2019 Elektrik Güvence Bedeli Nedir ve Neye Göre Hesaplanır?

Güncelleme tarihi
min reading
 Elektrik İlk Bağlantı

Taşınırken elektrik aboneliğini kendi üzerinize almak için, sözleşme sırasında güvence bedeli ödemelisiniz. Güvence bedeli tutarı, ev ya da iş yerinizin sözleşme gücüne göre değişir. Elektrik şirketlerinin uyguladığı abonelik ücretlerini her sene EPDK belirler. Bu yazıda 2021 yılı itibariyle geçerli olacak ücretler temel alınacaktır.

İndirimli elektrik almak için, basvuru formunu doldurabilirsiniz. Akıllı Tarife, tedarikçileri karşılaştırıp size piyasadaki en uygun teklifi bulur. Akıllı Tarife tedarikçi değiştirme başvurunuzu alır, sözleşmenizi hazırlar ve imzalamanız için kapınıza getirir. Tanıtım

Elektrik güvence bedeli nedir ?

Elektrik şirketi, tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı, abonelik sırasında güvence bedelini teminat olarak alır. Sözleşme iptal edildiğinde veya müşteri serbest tüketiciyse ve bu hakkını kullanarak farklı bir tedarikçi firmaya geçmişse, bu bedeli iade edilir.

Yıllık 1400 kWh elektrik tüketiminiz varsa ve serbest tüketici iseniz, farklı tedarikçi firmaya geçerken, güvence bedelinizi geri alabilirsiniz.

Güvence bedeli taksitle ödenebilir mi ?

Mesken tüketicileri, güvence bedelini abonelik başvurusunda, makbuz karşılığı peşin olarak öder. Elektrik şirketinin uygulamasına bağlı olarak güvence bedeli, taksite bölünüp faturaya yansıtılabilir ya da kredi kartı ile tahsil edilebilir. Bölgenizde görevli elektrik şirketine telefon ederek güvence bedelini ödeme seçeneklerinizi öğrenin. Ticarethaneler, güvence bedeli yerine, bankadan alacakları teminat mektubunu verebilir.

 Elektrik İlk Bağlantı

Abone grubuna göre güvence bedelleri 2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güvence birim bedelini yıllık olarak belirler. Güvence bedelleri, ulusal düzeyde tüm görevli elektrik şirketleri tarafından uygulanır.

Epdk 2021 elektrik güvence bedelleri
Abone Grubu Güvence birim bedeli
Mesken 33 TL/kW
Ticarethane ve Sanayi 93,7 TL/kW
Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer 44,5 TL/kW

Doğal gazla mı ısınıyorsunuz ? İşte doğal gaz aboneliği güvence bedeli.

Elektrik abonelik ücreti nasıl hesaplanır ?

Elektrik abonelik ücreti, dört unsurun toplamıdır. Bunlar güvence, kesme-açma, dosya bedelleri ve sözleşmeden doğan damga vergisidir. Aşağıda iki abone grubu için hesaplama örneklerini bulabilirsiniz.

Elektrik abonelik bedeli ne kadar?
Abone Grubu Sözleşme gücü Güvence Bedeli Kesme Açma Damga Vergisi Dosya Bedeli
Mesken 6 kW* 198 TL AG:37,3 TL Güvence bedelinin binde 9,48'i Elektrik şirketi belirler.
Ticarethane 9 kW* 843,3 TL AG:37,3 TL OG:189,8 TL Güvence bedelinin binde 9,48'i Elektrik şirketi belirler.

*Sözleşme gücü ev ve iş yerinizin büyüklüğüne göre değişir, eski bir faturada yazar. Burada güçler örnek olarak alınmıştır.

Sözleşme gücü nedir ?

Tüketicinin satış sözleşmesinde çekeceğini kabul ettiği en yüksek güç miktarıdır. Bağlantı ya da sözleşme gücü kiloWatt (kW) birimine göre ölçülür ve perakende satış sözleşmesinde belirtilir. Meskenlerde sözleşme gücü evin kurulu gücüne göredir. Kurulu güç evin elektrik tesisat projesinde priz ve lamba sayısına göre belirlenir. Genellikle kullanım yerinin alanı büyüdükçe sözleşme gücü de artar.

Sözleşme gücü, elektrik faturasının alt kısmında belirtilir. Bazı faturalarda Watt (W) cinsinden gösterilebilir; 1 kW=1000 W eşitliğini kullanarak dönüşüm yapılır. 5,5 kW bağlantı gücü 5500 Watt'a denk gelir.

Damga vergisi

Damga vergisi elektrik satış sözleşmesinden doğar ve güvence bedelinin binde 9,48'i oranında alınır. Sonuçta, sözleşme için ödemeniz gereken damga vergisi tutarı da güvence bedeline bağlı olarak değişecektir. Buna göre güvence bedeli arttıkça damga vergisinin de arttığı gözlemlenebilir.

Dosya bedeli nedir ?

Dosya bedeli, elektrik perakende satış şirketi tarafından, verdiği satış sözleşmesi hazırlama hizmetine karşılık olarak tahsil edilir. Yukarıda belirtilen ücretlerin toplamı ve dosya bedelinin de eklenmesiyle aboneliğe ödeyeceğiniz toplam tutar ortaya çıkar.

Elektrik kesme açma bedeli ne kadar ?

2021 kesme bağlama bedelleri
Gerilim seviyesi Abone grubu İşlem başına ücret
Alçak gerilim / AG Mesken, Ticarethane 37,3 TL
Orta gerilim / OG Ticarethane, Sanayi 189,8 TL

Elektriğin kesilmesi ya da bağlanması işlemlerinden yalnızca birinde alınır. Yönetmeliğe göre, dağıtım şirketi kullanım yerinin elektrik enerjisi fiilen kesik değilse kesme açma bedeli alınamaz. Kesme açma bedeli; yalnızca abonelik sırasında değil, borçtan dolayı elektrik kesilirse de ödenir.

Önceki güvence bedelinin iadesi

Elektrik sözleşmesini yaparken ödediğiniz güvence bedelini, aboneliği iptal ettiğinizde geri alırsınız. Elektrik şirketi, güvence bedelini abonelik iptalinden sonraki 5 gün içerisinde nakit olarak ya da hesabınıza havale yoluyla iade eder. İade tutarı, TÜFE (enflasyon) verisine göre güncellenir. Önceki aboneliğinizden aldığınız güvence bedelini yeni bir sözleşmede kullanabilirsiniz.