Aras Epsaş'e Abonelik Başlatma Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Aras Epsaş Logo

Yeni bir eve veya ticarethaneye taşınırken, eski aboneliğinizi sonlandırmalı ve yeni yerde kendi adınıza abonelik başlatmalısınız. Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerinde yaşayan elektrik tüketicileri, görevli elektrik şirketi Aras Epsaş'tan elektrik satın alma işlemini gerçekleştiriyorsa abonelik işlemlerini Aras Elektrik aracılığıyla gerçekleştirmelidir.

Aras Tarifeleri     Aras Müşteri Hizmetleri

Aras Birim Fiyatları     Aras İletişim Bilgileri

Abonelik başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik aboneliğinizi üstünüze almanız yani faturanızda isminizin yazması gerekmektedir. Bu hem kirada oturanlar hem de kendi evlerinde oturan ve ticarethanelerine sahip olan tüketicilerin uyması gereken bir kuraldır. 

Abonelik başvurusu süresi

Abonelik başvurunuzu yeni evinize ya da ticarethanenize taşınmadan yapmanız gerekmektedir. Gerekli belgeleri kira sözleşmesi yaptıktan sonra ya da tapuyu üstünüze aldıktan sonra toplayabilir ve gerekli bedelleri de ödedikten sonra sözleşmenizi imzalayabilirsiniz. Tüm gerekli belgeleri toplayıp, gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra elektriğiniz 3 gün içerisinde açılacaktır. Çoğu zaman bu süreç satış şirketleri tarafından hızlandırılmaktadır. Ancak eviniz imar alanı dışında bulunuyorsa bu süreç 5 iş gününü de bulabilir.

Abonelik başvurusunu kim yapar?

Abonelik sözleşmesini kira sözleşmesinde ismi yer alan ya da tapuda ismi yazan kişi yapmalıdır. Başka birinin yapması halinde noter onaylı vekaletname gerekir. Bu vekaletname eş ya da çocuk olma durumunda da geçerlidir.

Başvuru nereye yapılır?

Başvurularınızı Aras Epsaş'ın hizmet verdiği illerde bulunan toplam 62 ilçede bulunan müşteri merkezlerinde tamamlayabilirsiniz. Müşteri merkezleri'nde daha hızlı işlemlerinizi tamamlamak için Aras Elektrik çağrı merkezinden ya da internet sitesinden online olarak randevu alabilirsiniz. Belgelerinizi tamamlayarak yanınızda götürürseniz abonelik başvurunuzu çok daha hızlı olarak yapabilrsiniz.

 • Abonelik başvurusu için Gerekli Evraklar
 • Kira sözleşmesi, ikametgah ya da tapu kaydı gibi mülkiyet belgesi
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Kiracıysanız, mülk sahibinin ad soyad ve kimlik numarası bilgileri ya da müşl sahibi tüzel kişiliğe sahip ise vergi numarası ve ünvan bilgisi
 • Abonelik başvurusunu yapanın kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Ticarethane aboneliği için Gerekli Evraklar
 • Yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Mülkiyet gösteren belge
 • Gerektiren yerler için Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi
 • Abonelik başvurusunu yapanın kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Yetkilinin kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Kiracıysanız, mülk sahibinin ad soyad ve kimlik numarası bilgileri ya da müşl sahibi tüzel kişiliğe sahip ise vergi numarası ve ünvan bilgisi

ABONELİK BAŞVURU - İPTAL Eğer aboneliğinizi sonlandırırken yine Aras Elektrik'in görevli olduğu bölgedeki aynı ilde gerçekleştirirseniz, belgeleriniz tam olduğu sürece aynı noktadan aynı gün içerisinde iki işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Abonelik başvurusu için ödenmesi gereken bedeller 

Güvence bedeli meskenler için 5 kilowatt sözleşme gücü üzerinden hesaplanır. Genelde meskenlerde bu rakam ortalama 6 kilowatt yani 198 TL civarı olmaktadır. Kesme - bağlama ücreti EPDK tarafından düzenlenir. Dosya bedeli, güvence bedeline göre hesaplanır ve elektrik satışı için hazırlanan sözleşme için talep edilir. Damga vergisi de yine güvence bedeline göre hesaplanır yani ona göre artar ya da azalır. Ancak tüketiciyi mağdur etmemek için bir üst sınır belirlenir.

