet servis sağlayıcınız (İSS), yani hizmet aldığınız internet şirketini arayarak destek isteyebilirsiniz.