TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Dijital eğlence, dizi ve film platformları: Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Filmbox Live

Güncelleme tarihi
min reading

İnternetin ve mobil cihazların hayatımızdaki öneminin artması ile birlikte televizyon izleme alışkanlıkları da değişti. Artık bir çok izleyici, geleneksel TV kanallarına alternatif olarak dizi ve filmleri internet üzerinden yayın yapan eğlence platformlarından takip ediyor. İnternet üzerinden izlenebilen bu platformlar, telefon tablet ve bilgisayar gibi mobil cihazlardan her yerde izlenebilmesi ve kendi yapımlarını üretmeleri ile öne çıkıyor. Bu platformlardan Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Filmbox Live hakkında incelemelerimizi yazının devamında bulabilirsiniz.


İnternet üzerinden kullanılan film ve dizi platformlarının özellikleri nelerdir?

Yeni izleyici ihtiyaçları ve alışkanlıklarına yönelik hizmet sunan dizi - film izleme platformları TV anlayışımızı tamamen dönüştürdü diyebiliriz. Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Filmbox Live gibi platformlar eski ve yeni bir çok filmi, diziyi, belgeseli ve eğlence programını mobil cihazlarla istenen her yerde internet aracılığıyla izlemeye olanak sağlıyor.

Bu platformların çoğu aylık abonelikler üzerinden belli bir ücret karşılığında erişim sunarken bazılarını ücretsiz olarak da izlemek mümkün. Ücretsiz platformlarda genelde TV'den alışık olduğumuz gibi reklamları izlememiz gerekirken, ücretli olanlarda reklam olmadan kesintisiz izleme yapılabiliyor.

Dijital film ve dizi platformlarını aslında geniş film ve dizi arşivleri olarak görebiliriz. Kullanıcıların aradıkları içeriklere rahat ulaşması için anahtar kelime ile arama, türlere göre kategorize etme, kişisel listeler oluşturma, izleme geçmişlerini görüntüleme, "kaldığın yerden yerden devam et" gibi özellikler dikkat çekiyor. Yaş sınırı, içerik kısıtlaması vb. konularda özellikle çocuklar için tasarlanan özel profiller de güvenli içerik izleme açısından önemli yenilikler.

Özetle, dijital streaming video platformu olarak da genelleyebileceğimiz dizi, film ve eğlence platformları yeni kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlanırken pratiklik, kaliteli içerik ve kişiselleştirme konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. 

 • İnternet dizi, film ve eğlence platformlarının özellikleri:
 • Kolay erişim
 • Farklı cihazlarda izleme
 • Mobil cihazlara uygunluk
 • Kişiselleştirme
 • Güvenlik ve çocuklar için kısıtlanabilir profiller
 • Zaman zorunluluğunun olmaması
 • Kaliteli içerik

Dizi ve film platformlarında normal TV kanalları var mı?

Dizi ve film platformlarında geleneksel TV kanallarından yayın zamanına göre program takip etmekten çok, dilediğiniz zaman izleyebileceğiniz, sezon ve bölümlere ayrılmış içerikleri seçerek izleme ihtiyacına yönelik bir hizmetten bahsedebiliriz. Bu açıdan birçok dizi ve film platformu geleneksel TV yayınını kapsam dışı bırakıyor.

Söz konusu yayın platformlarının içerikleri farklı hedef kitlelere göre genişleyebiliyor. Örneğin Amazon Prime üzerinden dizi ve film gibi streaming video içeriklere ulaşılabileceği gibi e-kitap, müzik ve pek çok Amazon ürününe de erişilirken, BluTV'den canlı TV izlenebiliyor, Filmbox'ta ise video arşivlerine ek olarak Filmbox'un belgesel, sinema, spor ve eğlence kanalları da görüntülenebiliyor.

Online dizi ve film platformlarının avantajları nelerdir?

