Çoruh Aksa Elektrik Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Çoruh Aksa Logo

Çoruh Aksa Elektrik Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinde hizmet veren görevli elektrik tedarik şirketidir.Bu yazımızda Çoruh Aksa ile gerçekleştirilen elektrik abonelik açtırma, kapatma ve bu tip abonelik işlemlerini gerçekleştirirken ödenen güvence bedei gibi bedeller hakkında bilgi bulabilirsiniz. 

Çoruh Aksa Tarifeleri     Çoruh Aksa Fatura İşlemleri

Çoruh Aksa Müşteri Merkezleri     Çoruh Aksa İletişim Bilgileri

Çoruh Aksa Abonelik Başvurusu

Çoruh Aksa'nın hizmet verdiği illerde abonelik başvurusunda bulunacaksanız, diğer tüm abonelik işlemleri gibi bu işlemi de Çoruh Aksa aracılığıyla gerçekleştirirsiniz. Çoruh Aksa Elektrik abonelik başvurusunu mülkiyet gösteren tapu ya da kira sözleşmesi gibi belgeleri tamamladıktan sonra gerekli diğer evrakları da topladığınızda yapabilirsiniz.

ABONELİK BAŞVURUSU ZORUNLUDUR VE KİŞİYE ÖZELDİR Bir yere taşınırken oradaki elektrik faturasını üzerimize almamız zorunludur. Aksi halde cezai işlem uygulanır. Kira kontratında ya da tapuda adı geçen kişi aynı şekilde elektrik başvurusunu yapan kişi olmalıdır. Elektrik abonelik başvurusu bizzat yapılır ya da şirketler için şirket yetkili bulunmalıdır. Bu kişiler haricinde işlem yapmak için noter onaylı vekaletnameye ihtiyaç duyulmaktadır.

Abonelik başvurusunu hızlıca Çoruh Aksa'nın farklı ilçelerde bulunan müşteri merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu merkezlere giderken internet sitesi ya da Çoruh Aksa çağrı merkezi aracılığıyla randevu alabilir, böylelikle belgeleriniz tam olduğu takdirde elektrik başvurunuzu hızlıca yaparsınız. Elektrik başvurunuz gerçekleştirildikten sonra en geç 3 ile 5 gün arasında elektriğiniz açılacaktır.

Abonelik başvurusunda gerekli evraklar

 • Ev başvurusu için gerekli evraklar:
 • Mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı)
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası. Zorunlu Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgiye ;www.dask.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik numarası (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)
 • Resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • İşyeri başvurusu için gerekli:
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Mülkiyet belirleyen belgelerden biri (Kira Sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı)
 • Zorunlu deprem sigortası gerektiren yerler için zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası.Zorunlu Deprem sigortası ile ilgili detaylı bilgiye ;www.dask.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) ve fotokopisi
 • Kiracılar için mülk sahibi bilgileri: Adı, soyadı ve kimlik numarası (mülk sahibi tüzel kişilikse, vergi numarası ve ünvan bilgileri)

Abonelik başvurusu için ödenmesi gereken bedeller 

Güvence bedeli, TÜİK'in yayınladığı 2015 yılı Eylül ayı 12 aylık TÜFE değişim oranına göre arttırılmıştır. Güvence medeli meskenler için 5 kilowatt sözleşme gücü üzerinden hesaplanır. Genelde meskenlerde bu rakam ortalama 6 kilowatt yani 198 TL civarı olmaktadır. Kesme - bağlama ücreti EPDK tarafından düzenlenir.

Dosya bedeli, güvence bedeline göre hesaplanır ve elektrik satışı için hazırlanan sözleşme için talep edilir.

Damga vergisi de yine güvence bedeline göre hesaplanır yani ona göre artar ya da azalır. Ancak tüketiciyi mağdur etmemek için bir üst sınır belirlenir.

