Çoruh Aksa Elektrik Faturası Ödeme Nasıl Yapılır?

Çoruh Aksa Logo

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun illerinde görevli elektrik satış şirketi Çoruh Aksa Elektrik hakkında fatura ödeme, elektrik borcu sorgulama, gecikme zammı, enerji kesilmesi gibi konular hakkında tüm bilgilere bu yazıdan ulaşın.

Çoruh Aksa     Çoruh Aksa Abonelik İşlemleri

Çoruh Aksa Müşteri Merkezleri     Çoruh Aksa İletişim Bilgileri

Borç Sorgulama

Dönem borcunuzu sorgulayabilmek için eski bir elektrik faturasında da bulabileceğiniz tesisat numarası, abone numarası gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.

 • Borç sorgulama yolları
 • 444 9 186 numaralı Aksa çözüm merkezini arayarak
 • Çoruh Aksa elektrik internet sitesindeki "Borç Sorgulama" menüsünden
 • İnternet sitesindeki Online İşlem Merkezi aracılığıyla

Çoruh Aksa Elektrik Fatura nasıl ödenir?

 1. Çoruh Aksa Elektrik Müşteri Hizmetleri Merkezleri'ne giderek kredi kartıyla veya nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Anlaşmalarına göre gecikmiş borçlara kredi kartı ile taksit imkanı sunulabilir.
 2. Anlaşmalı Bankaların şubelerinden
 3. Anlaşmalı Bankaların kredi kartı ya da banka hesabından otomatik ödeme
 4. Anlaşmalı Bankaların internet bankacılık hizmetlerinden
 5. Anlaşmalı Bankaların ATM'lerinden
 6. PTT Şubelerinden nakit olarak

Elektrik faturası gelmez veya kaybolursa ne olur?

Elektrik faturanız kaybolduysa eski bir fatura yardımıyla borç ödeme gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilir. Eski faturanızda bulunan bilgiler yardımıyla çağrı merkezlerinden, internet sitesinden ya da Müşteri Hizmetleri Merkezleri'ne giderek güncel dönem faturanızda ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Elektrik faturasının gelmediğinden şüpheleniyorsanız bunun kaybolma haricinde başka nedenleri olabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 • Elektrik faturanız gelmemesinin nedenleri
 • Sayaca ulaşılmadığı için okunamamış olabilir. Bu durumda Çoruh Aksa çağrı merkezini aramanız gerekir.
 • Sayaç arızası halinde hemen tedarikçinizle ya da 186 arıza hattı ile iletişime geçilmelidir.
 • Düşük güncel dönem borcu olması halinde tedarikçiniz size fatura kesmemiş olabilir, ancak borcunuzu yukarıdaki sorgulama yolları ile yine de öğrenebilirsiniz.

Çoruh Aksa Elektrik Fatura İtirazı Nasıl Yapılır?

Çoruh Aksa elektrik faturanıza, yönetmeliğe göre fatura kesim tarihinden itibaren 1 yıl boyunca itiraz hakkınız bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, faturaya itiraz etmek, faturayı ödemekten sizi kurtarmaz, eğer faturanız bir önceki dönemden  %30 oranında daha fazla ise, bir önceki dönem fatura tutarını öderseniz, gecikme faizi ve elektrik kesilmesinden kurtulursunuz. Aksi takdirde faturanın tamamını ödemelisiniz ki gecikme zammı ve enerji verilmesinin durdurulması gibi sizi zora sokabilecek durumlar yaşanmasın.

Fatura itirazı nereden yapılır?

 • Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun'farklı ilçelerinde bulunan müşteri ilişkileri merkezleri ve ilçe işletmelerine
 • Çoruh Aksa internet sitesinde bulunan Çözüm Merkezi'ndeki fatura itiraz formunu doldurarak. 

Fatura itirazı nasıl yapılır?

  Tüketici haklı Tüketici haksız
Fatura ödendiyse Arada bulunan fark en geç 3 iş günü içinde nakit olarak tek seferde tüketiciye iade edilir. Tutar kısmen ödenmişse (bir önceki fatura tutarı kadar) aradaki fark, fatura son ödeme tarihi itibariyle hesaplanan gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.
Fatura ödenmediyse Gecikme zammı uygulanan hatalı tüketim tutarı ile arasındaki fark iade edilir. Kısmen haklı bulunursa, tahsil edilmesi gereken tutar bir sonraki faturaya yansıtılır. Fatura bedeli, son ödeme tarihinden ititbaren günlük olarak hesaplanan gecikme zammı ile birlikte tüketiciden tahsil edilir.

Gecikme zammı nedir?

Gecikme zammı elektrik faturalarında bulunan son ödeme tarihinden itibaren günlük olarak hesaplanan ve müşteri hizmetleri yönetmeliği uyarınca, fatura dönemi için satış şirketi tarafından belirlenen bir bedeldir.

Bu bedeli ödemekten kaçınmak istiyorsanız, faturalarınızın üstünde kalın harflerle yazılmış Son Ödeme Tarihi'nden önce elektrik faturanızı ödemeniz gerekmektedir.

Elektriğim kesildi

Arıza ya da altyapı çalışmaları dışında evinizde veya işyerinizde elektrik kesintisi yaşamanızın bir diğer nedeni, elektrik faturanızı ödememeniz olabilir. Elektrik faturalarını son ödeme tarihi geçtiği halde ödemeyen müşterilere gecikme zammı uygulanır ve bildirimde bulunur.

2.bildirimin ardından 5 iş günü içerisinde elektrik enerjisi verilmesi kesilir. Tekrar enerji verilmesi için tüm borcun gecikme faiziyle birlikte ödenmesi gerekir. Bu süreç ödenmediği takdirde, elektrik aboneliğinin bitirilmesi sürecine kadar gidebilir.

Bu gibi gecikmiş ve birikmiş elektrik borçları için kimi elektrik tedarik şirketi, bankalarla anlaşarak müşterilerin ödemesini kolaylaştırmak için taksit, ödeme taahhüdü vb. anlaşmalara gidebilir.

 

Güncelleme tarihi