Güvence Bedeli
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler Sanayi ve Ticarethane Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer
33 TL/kW 93,7 TL/kW 44,5 TL/kW
Kesme Bağlama Bedeli
Alçak Gerilim Orta Gerilim
37,3 TL 189,8 TL
Damga vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

Elektrik tarifesi nasıl seçilir?

Üç zamanlı ya da tek zamanlı tarifeyle elektrik satın alabilirsiniz. Eğer gece elektrik tüketiminiz daha fazla ise 3 zamanlı elektrik tarifesine geçerek tasarruf yapabilirsiniz. Ya da indirimli elektrik satın alabilirsiniz.

Aras Elektrik Abonelik Sonlandırma

Aras Elektrik aboneliğinizi sonlandırma işlemini evinizi boşaltmadan önce başlamalısınız. Eğer bu işlemi gerçekleştirmezseniz sizden sonra elektrik aboneliğiniz kullanılmaya devam edilebilir, borç sizden talep edilebilir. 

Aras Elektrik abonelik iptali ne zaman yapılır?

Aboneliğinizi iptal için başvuru yapmanızın ardından, elektriğinizin kapanmasını 14 gün sonrasına kadar erteleyebilirsiniz. Ev ya da işyerini terk edeceğiniz tarihe göre ayarlama yapmanız gerekir. 

Abonelik sonlandırma işlemi nerede yapılır?

Aras Elektrik'in 62 ilçede bulunan müşteri merkezlerine giderek iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri merkezlerinde işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirmek için internet sitesinden ya da Aras Elektrik çağrı merkezinden randevu almanız önerilir.

ABONELİĞİ KİM İPTAL EDEBİLİR? Elektrik aboneliğinizi sonlandırma işlemini faturada ismi olan kişi ya da firma yetkilisi yapabilir. Eğer bu işlemi başka kişi faturada ismi bulunan kişi ya da şirket yetkilisi adına yapacaksa, noter onaylı vekaletname gerekmektedir.

Abonelik sonlandırma için gerekli evraklar

Aras Elektrik abonelik sonlandırma için gerekli evraklar meskenler ve işyeri için ayrı ayrı listelenir. Abonelik iptal başvurusu için belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvurunuzu gerçekleştirirseniz, işlemleriniz daha çabuk sonlanacaktır.

Gerekli Evraklar

 • Ev abonelik sonlandırma için gerekli evraklar
 • Son dönem elektrik faturası
 • Güvence Bedeli iadesi için IBAN nosu
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İş yeri Aboneliği sonlandırma evrakları
 • Son dönem elektrik faturası
 • IBAN ya da banka hesap numarası
 • Ticarethane yetkilisinin kimlik belgesi

Güvence bedeli iade dilekçesi

Aras Elektrik aboneliğinizi iptal ederken, başvuru sırasında yatırdığınız iade bedelini geri alma imkanınız bulunmaktadır. Bu iade bedelini abonelik iptalini gerçekleştirirken verdiğiniz IBAN nosu ya da banka hesap numarasına alabilirsiniz. Elektrik aboneliği sonlandırma talimatını 14 gün sonraya kadar bir süre için verebileceğinizden bahsetmiştik. Güvence bedeli, elektriğin kapatıldığı tarihten sonra 7 gün içerisinde hesabınıza yatar.

Aras elektrik'e abonelik iptal başvurusu yaptıktan sonra, sayaç yerine gelinerek elektrik kesilir. Sayaç son olarak olunur ve mevcut tüketilen elektrik bedeli iade alınacak güvence bedelinden düşülerek size iade edilir. Aras Elektrik'ten talep ederseniz güvence bedelini farklı ilçelerdeki müşteri merkezlerinden de alabileceğinizi unutmayınız.