Güvence Bedeli
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler Sanayi ve Ticarethane Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer
33 TL/kW 93,7 TL/kW 44,5 TL/kW
Kesme Bağlama Bedeli
Alçak Gerilim Orta Gerilim
37,3 TL Delete /td> 189,8 TL
Damga vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

Çoruh Aksa Elektrik Abonelik İptali

Elektrik aboneliğinizi bir yerden taşınırken sonlandırmanız çok önemli bir konudur. Sizden sonra, sizin adınıza elektrik kullanımı yapılarak sizi borç altında bırakabilirler. Bu durumdan kaçınmak için elektrik aboneliğinizi iptal ediniz ve başvururken ödediğiniz güvence bedelini geri alınız.

ABONELİK İPTAL TALİMATI Elektrik iptali için en fazla 14 günlük talimat verebilirsiniz. Bu nedenle bu süreyi gözeterek iptal başvurusu yapın ve elektriksiz kalmayın. Elektrik başvurunuzu ayın 1'inde gerçekleştiriyorsanız, en fazla ayın 15'inde elektriğinizin kesilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Eğer ayın 24'ünde elektriğinizin kapanmasını istiyorsanız, en erken 10'unda başvuru yapabilirsiniz.

Çoruh Aksa elektrik abonelik iptalini de yine başvururken gittiğiniz müşteri merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Daha hızlı işlem yapmak için abonelik iptali için gerekli evraklara ihtiyacınız vardır. Müşteri merkezlerine gitmeden Çoruh Aksa internet sitesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla randevu alırsanız, beklemeden işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Elektrik abonelik işlemlerinde, abonelik başvurusundaki gibi abonelik iptal işlemini de yalnızca faturada ismi yer alan kişi yapabilir. Bu kişi haricinde biri iptal başvurusunda bulunacaksa, noter onaylı vekaletnameye ihtiyaç duyacaktır.

Abonelik iptali için gerekli evraklar

 • Ev abonelik iptali için gerekli belgeler
 • Son aya elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarasıı)
 • Resmi kimlik belgesi(nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi
 • İşyeri abonelik iptali için gerekli evraklar
 • Son aya ait elektrik faturanız
 • Güvence bedelini geri alabilmeniz için IBAN (banka hesap numarası)
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekelatname ve imza sirküleri
 • Yetkilinin resmi kimlik belgesi (nüfüs cüzdanı) ve fotokopisi

Güvence bedeli iadesi

Abonelik iptali yaparken başvururken ödemiş olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz. Çoruh Aksa Elektrik, bu bedeli geri vermek için sizden banka hesap bilgilerinizi (IBAN) isteyecektir.Daha önce belirttiğimiz gibi elektrik kapatma talimatını, başvuru tarihinden itibaren 14 gün sonrasına kadar verebilirsiniz. Güvence bedeliniz, belirttiğiniz kapatma tarihinden sonra 7 gün içinde hesabınıza yatacaktır. İptal başvurunuzu alan Çoruh Aksa Elektrik, sayaç değerlerini okumak üzere kullanım noktasına giderek kullanım yerinin elektriğini keser. Sayaçtan okunan değere göre belirlenen tüketim borcu, güvence bedelinde düşüldükten sonra size iade edilir. Güvence bedelinizi Çoruh Aksa Elektrik müşteri merkezinde veznelerinden geri alabileceğiniz gibi, başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz IBAN numaranız ile banka hesabınıza yatırılmasını da talep edebilirsiniz. Sonlandırma tarihinden sonraki kullanımlar faturanıza yansıtılamaz.

Yeni taşınacağım ev / işyeri yine aynı ilde. Abonelik iptal ve yeni abonelik işlemlerini aynı anda yapabilir miyim?
Evet, yukarıda bahsedilen yeni abonelik işlemi belgeleri ve abonelik iptal belgelerini yanınızda bulundurduğunuz sürece iki işlemi aynı gün içinde ve aynı noktadan yapabilirsiniz.