Perakende Elektrik Satış Sözleşmesi Sonlandırma ve EK-3 Formu

Güncelleme tarihi
min reading

İndirimli elektrik aboneliği sürecinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de EK-3 formudur. Bu form ile birlikte elektrik tüketicileri hak talebinde bulunabilirler. Formun içeriği, tüketiciler için para iadesini mümkün kılar. Bu yazımızda sizlere EK-3 formunun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve formun doldurulması için gereken bilgilerin neler olduğunu anlatacağız.

EK-3 Formu Nedir?

Ek-3 formu, diğer adıyla da Perakende Satış Sözleşmesi Sona Erdirme Talep Formu, tüketicinin güncel olarak elektrik satın aldığı firmayla olan satış ilişkisini kesmesine yarayan bir formdur. Bu form sayesinde tüketici daha önceden ödemiş olduğu güvence bedelinin iadesini talep edebilir. Eğer siz de indirimli elektrik tarifesine geçiyorsanız, EK-3 formu size sözleşmeyle birlikte yollanır. Formu doldurarak daha önce ödediğiniz güvence bedelini önceki firmanızdan iade olarak talep edebilirsiniz.

EK-3 formu dahilinde dikkatle doldurulması gereken iki alan vardır. Bunlar;

  • Abone Bilgileri
  • Güvence Bedeli İade Şekli

Tüketicinin, elektronik imza ile veya görevli tedarik şirketine yazılı olarak başvuruda bulunması veya tedarikçi değişikliği yapmak isteyen tüketiciler tarafından doldurulan EK-3 formunun tüketicinin yeni tedarikçisi tarafından görevli tedarik şirketine sunulması kaydıyla, perakende satış sözleşmesi sona erdirilir. Söz konusu başvuruda, sözleşmenin sona erdirilmek istendiği tarih yer alır.

Abone Bilgileri

Form içerisindekiabone bilgileri alanını doldurmanız zorunludur. Abone bilgileriniz, güvence bedelinizin iadesinde kullanılacak bilgileri içermektedir. Bu bilgiler sırasıyla şöyledir.

  • T.C. Kimlik/Vergi Kimlik Numarası
  • Abone Numarası
  • Sözleşme Numarası
  • Tesisat Numarası
  • Sözleşme Sona Erme Tarihi

Yukarıda belirtilen bilgilerden Abone, Sözleşme veya Tesisat numaralarından sadece birisi yeterli olabilmektedir.

Bu bilgilerin dışında, güvence bedelinin iadesinin yapılabilmesi için gereken iade şekli belirtilmelidir. İade şeklinin belirtildiği alanda bulunan seçenekler şunlardır.

  • Elden Teslim
  • IBAN Numarası
  • PTT

Dikkat edilmesi gereken nokta IBAN numarasının yalnızca abone adına olması gerektiğidir. Abone olan kişi dışındaki üçüncü şahısların IBAN numaraları kabul edilmemektedir.

Forma ek olarak, gerçek kişiler için nüfus cüzdanı sureti, tüzel kişiler için ise temsile yetkili olduğuna dair yetki belgesi sureti gerekmektedir.

İki nüsha olarak düzenlenen EK-3 belgesinin bir kopyası imza anında teslim alan imzasıyla birlikte tüketiciye verilir.