Bildiğimiz anlamda eski usul TV yayıncılığının terk edilmeye başlanması da izleyicilerin tercihlerinin değişmesine bağlanabilir. Artık seyirciler yayın saatlerinde TV başına geçmektense yanlarında taşıyabilecekleri cihazlarında, daha kaliteli, daha özgür ve kişisel bir seyir arayışındalar. Bu platformların böyle bir ihtiyacı karşılamak üzere geliştiğini ve bu anlamda daha avantajlı bir seçenek haline geldiğini görüyoruz.

Diğer yandan internet kullanıcılar için çok geniş bir içerik yelpazesi sunuyor. Seçeneklerin bu kadar geniş olması ve internet kullanımında da bazı kontrollerin gerekmesi, doğru içeriğe doğru seyircinin güvenli şekilde nasıl ulaşacağı, yayın haklarının nasıl korunacağı gibi soruları akıllara getiriyor. Yeni nesil TV ve dizi platformları, güvenlik ve kişiselleştirme özellikleriyle her kullanıcıya doğru içerikleri sunabiliyor. Geleneksel canlı TV yayınları ise genel izleyiciye yönelik düzenlemeler ile içeriklere belirli bir sınır çizmek durumunda. Bu da günümüz seyircileri için internet platformlarını daha cazip kılıyor.

Film ve dizi izleme alışkanlığının internete taşınması, globalleşmesi, seçeneklerin artması ve erişimin kolaylaşması daha kaliteli yapımları teşvik ediyor. Dünyanın her yerinden milyonlarca seyirciye ulaşan büyük yapımlar özellikle ülkemizdeki TV kanallarındakilerden daha kısa sürüyor, seyirciyi sıkmıyor, daha uzun sürede hazırlanıp daha kaliteli olarak üretiliyor. Senede birkaç bölüm yayınlanan bu yapımları takip eden seyirciler diğer bir çok benzer alternatifle zamanlarını doldururken yeni bölümleri heyecanla bekliyorlar. Bu açıdan kaliteli içerik arayışındaki izleyicler için internet platformları daha çok tercih ediliyor.

Dizi ve film platformlarının orijinal yapımları var mı?

İnternet ile yayın yapan dizi, film ve eğlence platformları, farklı yapımların yayın haklarını alarak arşiv oluşturmakla birlikte kendi yapımlarını üretmeleriyle de önem kazandılar. Netflix,  Amazon Prime, Blu TV, Puhu TV kendi yapımları olan birçok dizi ve filmi de seyircilere sunarken, Filmbox kendi tematik kanallarıyla içerik oluşturuyor. TV kanallarında yayınlanan dizi ve programların geleneksel TV yayınlarından bu internet platformlarına geçtiklerini ve yayınlarına internetten devam ettiklerini de görüyoruz. Özellikle ülkemizde prime time kuşağında içerik kısıtlamaları, yaş sınırları, minimum yayın sürelerinin uzun tutulması gibi sebeplerden bazı diziler internette hedef izleyicinin ulaşabileceği şekilde tasarlanıyor veya TV kanallarından bu platformlara transfer oluyorlar. 

İnternetten ulaşılan dizi ve film platformları karşılaştırması

Netflix

1997’de California’da DVD kiralama şirketi olarak kurulan Netflix, Ocak 2016’dan itibaren Türkiye’de de yayına başladı. 190 ülkede izlenebilen Netflix'in 2019 sonunda Türkiye’de abone sayısının 500 bin civarı oladuğu düşünülüyor. DVD'nin yerini internete bırakmasıyla film ve dizi izleme alışkanlığını internete taşıyan ve dijital streaming platformlarının öncüsü olan Netflix'in pazardaki yeri oldukça sağlam. Netfix bu alandaki liderliğini kolay kullanım sunan ara yüzü ve başarılı orijinal yapımlarına borçlu. Netfix'e aylık bir ücret karşılığında farklı paketlerle üye olarak içeriklere ulaşmak mümkün.

