Panik butonu nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

Birçok güvenlik şirketinin alarm sistemleriyle birlikte sunduğu ve farklı kullanımları olan panik butonu hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Panik butonu herhangi bir panik anında  birçok farklı alanda kullanılan bir sistemdir. Alarm sistemlerine gömülü panik butonları dışında farklı şirketler yanınızda taşıyacağınız butonlar veya uzaktan kumandalar ve mobil uygulamalar şeklinde de bu hizmeti kullanıcılara sağlamaktadır.

Panik butonu nedir ?

Panik butonu  kullanıcısının herhangi bir tehdit, soygun, hırsızlık ve sağlık vb. durumlarda aktive ettiği ve alarm izleme merkezi ya da yakınlarına haber verdiği bir güvenlik önlemidir. Panik butonu güvenlik şirketlerinin sunduğu alarm sistemi çözümlerinde şifre ya da kontrol paneli üzerinde yer alabilir veya her zaman yanınızda taşıyacağınız küçük bir buton şeklinde olabilir.

Bahsedilen panik anında kullanıcı bu butona basarak alarm izleme merkezlerindeki görevlilere sinyal gönderir. Bulunduğu koordinat ve adres belirlenerek ilgili birimin yönlendirilmesi sağlanır. Böylelikle herhangi bir acil durumda, hatırlayamayacağınız tüm numaralara tek bir butonla erişebilir ve kendinizi güvene alabilirsiniz.

Panik Butonu uygulamaları

Pronet Panik Butonu

Pronet alarm sistemlerine dahil olarak kontrol paneli ya da uzaktan kumanda üzerinden sunduğu panik butonu haricinde ücretsiz bir mobil uygulama geliştirmiştir. Panik Butonu ismini taşıyan ve android ve ios işletim sistemine sahip cihazlarda sunulan bu uygulama ile acil bir durumda tek bir dokunuş ile bulunduğunuz adres uygulamaya daha önce iletişim bilgilerini girdiğiniz iki yakınınıza gönderilir.

Uygulamanın bu fonksiyonunu kullanmak için Pronet abonesi olmanıza gerek yoktur ancak bu durumda yakınlarınıza gönderilen SMS ücretlerini ödersiniz. Pronet abonesiyseniz uygulamaya Pronet Online işlem merkezi kullanıcı adı ve şifrenizi girebilirsiniz. Böylelikle yine acil bir durumda yakınlarınıza ücretsiz SMS gönderimi yapılır ve alarm izleme merkezi bu kişileri arayarak sözlü bildirim de yapar. Pronet abonesi olarak ayrıca, evinizin alarm sisteminin açık olup olmadığı ve alarm sinyal geçmişini görebilirsiniz.

Vodafone Kırmızı Işık

Vodafone'un ödüllü işi Kırmızı Işık ise kadına yönelik şiddete karşı durmak için geliştirilmiş. Bu amaçla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfı desteğiyle hayata geçirilmiş Kırmızı Işık ile 155, 112 gibi acil numaraları ya da önceden belirleyeceğiniz kişileri arayabilir, gizli bir şekilde konum bilgilerinizi gönderen mesaj atabilir ve en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimlerine ulaşabilirsiniz. Uygulamada aynı zamanda şiddete maruz kaldığınızda ne yapmanız gerekir konusunda bilgi de verilmektedir.