TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Netflix İçerik Kısıtlaması Nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

Netflix Türkiye kullanıcıları için sunulan 18 yaş üstüne yönelik içerikleri kısıtlama süreci ile bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Netflix'in tek kullanıcıyla profiller yardımıyla aynı hesaptan farklı ekranlardan diledikleri programları izleyebiliyor. Netflix'te farklı profillere isim verebilir ve farklı izlenme geçmişleri tutabilirsiniz. Halihazırda çocuklar için kısıtlı erişime sahip ayrı Profil kullanılmasına imkan sağlayan Netflix, yeni servisi ile hesabınıza eklediğiniz PIN aracılığıyla çocuklarınızı 18+ içeriklerden korumanıza yardım etmeyi amaçlıyor. 

Eğer hesaplarınızdaki kullanıcıların içerik erişimi hakkında bir endişeniz yoksa, PIN oluşturmak zorunlu değildir. 18 yaşın altındaki kişilerin Netflix hesabı kullanılırken PIN oluşturmak zorunludur. PIN kodunuz ile iki farklı kritere göre içerik erişimi kısıtlaması yapabilirsiniz. 

  • Yetişkinlik düzeyine göre: Belirleyeceğiniz 4 haneli PIN kodu aracılığıyla herhangi bir profil için yetişkinlik düzeyine göre çeşitli film ve dizileri oynatmak için kısıtlayabilirsiniz. Bu PIN kodu girilmeden, yetişkinlik düzeyi uygun olmayan kullanıcılar dizi ve film içeriklerine erişemeyecektir.
  • Film ve diziye göre: Eğer Netflix'de bulunan bazı içeriklerin çocuğunuz için uygun olmadığını düşünüyorsanız, bu içeriklere özellikle PIN kullanarak erişim kısıtlaması koyabilirsiniz. 

2013'den Önceki cihazlarda PIN PIN'ler 2013'den önce üretilen cihazlarda desteklenmiyor. PIN koruması var ise bazı cihazlarda PIN girilmesi mümkün değildir. PIN koyduğunuz bu cihazlarda kısıtlanmış içeriklere erişemezsiniz.

Kayıtlı kullanıcılar için PIN oluşturma

  1. Tarayıcınızı açınız ve Netflix hesabınıza erişin
  2. Hesabınızda bulunan Ayarlar sekmesinde Ebeveyn Kontrolleri sekmesine tıklayın
  3. Hesabınıza girerken kullandığınız Parola bilgisini girin ve devam edin
  4. 4 haneli PIN numaranızı belirleyin
  5. Yetişkinlik düzeyi ya da içeriğe göre erişim kısıtlaması yapabilirsiniz.

İçerik engelini kaldırmak için Engellenmiş bir içeriği sadece PIN kodu girerek izleyebilirsiniz. Engellenmiş içerikler listesinden daha önce eklemiş olduğunuz bir içeriği kaldırmak için tekrar Ebeveyn Kontrolleri ayarlarından ilgili içeriğin yanındaki X işaretine basmanız gerekmektedir.

PIN numarası hangi durumlarda girilir?

Kısıtlı herhangi bir içeriği izlemek isterseniz PIN numarasının girilmesi gerekir. Aynı zamanda mobil cihazlara kısıtlı içerikler indirilirken de PIN numaranızı kullanmanız gerekir.

PIN bir kullanıcı için bir kez girildikten sonra, oturum kapatılması, profil değişimi ya da hesabınızla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde, bir daha girilmesi istenmez.

PIN'imi nasıl değiştirebilirim? Erişim kısıtlaması düzeyini nasıl değiştiririm?

  • Tarayıcınızdan Hesap sekmesindeki Ebeveyn Kontrolleri bölümünden PIN oluşturduğunuz yere giriş yapın.
  • Eski PIN'inizi silerek, belirlediğiniz yeni PIN numarasını yazın ve Kaydet butonuna tıklayın.
  • Aşağıda bulunan erişim düzeyini dilediğiniz şekilde düzenleyin ve Kaydet'e basın. 

Eğer PIN kurulumunu desteklemeyen bir cihazda Netflix kaydı yapıyorsanız, gerekli adımları tamamladıktan sonra hesabınıza otomatik olarak "0000" PIN kodu atanır. Otomatik olarak atanan bu PIN numarasını, yukarıda anlatılan adımları takip ederek değiştirebilirsiniz.

PIN kodumu unutursam ne olur? 

PIN kodunuzu unuttuğunuz takdirde "PIN'i mi unuttunuz?" sorusunun üstüne tıklayarak ilgili bağlantıya yönlendirilsiniz. Buradan E-posta ve parola bilgilerini girdikten sonra yeni PIN numaranızı girebilirsiniz.

Netflix Türkiye Yetişkinlik düzeyleri nedir?

Netflix bünyesinde sunulan her dizi ve film içeriği için bir yetişkinlik düzeyi belirlenmiştir. Buna göre bazı kullanıcılar özellikle küçük yaştaki çocuklarını yaşına uygun olmayan içeriklerden korumak isteyebilirler.  Yetişkinlik düzeyleri Netflix ya da yerel bir standart kuruluşu tarafından belirlenir. Bu değer dizi veya filmin geneli için, yetişkinlik düzeyi olarak belirlenir. Bu düzeyler farklı bölgelerde farklı şekilde belirlenebilir.

Netflix Türkiye için Yetişkinlik Düzeyleri
Küçük
Çocuklar
Büyük
Çocuklar
Gençler Yetişkin
Tümü 7 yaş
ve üstü
13 yaş
ve üstü
16+, 18+

Bu bilgi Netflix Yardım Merkezi'ne göre Aralık 2019 tarihinde güncellenmiştir