Netfix'in avantaj ve dezavantajları:

 • Bilgisayarlarda, Android ve iOS aygıtlarında, Blu-ray oynatıcılar, Smart TV, XBOX ve Play Station'da çalışması
 • Yanı anda bir birden fazla mobil cihazda izlenebilme ve farklı profiller oluşturma
 • Kullanıcıların kolaylıkla içerikleri izlemesini sağlayan pratik arayüzü
 • Dünya çapında ün kazanan kaliteli orijinal yapımları
 • Yerel orijinal içerik projeleri ile her ülkedeki yapımları desteklemesi
 • Farklı dillerde dublaj ve alt yazı seçenekleri ve orijinal dilde izleme
 • Farklı ihtiyaçlara ve bütçelere yönelik paket seçenekleri
 • Vizyon ile aynı anda yayınlanan sinema filmleri
 • İndirme ve çevrimdışı izleme özelliği
 • 30 gün ücretsiz deneme ve dilediğinde iptal etme özelliği
 • İnternet hızına göre mümkün olan en iyi kalitede izlenme sunması
 • Ülkelere göre yayın arşivlerinin değişmesi
 • Farklı ülke arşivlerindeki içeriklere erişim vermemesi
 • Netflix yapımı olmayan dizi sezonlarının arşive gecikmeli olarak gelmesi

Prime Video (Amazon Prime)

Dünyanın önde gelen e-ticaret platfromlarından Amazon'un sunduğu bir platform olan Amazon Prime, aylık ya da yıllık bir ücret karşılığında bir çok ürüne ve servise aynı gün ya da ertesi gün ulaşmayı sağlıyor. Sınırsız hızlı kargo gönderimi ile bilinen Amazon Prime çeşitli servisleriyle dikkat çekiyor ve bunlardan Prime Video da çok tercih edilen bir dizi-film platformu. Özellikle Prime Video'ya özel olarak hazırlanmış orijinal içerikler, dünyaca ünlü oyuncu ve ekiplerle çalışılması bakımından oldukça popüler.

Prime Video avantajları ve dezavantajları:

 • Bilgisayar, iOS ve Android cihazlar, Smart TV, XBOX, PS4 gibi farklı cihazlarda kullanılabilmesi
 • Kaliteli ve dünyaca ün kazanan orijinal yapımlar
 • Amazon Prime üyeliği ile birlikte kullanabileceğiniz ücretsiz kargo, e-kitap, müzik, Twich Prime, depolama alanı servisleri ve indirimler
 • 60 gün ücretsiz deneme süresi
 • Oynatma arayüzünün iyi tasarlanmış olması ve görüntü kalitesi, veri kullanımı gibi bilgileri vermesi
 • Alyazıları özelleştirebilme (boyut, renk vb.)
 • Arama ve arayüz konusunda daha pratik olmak için kolaylaştırmalara gereksinim olması
 • Bazı yapımlar için ek ücret ve satın alma gerekliliği
 • Düşük hızdaki internette video kalitesinde ve oynatmada zorluklar

BluTV

Netflix, Prime Video gibi küresel çapta başarı yakalamış olan internet dizi-film platformlarına yerli bir alternatif olarak kurulan BluTV, kendi yapımları ve yayın haklarını aldığı bir çok yerli ve yabancı yapımı abonelerine sunan ücretli bir platform. Özellikle Türk dizi yapımlarının TV'den internete geçmesinde ve bu mecrada popülarite kazanmasında BluTV'nin ünlü yapımlarının rolü dikkat çekiyor. BluTV her ne kadar Netfix gibi platformlarla yarış halinde olsa da içerik genişliği olarak hala yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Yabancı yapımlarda olduğu gibi yerli yapımlarda da çeşitlilik bakımından Netflix Türkiye kadar çok seçenek ne yazık mevcut değil.

