TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Wi Fi İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet günlük kullanımımızda en yaygın şekilde kullanılan WiFi ile kablosuz ağ bağlantısı kurarken tedarikçiler tarafından şifre ile korunması önerilmektedir. Kablosuz ağ şifresi olarak bilinen WiFi şifresi kablosuz modeminize bağlandığınız cihazın modeniz aracılığıyla internet bağlantısına erişebilmek için gereklidir. Aynı zamanda istemediğiniz kullanıcıların sizin internetinize erişmesini engeller. 

Türksat Kablonet Logo

WiFi şifresi nedir?

WiFi şifresi genellikle internet servis sağlayıcınız tarafından ücretsiz olarak ya da aylık belirli bir ücret karşılında kiraladığınız ya da satın aldığınız modeme erişmek için gereklidir. Modeminizi ve dolayısıyla bağlantınızı  bir şifre aracılığıyla koruyarak hem internetinizdeki kotaların başkaları tarafından aşılmasını engellersiniz hem de internet bağlantınıza yabancı erişimi engellemek için yapılması gerekenlerden birini tamamlamış olursunuz.

WEP nedir?

WEP, "Wired Equivalent Privacy"'nin kısaltmasıdır. Bu Kablolu Eşdeğerinde Gizlilik olarak çevrilebilecek bir Wi-Fi güvenlik protokolüdür. En çok kullanılan protokollerden olan WEP, ilk kullanıldığı ve birçok güncelleme geldiği halde hala görece çabuk kırılabilen bir güvenlik protokolü olarak sayılabilir. 

WPA nedir?

Wi-Fi Protected Access olarak anılan WPA'nın en çok kullanılan biçimi WPA-PSK'dir. 256-bit'lik anahtarlarla WEP'deki değerlerin üstüne çıkmaktadır ancak güvenlik açıkladı yine de bulunur.

WPA2 nedir? 

WPA'nın sonraki versiyonu gibi düşünebilir ve en büyük farkı TKIP yerine CCMP kullanılması olabilir ancak hala bazı durumlarda WPA2'de de TKIP kullanılabilmktedir. 

WPS üzerinden saldırılara açık olduğununu belirtseler de erişilmesi yaklaşık 2-14 saat arası sürebilmektedir.

Hangi güvenlik protokolünü kullanmalıyım?

Modemlerde bulunan bu kısaltmaları daha önce görmüş olabilirsiniz ancak hangisinin daha güvenli olduğunu çoğu kullanıcı bilmemektedir. 

2006 yılı sonrası kullanılan modemler için mevcut tüm güvenlik protokollerinden sonra en güvenli olduğu düşünülen sıralamasını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  1. WPA2 + AES
  2. WPA + AES
  3. WPA + TKIP/AES (TKIP ikincil olarak kullanılır)
  4. WPA + TKIP
  5. WEP
  6. Açık ağ

Kablonet modem şifresi nasıl değiştirilir?

İnternet modem şifrenizi değiştirirken takip edilmesi gereken birkaç adım vardır. Öncelikle modem arayüzüne giriş yapılması gerekir. Bunun için farklı internet şirketleri için farklı IP adreslerini tarayıcınızın adres çubuğuna girip modem arayüzüne giriş yaparsınız. Modem arayüzüne giriş için kullanıcı adı ve parola sorulacaktır. Bunlar genellikle İnternet servis sağlayıcıları tarafından "admin" ve "password" olacak şekilde konulur. Bu modem arayüzüne giriş bilgilerini de sonradan değiştirebilirsiniz.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra Kablosuz Ağ sekmesine girilmesi gerekir. Bu kısımda kablosuz ağ bağlantısıyla ilgili yapılandırılabilecek ayarlar bulunur. 

İnternet bağlantısında güvenlik İnternet bağlantınıza erişen istenmeyen kullanıcıların, internet üzerindeki herhangi bir yasadışı işleminden sorumlu olmak istemiyorsanız ağ bağlantınızı şifreleyerek korumanızı öneririz.

Kablosuz ayarlarında Güvenlik ile ilgili bir alt menü bulunuyorsa bunu seçmeniz gerekir. Bu bölgede yukarıda bahsettiğimiz ağ anahtarı tiplerini ve bunlara kendi belirleyeceğiniz değerleri yazabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. İlk Kablosuz Ağ Anahtarı alanına yazdığınız değeri Kaydet butonuna tıklayarak yeni yapılandırma ayarlarını kaydediniz. Bu işlemin ardından yeni şifrenizle internet bağlantınıza erişmeye başlayabilirsiniz.