BluTV avantajları ve dezavantajları:

 • Bilgisayar, tablet ve cep telefonunu (iOS ve Android), Smart TV, Android TV kutuları ve Apple TV uygulamarı ile TV'den izlenebilmesi
 • Ünlü sanatçıların yer aldığı kaliteli yerel orjinal yapımlar
 • Ulusal yayın yapan TV kanallarını da sunması
 • Yerli bir dizi film platformu olarak ön plana çıkması
 • Sadece BluTV'de yayınlanan ünlü yabancı yapımlar
 • İndirlebilme ve çevrimdışı izleme özelliği
 • Yüksek fiyatlar ve farklı kullanıcı paketlerinin sunulmaması
 • Seslendime ve altyazı seçeneklerinin sınırlı olması
 • İçeriklerinin ünlü streaming platformlarına kıyasla sınırlı olması
 • Lisans hakları nedeniyle sadece yurt dışı lisansı olan Canlı TV, yerli film ve dizilerin yurt dışında izlenebilmesi.
 • 7 gün ile sınırlı tutulan deneme süresi

PuhuTV

Star, NTV ve CNN Türk kanallarının da bağlı olduğu Doğuş Grubu’nun online dizi ve film platformu olarak kurduğu PuhuTV, ücretsiz bir online izleme platformudur. PuhuTV, Türkiye'de ses getiren orijinal yapımları ve ücretsiz olması ile popülerlik kazandı. Bunun yanı sıra Star TV'nin ünlü dizileri de yayınlandıktan hemen sonra bu platformdan izlenebiliyor. Ayrıca yakın zamanda TV'de yayınlanan bazı Türk dizileri de yayın hayatına PuhuTV'de devam ediyor. PuhuTV'nin sinema arşivinde yabancı filmlerle birlikte Yeşilçam filmleri önemli yer kaplarken, daha yakın tarihli yerli yapımlar da izlenebiliyor.

PuhuTV avantajları ve dezavantajları:

 • Ücretsiz izlenebilme imkanı
 • Bilgisayar, Smart TV, iPhone, Android, iPad, Android Tablet, Apple TV, Android TV üzerinden izlenebilmesi
 • Sınırsız sayıda cihaz üzerinden aynı anda izlenenebilmesi
 • Kullanımı kolay ve basitleştirilmiş arayüzü
 • Mail veya Facebook hesabıyla üye olanlara kişiselleştirme (liste, kaldığın yerden devam etme vb.) özellikleri sunması ve yeniliklerden haberdar etmesi
 • Televizyonda yayınlanan popüler dizilerin yayından hemen sonra arşive eklenmesi
 • TV'deki gibi uzun süreli reklam kuşaklarının olması
 • Yabancı dizi arşivinin bulunmaması
 • Video oynatıcısında ileri sarma özelliğinin olmaması
 • Yayın hakları sebebiyle yurt dışında izlenememesi

Filmbox Live

Filmbox Live, arşivinde yüzlerce dizi, filmin yanı sıra tematik kanal ve videolar da bulundurmaktadır. Filmbox bu anlamda hem streaming hizmeti hem de özel kanallarıyla gerçek zamanlı yayın hizmeti vermektedir. Filmbox Live içinde yer alan kanal ve içeriklere üye olmadan göz atabilirsiniz ancak izlemek ve listeler oluşturmak için ücreti olarak Filmbox Live üyesi olmanız gerekmektedir.

Filmbox Live avanajları ve dezavantajları:

 • Bilgisayar, Apple ve Android cihazlar (cep telefonu, tablet, TV), Smart TV üzerinden izlenebilmesi
 • Dünyanın her yerinde servislerden yararlanma özelliği
 • İstendiği zaman mazeret göstermeksizin üyelik iptal etme özelliği
 • Uygun fiyatlı abonelik
 • Filmbox Live'a özel canlı tematik kanallar
 • Üyeliklerin yalnızca satın alma yapılan ülkede kullanılabilir olması, yani üyelik arşivinin ülkelere göre değişmesi
 • Farklı üyelik paket seçenekleri olmaması
 • 7 günle sınırlı ücretsiz deneme süresi
 • Dublaj ve altyazı tercihlerinin sınırlı olması
 • Aynı ağda birden çok cihazla bağlanıldığında izleme kalitesinin etkilenmesi
Digiturk Banner Logo

Akıllı Tarife ile internet & TV tarifelerinize indirim!

Bizi arayın ucuz internet ve TV başvurunuzu yapın ya da başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!